آثار مثبت توقف درج قیمت خودرو در سایت‌های اینترنتی
همراه ما باشید

نمایندگان مجلس مطرح کردند

آثار مثبت توقف درج قیمت خودرو در سایت‌های اینترنتی

آی‌سی‌تی‌نیوز - سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس دهم می گوید هرچند عده‌ای فضای مجازی را دارای ظرفیتی مناسب برای خرید و فروش خودرو می دانند اما باید برای استفاده از این پتانسیل در وهله نخست باید زمینه قانونی و شروط لازم را مشخص کرد.

رحیم زارع در گفت‌وگو با خانه ملت درباره نقش سایت‌های اینترنتی در آشفتگی بازار خودرو، مسکن و ارز، گفت: اگرچه متناسب نبودن تعادل عرضه و تقاضا موجب برهم خوردن بازار شده و سوداگران با احتکار خودرو، مسکن و ارز بازار را به دست گرفته و قیمت را تعیین می کنند، اما نمی‌توان نقش سایت های اینترنتی را نیز در گرانی روزهای اخیر نادیده گرفت که کاهش قیمت خودرو در هفته گذشته گواه این ادعا است.

نماینده مردم آباده در مجلس دهم افزود: با شیوع ویروس کرونا انتظار می‌رفت تقاضا برای خرید خودرو و ارز کاهش یافته در نتیجه قیمت ها نزولی شود اما با فعالیت دلالان در فضای مجازی نه تنها این امر محق نشد بلکه خودرویی مانند پژو ۲۰۶ به بیش از ۱۵۰میلیون و دلار به ۱۷هزاز تومان رسید.

وی اظهار کرد: ورود دستگاه های نظارتی موجب شد زمینه کمی سوءاستفاده سوداگران از بین رفته و قیمت ها کاهشی شود.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس دهم اضافه کرد: هرچند عده‌ای فضای مجازی را دارای ظرفیتی مناسب برای خرید و فروش خودرو و مسکن می دانند اما باید برای استفاده از این پتانسیل در وهله نخست زمینه قانونی و شروط لازم را مشخص کرد تا این فضا به دست سوداگران نیافتد تا قیمت سازی انجام دهند.

 

  • انتقاد از قیمت سازی در فضای مجازی

در همین رابطه عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات فضای مجازی را رها کرده و امکان هرگونه معامله تجاری در آن فراهم است، گفت: این فضا باعث شده سوداگران تعیین کننده نرخ خودرو، ارز، سکه و مسکن باشند.
ابوالفضل ابوترابی خانه‌ملت، با انتقاد از افزایش سرسام‌آور نرخ ارز، خودرو و مسکن در بازار گفت: مقصر اصلی این افسارگسیختگی فضای مجازی است که متولی آن وزیر ارتباطات بوده و تقریبا آن را رها کرده است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امروز شاهد فعالیت های کانال ها و صفحات مختلف مجازی هستیم که اقدام به خرید و فروش سکه، ارز، خودرو و مسکن می کنند اما از هیچ قانونی تبعیت ندارند.

وی افزود: مدتی قبل که برخوردهای سختی از سوی قوه قضاییه با فضای مجازی صورت گرفته بود، فضا تعدیل شد اما نمی توان همیشه منتظر ورود قوه قضاییه بود بلکه باید بستر فضای مجازی برای اینگونه فعالیت ها اصلاح شود و راه حل آن نیز شبکه ملی اطلاعات است.

ابوترابی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه فعالیت غیرقابل نظارت در شبکه های مجازی باعث شده قیمت گذاری ارز و خودرو به جای دولت و شورای رقابت در دست سوداگرانی باشد که به خوبی نحوه استفاده از فضای مجازی برای رسیدن به اهداف اقتصادی خود را یاد گرفته اند.

 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه