خودروهای هوشمند، اطلاعات شخصی شما را می‌دانند
همراه ما باشید

خودروهای هوشمند، اطلاعات شخصی شما را می‌دانند

آی‌سی‌تی‌نیوز - به تازگی یکی از محققان امنیتی متوجه امکان دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی کاربران خودروهای هوشمند شده است.

اتومبیل‌های پیشرفته به یک تلفن هوشمند شباهت دارند که روی چهار چرخ حرکت می‌کنند. این وسایل نقلیه اطلاعات شخصی کاربران از جمله مکان فعلی، نحوه رانندگی، افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنند و چگونگی دستیابی به آن‌ها را ذخیره می‌کنند. برخی حتی به وای‌فای منزل کاربران نیز متصل می‌شوند.

اگر تا به حال یک تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ قدیمی به فروش رسانده باشید، احتمالاً برای محافظت از حریم شخصی خود، ابتدا فکر کرده‌اید که هارد آن را پاک کنید. هنگامی که ما یک اتومبیل هوشمند می‌فروشیم یا یک ماشین اجاره‌ای را برمی‌گردانیم، ممکن است فکر مشابهی از ذهن ما نگذرد، اما کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند که باید این کار را برای آن‌ها نیز انجام دهیم.

 

ذخیره اطلاعات کاربران در خودروهای پیشرفته

در ماه جاری یک محقق امنیتی، با خرید سیستم‌های سرگرمی قدیمی تسلا به صورت آنلاین، به اطلاعات شخصی کاربران مانند آدرس خانه و رمز‌های عبور وای‌فای صاحبان قبلی و موارد این چنینی دست پیدا کرد. جستجو‌های eBay نشان می‌دهد که سیستم‌های سرگرمی از مارک‌هایی مانند BMW، Ford، Cadillac و Mercedes-Benz در حال حاضر برای فروش در دسترس هستند. جاستین شور، رئیس شرکت DJS Associates، گفت: ” این مسئله فقط برای تسلا نیست، بلکه همه سیستم‌های اطلاعاتی چنین هستند.”

 

چه اطلاعاتی در حافظه خودرو ثبت می‌شوند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه اطلاعات شخصی در اتومبیل‌ها ذخیره می‌شود و توسط هکر‌ها قابل دسترسی است. تسلا (TSLA) هنوز به این مسئله پاسخ نداده است. در دهه گذشته سیستم‌های سرگرمی در وسایل نقلیه متداول شده‌اند. آن‌ها داده‌هایی را جمع آوری می‌کنند که می‌تواند شامل مخاطبین تلفن هوشمند، ایمیل‌ها، گزارش‌های سابقه تماس، عکس‌ها و پیام‌های متنی باشد. خودرو هوشمند ما ممکن است وسیله جدیدی باشد که هکر‌ها می‌توانند از آن سوء استفاده کنند.

معمولاً برای دستیابی به سیستم سرگرمی خودرو و کلیه داده‌های ذخیره شده روی آن، مهارت و توانایی‌های تخصصی لازم است. برای دسترسی به این سیستم‌ها ممکن است نیاز به ورود به داشبورد خودرو باشد. اما این دلیلی برای جلوگیری ورود هکر‌ها به اطلاعات شخصی شما نیست. در نتیجه پیش از فروش خودرو، اطلاعات را از آن حذف کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه