افسارگسیخته قیمت‌ها در بازار موبایل سمنان
همراه ما باشید

افسارگسیخته قیمت‌ها در بازار موبایل سمنان

آی‌سی‌تی‌نیوز -  حسن رضاییان:‌ فضای مجازی که این روزها در زندگی بسیاری از ما نفوذ بسیاری دارد و زندگی روزمره تعداد زیادی از مردم ایران را تحت تأثیر خود قرار داده، در ایام شیوع ویروس کرونا اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

به عبارتی دیگر، ورود ویروس کرونا به کشورمان سبب شد تا استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حضور مردم در فضای مجازی تا حد غیرقابل انتظاری افزایش یابد و مردم بسیاری از ارتباطات و مراودات خود را از فضای فیزیکی و حضوری به فضای مجازی منتقل کنند.

جدای از همه تهدیدها و فرصت‌هایی که در این حوزه وجود دارد و موضوع گزارش ما نیست، شبکه‌های اجتماعی توانستند در این دوران نقش غیرقابل انکاری در خانه‌مانی مردم و همچنین تبلیغ و توزیع محتواهای مربوط به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و قطع زنجیره ابتلا به این بیماری ایفا کنند و اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان و عموم مردم قرار دهند.

این مسأله کمی که جلوتر رفت، به آموزش مجازی نیز رسید. بسیاری از معلمان، اساتید دانشگاه‌ها و حتی مربیان آموزشگاه‌های خصوصی تلاش کردند تا آموزش‌های حضوری خود را به عرصه فضای مجازی ببرند.

 

آموزش مجازی؛ تلاشی نو

آموزش مجازی به دانشجویان، دانش‌آموزان، هنرآموزان و کارآموزان در اولویت قرار گرفت تا آنجا که حتی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر وزارتخانه‌ها نیز از این امر استفاده‌های فراوانی بردند.

در استان‌های مختلف کشورمان و استان سمنان نیز هزاران نفر از معلمان در کنار اساتید دانشگاه‌ها و فعالان فضای مجازی به حوزه آموزش مجازی پیوستند و اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت که در نهایت به تمجید رهبر معظم انقلاب اسلامی از خدمات فرهنگیان و اساتید دانشگاه‌ها در این دوره نیز انجامید.

این مسأله با راه‌اندازی شبکه «شاد» که به آموزش دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف و مقاطع متنوع تحصیلی اختصاص دارد، شکل ویژه‌تری به خود گرفت.

 

سودجویی دلالان در سایه افزایش تقاضا

افزایش درخواست‌ها برای خرید گوشی‌های تلفن همراه اندروید برای استفاده از شبکه شاد، سبب افزایش قیمت‌ها در بازار تلفن همراه و از سوی دیگر، نارضایتی خانواده‌ها در خریدهای گران تجهیزات الکترونیکی شد.

طبیعی است که وقتی افزایش تقاضا در بازار وجود داشته باشد و عرضه به همان میزان انجام نشود، گرانی اولین سلامی که خواهد کرد، به مخاطبان و مشتریان خواهد بود.

تجهیزات الکترونیکی ازجمله تلفن همراه این روزها در بازار با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود و گرانی این تجهیزات سبب گلایه‌های متعدد مردم شده است.

امروز خریداران گوشی‌های تلفن همراه نسبت به عدم تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها گلایه‌هایی دارند که باید به آن توجه شود؛ اما کارشناسان امر نیز نظرات قابل‌توجهی ارائه می‌دهند.

 

مردم وحشت دارند خرید کنند

غلامحسین کریمی، یک کارشناس دستگاه‌های مخابراتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، قاچاق گوشی‌های تلفن همراه را در آشفتگی بازار مؤثر می‌داند و اظهار می‌کند: به‌عنوان رئیس اسبق اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی با سابقه ۳۰ سال خدمت با قاطعیت می‌گوییم سازمان مالیاتی این روزها از ناحیه قاچاق گوشی‌های تلفن همراه ضرر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مردم این روزها وحشت دارند در بازار موبایل خرید کنند، تصریح کرد: مردم می‌ترسند موبایل خرید کنند؛ اما چون مجبورند این خریدها را انجام می‌دهند.

کریمی گفت: ما در ایران کد ملی داریم و هر جای دنیا اشخاص شناسه‌ای دارند؛ شناسه موبایل چون سندیت خاصی دارد، شرکت‌های مختلف قبل از تولید باید شماره شناسه‌های ۱۵ رقمی ایجاد کنند.

رئیس اسبق اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تصریح کرد: هر موبایلی که خرید می‌کنید، در زمان روشن شدن این کد ۱۵ رقمی را نشان می‌دهد و تشریح می‌کند؛ بنابراین دنبال کردن این کالا خیلی راحت است و نباید قاچاق موبایل به بازار ضربه بزند.

کریمی با تأکید بر اینکه واردکننده، توزیع‌کننده، خدمات‌دهنده و فروشنده عضو اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی هستند، تصریح کرد: برخی بدون دعوت از فعالان اتحادیه می‌نشینند و برای خودشان تصمیم می‌گیرند و بعضاً از نظر تخصص فوق‌العاده ضعیف هستند و این سبب شده است تا بازار لطمه ببیند.

 

تنظیم بازار وظیفه دولت نیست!

جمشید پژویان، یک اقتصاددان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره عملکرد دولت در کنترل بازار اظهار کرد: تنظیم بازار نیازمند ساختار و زیربنای اقتصادی است و در شرایطی که اقتصاد در رکود و ناکارآمدی و مشکلات زیاد قرار دارد، باید بتوان بازار را تنظیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه تنظیم بازار جزو وظایف دولت نیست، تصریح کرد: نظام بازار خودش را تنظیم می‌کند و هر دخالتی که دولت در بازار کند، ناکارآمدی و اختلال در مکانیسم درونی بازار ایجاد می‌کند.

این اقتصاددان گفت: هر بازاری دو گروه دارد که یک گروه متقاضی و یک گروه عرضه‌کننده هستند و مکانیسم بین این دو تعادل بازار را تنظیم می‌کند و هرگونه دخالت دولت، اختلال در نظام بازار است.

پژویان بیان کرد: دولت می‌تواند در بعضی از بازارها مانند ارز که بزرگ‌ترین عرضه‌کننده است به صورتی بازار را تنظیم کند؛ ولی نمی‌تواند در بخش‌هایی که توانایی عرضه ندارد، متقاضی‌ها را هم بر اساس خواسته‌های خودش تنظیم کند و دستوری بگوید چه کار کنند.

وی تأکید کرد: توانایی دولت در بازارهایی که خودش تنظیم‌کننده عمده محسوب می‌شود، زیاد است؛ نه مانند کالا که اصلاً نقش نباید داشته باشد و مکانیسم بازار است که آن را تنظیم می‌کند و دولت امکان دخالت و تغییر آن را ندارد.

 

عیار دولت‌ها در بحران‌ها

به‌هرحال یکی از اقداماتی که دولت‌ها باید در بحران‌ها انجام دهند، توجه به بازار و کنترل قیمت‌هاست؛ به شیوه‌ای که مردم دچار حداقل مشکلات شوند و فشار مضاعفی جدای از مسائل بحرانی به مردم وارد نیاید.

بازار موبایل و گوشی‌های تلفن همراه این روزها در استان سمنان نیازمند نظارت‌های بیشتری است و نظارت مسؤولان امر باید به‌خوبی صورت گیرد و از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری شود.

از طرفی، صدور مجوز ورود گوشی‌های تلفن همراه نیز یکی از مسائلی است که بسیاری از فعالان بازار مطرح می‌کنند و به‌زعم آن‌ها، سبب کاهش قیمت‌ها خواهد شد.

دولت باید در شرایط فعلی در این بخش فعالانه عمل کرده و به تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها بپردازد و به شیوه‌ای عمل شود تا میزان عرضه با تقاضا در بازار برابر باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه