افت ۱۰ برابری واردات موبایل در سال ۹۹
همراه ما باشید

افت ۱۰ برابری واردات موبایل در سال ۹۹

آی‌سی‌تی‌نیوز - دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تا اواسط اردیبهشت تنها ۷۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است.

امیر اسحاقی در گفت وگو با میزان با اشاره به کاهش واردات موبایل در فروردین ماه سال ۹۹ نسبت به سال گذشته اظهار کرد:مطابق آمار‌های ارائه موحود از ابتدای امسال تا اواسط اردیبهشت تنها ۷۰۰ هزار دستگاه وارد کشور شده که این کاشه واردات موبایل به دلیل محدودیت‌های شیوع کرونا بوده است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تصریح کرد: میزان نیاز کشور به تلفن همراه چیزی حدود ۱ میلیون و دویست هزاردستگاه است و این کمبود واردات به دلیل عدم تخصیص ارز است.
وی افزود: مازاد واردات از سال ۹۸ در بازار موجود بود و بخشی از نیاز مصرف کنندگان را تامین کرده است، البته پروتکل‌های بهداشتی میزان خرید را کاهش داده و عمده فروش از طریق فروشگاه‌های انلاین است.

به گفته وی؛ بیشترین میزان واردات در دی ماه سال گذشته با حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه صورت گرفته است و بیشترین خرید مربوط به بهمن ماه سال پیش بود

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به کاهش واردات موبایل مسافری بیان کرد:با اصلاح قوانین و حذف معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری موبایل کاهش چشمگیری داشته است، اما واردات تلفن همراه اپل به صورت مسافری رشد محسوسی داشته است.
محمدرضا عالیان در گفت و گو با میزان با اشاره روند بازار جهانی موبایل اظهار کرد: از دی ماه سال گذشته با شیوع کرونا در شهر ووهان چین بازار تلفن همراه با تنش‌هایی مواجه شد و کارخانه‌های تولید کننده موبایل و قطعات، با توقف تولید درگیر شدند و به دلیل نقش مهم شهر ووهان در تولید کالا‌هایی ارتباطی، کاهش عرضه جهانی موبایل در ماه‌های آینده قابل پیش بینی بود.

عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی تصریح کرد: ثبت سفارش تلفن همراه در فروردین ۹۹ به صفر رسید و تلفن‌هایی که در ابتدای سال از گمرک ترخیص می‌شود مربوط به ثبت سفارش سال گذشته است و در صورت ادامه روند تخصیص ارز میزان عرضه تلفن همراه در بازار کاهش چشمگیری می‌یابد.

وی با اشاره به عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل عنوان کرد: در سال ۹۸، ۱۵ میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور شد و از این میزان ۱۴ میلیون دستگاه به فروش رسید و بازار با اشباع واردات مواجه شد.

عالیان ابراز کرد: از اسفند سال گذشته با تصمیم کشور امارات مبنی بر بستن مرز‌ها تجاری امکان واردات از این کشور نبود و از سوی دیگر طرح فاصله گذاری اجتماعی و تعطیلی شرکت‌ها به دلیل کرونا بازار موبایل را دچار التهاب کرد.

وی گفت:ثبت سفارشات از ابتدای سال صورت گرفته، اما به دلیل عدم تخصیص ارز میزان واردات کاهش یافته است و با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت‌های موجود، نیاز‌های اساسی دیگر  در اولویت قرار گرفته است.

عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ابراز کرد: دولت باید شرایطی را فراهم کند که با تخصیص ارز، تلفن‌های همراه دپو شده در گمرک ترخیص شود  و با تامین نیاز بازار روند ثبات در بازار تلفن همراه ادامه یابد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه