سلطان فیشینگ ایران دستگیر شد
همراه ما باشید

سلطان فیشینگ ایران دستگیر شد

سلطان فیشینگ ایران دستگیر شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - اعضای شبکه بزرگ فیشینگ که از خارج کشور، حساب ۸۰۰۰ مشتری بانک را، هک کرده و بیش از صدمیلیارد تومان از آن برداشت کرده بودند، دستگیر شدند. سرکرده این باند با همکاری پلیس اینترپل در یکی از کشورهای همسایه دستگیر و به ایران منتقل شد. اعضای این باند تصور می کردند به خاطر تبحر خود، در دام پلیس گرفتار نمی شوند.

به گزارش خبرنگار جام جم، تحقیقات پلیس برای کشف راز این سرقت های میلیاردی با طرح شکایت های مشابه در پلیس فتای زنجان آغاز شد. یکی از مالباختگان در شکایت خود به ماموران گفت: دو روز قبل یک پیامک برای من ارسال و در آن اعلام شده بود: «برای جلوگیری از قطع شدن یارانه به لینک زیر مراجعه کنید.» از طریق لینک وارد سایتی شدم که در آن خواسته شده بود ۲۰۰۰تومان برای قطع نشدن یارانه به حساب اعلامی واریز کرده و اطلاعاتم را به روز کنم. سریع ۲۰۰۰تومان به آن حساب واریز کردم اما چند دقیقه بعد پیامکی دریافت کردم که با دیدن آن شوکه شدم. موجودی حسابم برداشت شده بود. به دلیل این که پایان هفته بود نتوانستم به بانک مراجعه کنم و صبح امروز بعد از مراجعه به بانک متوجه شدم حسابم هک و اینترنتی از آن برداشت شده است.

طرح شکایت های مشابه
پس از این شکایت، ماموران تحقیقات خود را آغاز کرده و پس از چند روز با شکایت های مشابه رو به رو شدند. تحقیقات روی پرونده ها نشان داد تمام برداشت حساب ها به یک شیوه انجام شده و پلیس با یک باند حرفه ای فیشینگ رو به رو است. اعضای این باند به صورت حرفه ای عمل کرده و هیچ ردی از خود به جا نمی گذارند. متهمان با هک حساب های بانکی، موجودی آن را خالی کرده و با پولشویی آن را به حساب های خود انتقال می دادند.

 

دوباره کارت های اجاره ای
بررسی حساب هایی که پول های سرقتی به آن واریز شده بود، مشخص کرد اعضای این باند هم برای این که بتوانند پولشویی کنند، سراغ افراد طمعکار رفته و کارت های بانکی آنها را اجاره کرده بودند. اعضای این باند با پرداخت مبلغ کمی کارت های بانکی آنها را گرفته و از طریق این کارت ها و خرید ارز دیجیتال، سکه، طلا و پول ها را از این کارت ها خارج می کردند.

 

اولین سرنخ از مجرمان
پس از یک سال تلاش شبانه روزی سرانجام سرکرده های این باند شناسایی شده و ردپای آنها در یکی از کشورهای همسایه به دست آمد. این دو متهم از سال ۹۷ با شروع اقدامات مجرمانه شان برای این که حاشیه امنی برای خود درست کنند راهی این کشور شده و با پول های سرقتی خوشگذرانی می کردند.

دو متهم پرونده زیر نظر گرفته شدند تا این که یک نفر از آنها که تصور نمی کرد هویتش برای پلیس فتا فاش شده، قبل از عید فطر راهی ایران شد که ماموران با اشراف اطلاعاتی او را در فرودگاه دستگیر کردند.

 

دستگیری سلطان فیشینگ
تحقیقات از این متهم برای شناسایی دیگر همدستانش به خصوص سرکرده باند معروف به سلطان فیشینگ ادامه داشت تا این که مخفیگاه این مجرم حرفه ای شناسایی شد.

رئیس پلیس فتای زنجان در این باره به جام جم گفت: با شناسایی هویت سرکرده فراری باند، با همکاری پلیس اینترپل تلاش کردیم متهم را دستگیر و به کشور بازگردانیم که تلاش های یک ساله همکارانم در پلیس فتای زنجان نتیجه داد و این متهم دستگیر و به ایران منتقل شد. در ادامه چهار عضو دیگر این باند که وظیفه برنامه نویسی و پولشویی را برعهده داشتند در ایران شناسایی و دستگیر شدند. متهمان در تحقیقات مدعی شدند: «ما خودمان را بچه زرنگ فرض می کردیم و فکر نمی کردیم هیچ وقت دستگیر شویم. کارمان حساب شده بود و ردی از خود باقی نمی گذاشتیم اما ماموران ما را غافلگیر کرده و دستگیر شدیم.»

 

فکر می کردیم بچه زرنگ هستیم
سرهنگ محمدعلی آدینه لو درباره شگرد اعضای این باند اظهار داشت: متهمان ابتدا با کمک یک برنامه نویس سایتی جعلی راه اندازی کرده تا بتوانند طعمه را در آنجا شکار کرده و اطلاعات حساب شان را کپی کنند. بعد از راه اندازی این سایت، پیامک های انبوه با عنوان «اگر می خواهید کارت سوخت تان باطل نشود به لینک زیر مراجعه کنید» یا «برای جلوگیری از قطعی یارانه وارد لینک زیر شوید» برای طعمه ها ارسال می کردند. این پیامک های جعلی برای ۳۵ نفر ارسال شده و ۸۰۰۰نفر در دام آنها گرفتار شده بودند.

وی میزان برداشت های غیرقانونی اعضای این باند را صدمیلیارد تومان اعلام کرد و افزود: متهمان بین ۲۰۰هزار تومان تا ۲۰۰میلیون تومان از حساب ها برداشت کرده بودند که اقدامات مجرمانه شان مربوط به قبل از فعال شدن رمز پویا بود. آنها اطلاعات خوبی درباره فضای سایبری داشتند و از طریق شبکه های اجتماعی با هم آشنا شده و این شبکه را راه اندازی کرده بودند. بررسی ها نشان می دهد متهمان در شهرهای مختلف به این شیوه برداشت پول کرده و افرادی که از آنها شکایت دارند می توانند به پلیس فتای شهر خود مراجعه کنند.

 
هشدارهای مهم
رئیس پلیس فتای زنجان در پایان هشدار داد: به هر پیامکی که تحت عنوان کارت سوخت، سبدحمایتی یا یارانه ارسال می شود اعتماد نکرده و به لینکی که در زیر آن اعلام می شود وارد نشوند. توجه داشته باشند پرداخت وجه در این لینک ها شگردی برای هک اطلاعات بانکی است. همچنین برای فعال کردن رمز پویا به سایت بانک مراجعه کرده و از اپلیکیشن های منتشرشده در فضای مجازی استفاده نکنند. اطلاعات بانکی خود را در اختیار افراد غریبه قرار ندهند و هنگام خرید اینترنتی از معتبر بودن سایت مطمئن شوند. در پایان به افرادی که کارت های بانکی خود را اجاره می دهند نیز هشدار می دهیم فریب مجرمان سایبری و کلاهبرداران را نخورده و کارت های خود را در اختیار آنها قرار ندهند، زیرا در صورت استفاده از کارت های آنها در پولشویی تمام حساب هایشان مسدود می شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه