سرعت اینترنت هنوز به قبل کرونا نرسیده است
همراه ما باشید

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

سرعت اینترنت هنوز به قبل کرونا نرسیده است

سرعت اینترنت هنوز به قبل کرونا نرسیده است

آی‌سی‌تی‌نیوز -  به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با شیوع کرونا و افزایش مصرف اینترنت در کشور، میانگین سرعت اینترنت موبایل که پیش از این حدود ۱۱ مگابیت‌برثانیه بود، به پنج مگابیت‌برثانیه رسید و اکنون با اقداماتی که انجام شده به حدود ۹مگابیت‌برثانیه رسیده که هنوز هم به سرعت قبل نرسیده است.

سرعت اینترنت از مواردی است که همواره برای کاربران دغدغه بوده و یکی از فاکتورهای کیفی خدمات اینترنتی محسوب می‌شود. طبق آمار وب‌سایت Speedtest که شاخص‌های جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می‌کند، در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود ۵۳/ ۲۷ مگابیت‌برثانیه در رتبه ۷۰ قرار داشت، همچنین در بخش اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ایران با متوسط سرعت دانلود ۴۱/ ۱۸ مگابیت‌برثانیه، جایگاه ۱۲۲ جهانی را کسب کرده بود.

به گزارش ایسنا اما در ماه مارس، متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران ۷۲/ ۲۲ مگابیت‌برثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۹۷/ ۱۰مگابیت‌برثانیه است که رتبه ایران را به ۷۹ از میان ۱۴۱ کشور رسانده، در حوزه اینترنت ثابت، متوسط سرعت دانلود در ایران، ۱۰/ ۱۰ مگابیت‌برثانیه و متوسط سرعت آپلود ۶۸/ ۵ مگابیت‌برثانیه است که رتبه ایران را به ۱۵۳ از میان ۱۷۶ کشور رسانده است.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در ایام کرونا، مصرف اینترنت افزایش پیدا کرد، افزود: ما در ابتدای کرونا، ابتدا یک افت کیفیت شدید داشتیم. در حوزه موبایل میانگین سرعت اینترنت ما پیش از این حدود ۱۱ مگابیت‌برثانیه بود، در دوره کرونا مواردی به پنج مگابیت‌برثانیه هم رسید، مخصوصا در شهر های بزرگ که ترافیک بالا بود. با اقداماتی که انجام دادیم، سرعت را به حدود ۹ مگابیت‌برثانیه رساندیم که البته هنوز هم به قبل نرسیدیم.

وی ادامه داد: یک بخشی از این اقدامات، نیاز به تقویت شبکه داشت و بخشی هم بحث دسترسی از طیق رادیو و باندهای فرکانسی بود. برای این کار یا باید تعداد BTS‌هایمان را دو برابر می‌کردیم، اما در کوتاه‌مدت امکان ندارد که ظرفیت BTS را چند برابر کنیم. همین الان هم در تهران برای BTS زدن مشکل داریم، چون هم مردم معارضند هم دریافت مجوزهای لازم سخت است. اما در نهایت با اقداماتی که انجام شد از جمله اشتراک‌گذاری فرکانس توانستیم سرعت را بهبود دهیم و تا حدود قبل از شیوع کرونا برسانیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه