اعتراض افغان‌ها به کندی سرعت اینترنت
همراه ما باشید

اعتراض افغان‌ها به کندی سرعت اینترنت

آی‌سی‌تی‌نیوز - براساس آخرین مطالعات صورت گرفته در باره سرعت اینترنت که شاخص جهانی آن را در کشورهای جهان بررسی کرده، سرعت اینترنت تلفن همراه در افغانستان پایین ترین رتبه‌ این فهرست را به خود اختصاص داده است.

ایرنا - براساس گزارش وب‌سایت «دای‌مند» طی تحقیقاتی که در ماه مارس سال ۲۰۲۰ انجام شده، اینترنت در ۱۴۱ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته که در آن افغانستان پایین ترین سرعت اینترت تلفن همراه را داشته و در جایگاه ۱۴۱ قرار گرفته است.

شهروندان افغانستان هم از قیمت بالای اینترنت و سرعت پایین آن شکایت دارند اما وزارت مخابرات افغانستان تاکنون واکنشی نشان نداده است.

وزارت مخابرات افغانستان اداره‌ای را به نام «اداره تنظیم خدمات مخابراتی» (اترا) ایجاد کرده است که مسؤولیت رسیدگی به شکایت‌های کاربران و شرکت های مخابراتی را دارد.

کاربران اینترنت در افغانستان بارها کمپینی را تحت عنوان «اترا کجاست؟» راه‌اندازی کرده و در صفحات اجتماعی علیه سرعت پایین اینترنت و قیمت بالای آن شکایت کرده‌اند اما این اداره به خواست آن‌ها توجهی نکرده است.

«علی احمد سلطانی» یکی از کاربران در صفحه فیسبوک خود نوشته است که باوجود دادخواهی زیادی که انجام داده اند، هیچ‌گوش شنوایی برای شنیدن حرف‌های آن‌ها نبوده است.

«احمد فواد عالمی» یکی دیگر از معترضان به رسانه‌های داخلی افغانستان گفته است که دولت مسؤول درجه یک گران‌فروشی اینترنت توسط شبکه‌های مخابراتی است.

وی افزوده است: درغیر این صورت چرا دولت جلو گران فروشی را نگرفته و نظارت دقیق بر شرکت‌های مخابراتی این کشور نمی‌کند.

با گسترش ویروس کرونا در افغانستان و تشدید شرایط قرنطینه در شهرهای این کشور به ویژه شهر کابل، شکایت از سرعت پایین اینترنت بیشتر شده و میزان استفاده کنندگان اینترنت هم افزایش یافته است‌.

اداره اترا این مشکل را می‌ پذیرد و می‌گوید که شبکه‌های مخابراتی بارها به دلیل ارائه خدمات بی کیفیت جریمه نقدی شده‌اند.

«سیدحارث‌مهر» رییس اترا به یکی از رسانه‌ها در این کشور گفته است که مشکل اساسی سرعت پایین اینترنت از فیبرنوری است.

به گفته‌ وی، در حال حاضر تنها یک فیبر در افغانستان خدمات اینترنت ارائه می‌کند و خدمات این فیبر ماهانه بیش از یکهزار بار قطع می‌شود که عمده‌ترین موضوع همین فیبرنوری است که ما هنوز هم با نداشتن یک فیبر معیاری مواجه هستیم.

وی تأکید کرده است که در حال حاضر هیچ بدیلی برای فیبر وجود ندارد و راه حل کوتاه مدت برای برطرف کردن این مشکل دیده نمی‌شود.

افغانستان در حال حاضر چهار شرکت مخابراتی خصوصی و یک شرکت دولتی دارد که براساس آمار وزارت مخابرات حدود ۲۵ میلیون سیم‌کارت بین مردم توزیع شده و بیش از ۲۰ میلیون نفر به خدمات تلفن همراه دسترسی دارند.

وزارت مخابرات افغانستان در آخرین گزارش خود درباره آمار دسترسی افغان‌ها به اینترنت گفته است که حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر این کشور از اینترنت استفاده می‌کنند و این وزارت تلاش خواهد کرد تا با پایین آوردن قیمت اینترنت، میزان دسترسی افراد را افزایش دهد.

در حال حاضر قیمت هر گیگابایت اینترنت در تلفن همراه یکصد افغانی می‌باشد که کیفیت آن هم بسیار پایین است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه