مردم به خرید آنلاین اعتماد ندارند
همراه ما باشید

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی

 مردم به خرید آنلاین اعتماد ندارند

آی‌سی‌تی‌نیوز - در حال حاضر این بازار بخصوص خرده‌فروشی در کشور ما در حد 1.5 درصد و بشدت کوچک است و 98 و نیم درصد خریدهای مردم همچنان سنتی است، بنابراین بیمه این روش از خرید و فروش، موجب اعتماد بیشتر مردم می‌شود.

رضا الفت‌نسب در گفت‌وگو با ایلنا، درباره لزوم گذار از کسب و کارهای سنتی به اینترنتی اظهار داشت: البته این اتفاق یک شبه نمی‌افتد، نیاز به زیرساخت داریم که مهمترین آن اینترنت، میزان دسترسی و سرعت آن است، در ایام کرونا با پیکی از کاربر اینترنتی مواجه شدیم، با توجه به احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در فصول پاییز و زمستان لازم است زیرساخت‌ها برای پاسخگویی به تقاضای بیشتر اینترنت فراهم شود.

وی افزود: طبق اعلام وزارت ارتباطات قرار است یک میلیون مشترک خانگی اینترنت افزایش یابد و روستاها هم در حد مناسبی به اینترنت دسترسی داشته باشند و به بازار دیجیتال متصل شوند.

دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ایران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و حوزه لجستیک باید در زمینه کسب و کارهای اینترنتی فعال‌تر ظاهر شوند، گفت: در بخش لجستیک پست می‌تواند کمک کند و مهمترین بخشی که باید به آن پرداخته شود خود بازار است اکنون این مارکت در کشور ما کوچک است، مردم اعتماد کافی به خرید اینترنتی ندارند و این موضوع مهمی است که باید به آن نگاه ویژه داشت.

 وی با اشاره به لزوم ورود بیمه‌ها به بخش خرید و فروش‌های اینترنتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این بازار بخصوص خرده‌فروشی در کشور ما در حد 1.5 درصد و بشدت کوچک است و  98 و نیم درصد خریدهای مردم همچنان سنتی است، بنابراین بیمه این روش از خرید و فروش، موجب اعتماد بیشتر مردم می‌شود.

الفت‌نسب پیش‌بینی کرد که در طول شیوع احتمالی کرونا در فصل سرما سهم 1.5 درصدی بازار خرید و فروش آنلاین به حدود 4. تا 4.5 درصد برسد.

وی با بیان اینکه اینترنتی شدن بخش بازار کشور نیاز به 150 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد، افزود: شدت حجم سرمایه‌گذاری آنلاین چه در بخش دولتی و چه خصوصی بسیار ضعیف است و نیاز به یک عزم جدی برای توسعه زیرساخت در این بخش داریم.

دبیر انجمن صنفی کسب و کاهای اینترنتی ایران در مقایسه ایران با دیگر کشورها در زمینه الکترونیکی شدن بخش بازار بیان کرد: اکنون بزرگ‌ترین کشور در این حوزه چین است، قبل از کرونا 20 تا 25 درصد بازار این کشور اینترنتی بود و اکنون به نزدیک 50 درصد رسیده‌اند، ترکیه کشوری است که به لحاظ جمعیت با ما قابل مقایسه است که عدد خرید و فروش آنلاین در این کشور قبل از کرونا 5.5 تا 6 درصد بوده است، حتی مبلغ سرمایه‌گذاری روی 2 استارتاپ در ترکیه به اندازه کل سرمایه‌گذاری آنلاین ایران است، بنابراین وضعیت ما در مقایسه با کشورهای دیگر شبیه خودمان خوب نیست. ما سال‌ها است که روی یک و نیم درصد مانده‌ایم، البته وضعیت اقتصاد هم بشدت تاثیر داشته و مردم نگران معیشت خود هستند، کرونا هم باعث شده بیشتر به سلامت رسیدگی کنند و کسب و کارهای آنلاین در اولویت مردم ما نیست.

وی یادآور شد: شاید جدای از ایجاد زیرساخت و سرمایه‌گذاری، کرونا باعث شود عدد 1.5 درصد افزایش یاید و مردم مجبور باشند خرید اینترنتی را دائما تجربه کنند تا تبدیل به عادت شود. چه بسا که اکنون هم تلنگری به تولیدکنندگان و اصناف خورده که وارد این بازار شوند البته لازمه آن این است که حمایت‌های لازم از سوی دولت صورت گیرد و ناهماهنگی‌ها هرچه زودتر برطرف شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه