زیان بزرگ شرکت های فاوا از تحریم ها
همراه ما باشید

زیان بزرگ شرکت های فاوا از تحریم ها

زیان بزرگ شرکت های فاوا از تحریم ها

آی‌سی‌تی‌نیوز - طلایی گفت:همانطور که اخیرا شاهد بودیم شرکت اپل دسترسی ایرانی‌ها را به خصوص در اپلیکیشن‌های مالی به بهانه تحریم‌ها محدود کرد. تحریم‌ها عملاً سرویس‌دهی بیشتر شرکت‌هایی که در بستر آی‌سی‌تی فعال هستند را محدود کرده است.

طلایی گفت:همانطور که اخیرا شاهد بودیم شرکت اپل دسترسی ایرانی‌ها را به خصوص در اپلیکیشن‌های مالی به بهانه تحریم‌ها محدود کرد. تحریم‌ها عملاً سرویس‌دهی بیشتر شرکت‌هایی که در بستر آی‌سی‌تی فعال هستند را محدود کرده است.

محمدرضا طلایی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص وضعیت این صنعت در سال 97 گفت: تصمیماتی که دولت در حوزه‌های مختلف گرفت و قوانین مختلفی که ابداع کرد سبب شد اکثر فعالین اقتصادی کشور دچار مشکل شوند که فعالان حوزه آی‌تی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

طلایی ادامه داد: تصمیمات ارزی و قوانین گمرکی بیشترین ضربه را در این حوزه به شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع هایتک وارد کرد ضمن آنکه عدم وجود نقشه راه برای توسعه فناوری اطلاعات کشور از دیگر چالش‌های سال 97 بوده است.

وی در خصوص تاثیرگذاری تحریم‌ها گفت:‌ حوزه آی‌تی به دلیل داشتن فناوری هایتک و به‌روز دنیا تاثیرگذاری زیادی از تحریم‌ها داشت. به طوری که کشورهایی که در حوزه انتقال فناوری و آموزش با ما قرارداد همکاری داشتند به بهانه تحریم‌ها تمام فعالیت خود را تعلیق کردند و همانطور که اخیرا شاهد بودیم شرکت اپل دسترسی ایرانی‌ها را به خصوص در اپلیکیشن‌های مالی به بهانه تحریم‌ها محدود کرد. تحریم‌ها عملاً سرویس‌دهی بیشتر شرکت‌هایی که در بستر آی‌سی‌تی فعال هستند را محدود کرده است.

طلایی در خصوص سال 98 و وضعیت این صنف گفت: ما اگر می‌خواهیم از این سال سخت و پرچالش عبور کنیم باید سه وزارتخانه فرهنگ و ارشاد، ارتباطات و صمت یک نقشه راه مشترک برنامه‌ریزی کنند و پیشنهاد تشکل‌ها و بخش خصوصی را اجرایی کنند. در دنیای امروز آی‌سی‌تی موتور محرک اقتصاد کشورها است و عدم توجه به این حوزه باعث ضربه خوردن اقتصاد کشور خواهد شد.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه