احراز هویت سهامداران عدالت با فیلم سلفی
همراه ما باشید

مجری طرح الکترونیکی کردن احراز هویت سهامداران عدالت اعلام کرد

احراز هویت سهامداران عدالت با فیلم سلفی

احراز هویت سهامداران عدالت با فیلم سلفی

آی‌سی‌تی‌نیوز - یک مقام مسئول درباره نحوه احراز هویت در سامانه سجام گفت: پس از صحت سنجی مدارک شناسایی، در گام آخر از کاربر خواسته می‌شود تا با یک فیلم سلفی جمله‌ای که در سامانه ظاهر می‌شود را بخواند.

به گزارش خبرنگار مهر، ماهیار مجری طرح الکترونیکی کردن احراز هویت سهامداران عدالت در یک برنامه تلویزیونی گفت: احراز هویت الکترونیک در داخل مجموعه سپرده‌گذاری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی شد و اگر زیرساخت‌های فنی آماده شود تا یک هفته دیگر احراز هویت در سامانه سجام غیر حضوری انجام خواهد شد.

وی درباره فرایند احراز هویت الکترونیک گفت: این فرایند بدین صورت است که وقتی فرد در سامانه سجام ثبت نام کرد و اطلاعات هویتی آن فرد از ثبت احوال کشور، اطلاعات بانکی از سامانه بانکی کشور، اطلاعات محل سکونت از اداره پست و شماره تلفن او از طریق سامانه شاهکار تطبیق داده شد برای احراز هویت می‌تواند از طریق این زیر ساخت‌ها به صورت الکترونیکی اقدام کند.

مجری طرح الکترونیکی کردن احراز هویت ادامه داد: وقتی فرد وارد این زیر ساخت می‌شود بر اساس رمز یک بار مصرفی که برای او صادر می‌شود وارد سیستم شده و در مرحله اول عکس او با تصویر برروی کارت ملی تطابق داده می‌شود. این تطابق مبتنی بر الگوریتم‌هایی پیچیده است و قطعاً دقت‌های دارد و ممکن است خطاهایی نیز داشته باشد.

وی افزود: نکته دوم این است که کارت ملی فرد باید توسط خود فرد اسکن شده و تصویر آن با تصویر کارت ملی که نزد ثبت احوال است چک می‌شود.

ماهیار توضیح داد: در گام بعدی از کاربر خواسته می‌شود که از خود یک فیلم سلفی گرفته و متن تصادفی که ظاهر می‌شود را بخواند در این مرحله فرد از زوایای مختلف نحوه بیان او سنجیده می‌شود و این با الگویی که گفته شده مقایسه می‌شود که آیا این ویدئو به صورت زنده گرفته شده و آیا این جمله‌ها به طور صحیح گفته شده است یا خیر

وی ادامه داد: در نهایت کاربر امضایی به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد و آن‌را برای سجام می‌فرستد.

ماهیار در پایان تصریح کرد: برای کنترل‌های بیشتر از اپراتورهای آفلاین هم استفاده کرده‌ایم این اپراتورها در بازه‌های زمانی مخالف اطلاعات کاربر را بررسی می‌کنند و پس از اینکه مطمئن شدند شماره موبایل و آدرس فرد به نام خود فرد بوده است و اطلاعات هویتی هم به صورت‌کامل احراز شد اگر مشکلی وجود نداشته باشد این فرد به عنوان فرد سجامی معرفی می‌شود.

 

در همین رابطه: با فیلترشکن به سامانه سهام عدالت نروید
سازمان خصوصی سازی به سهامداران تاکید کرد: برای مراجعه به سامانه سهام عدالت از فیلترشکن استفاده نکنند؛ چرا که استفاده از فیلترشکن موجب می‌شود تا سامانه سهام عدالت از دسترس آنها خارج شود.

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: طبق قانون، سهام عدالت تنها میان هموطنان مقیم کشور توزیع شده است. بنابراین سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir تنها از طریق شبکه اینترنت داخلی کشور قابل دسترسی است و این اقدام با هدف افزایش امنیت این سامانه انجام شده است.

بر این اساس کسانی که بر روی رایانه و یا تلفن‌های همراه خود فیلترشکن دارند، برای مراجعه به سامانه سهام عدالت باید فیلترشکن خود را خاموش کنند.

 

در همین رابطه: اختلال در سامانه‌های سجام و سمات

از صبح امروز سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) و سمات (سپرده گذاری مرکزی اوراق تسویه) با اختلال و قطعی پی در پی رو به روست.

با استقبال عمومی مردم از بورس و اوراق بهادار،  حجم گسترده ای از درخواست ها به سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) و سمات (سپرده گذاری مرکزی اوراق تسویه) این دو سامانه با اختلال رو به رو شده و در ساعاتی از روز قطع است.

از صبح امروز مخاطبان زیادی با باشگاه خبرنگاران جوان تماس گرفته و از اختلال در این سامانه گلایه می کنند. بهتر است تا مسئولان مربوط به بررسی مشکلات و اختلالات این سامانه اقدام و هرچه سریع تر نسبت به رفع آن اقدام کنند.

گفتنی است، طبق گفته وزیر اقتصاد قرار است از امروز سازوکار احراز هویت سجامی به صورت غیرحضوری فراهم خواهد شد تا در شرایط فعلی و اجرای فاصله گذاری اجتماعی مردم کمترین تجمع را در پیشخوان های دولت داشته باشند. هر چند در حال حاضر این سامانه به صورت حضوری هم با اختلال همراه است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه