تجربه تلخ از یک خرید اینترنتی
همراه ما باشید

تجربه تلخ از یک خرید اینترنتی

تجربه تلخ از یک خرید اینترنتی

آی‌سی‌تی‌نیوز - افشین داورپناه - وضعیت کرونایی کشور باعث رونق گرفتن بسیاری از کسب و کار‌های اینترنتی شده‌است؛ اما این بار نیز، همچون وضعیتی که بر فضای واقعی کسب و کار در کشور حاکم است، ظاهرا هیچ نظارت و کنترلی از سوی اصناف یا مراجع قانونی بر نحوه کسب و کار، قیمت‌گذاری و ارائه خدمات فروشگاه‌های اینترنتی وجود ندارد. برخی فروشگاه‌ها نیز در این فضا، چند روزه سایتی علم‌کرده‌اند و به فروش محصولات مشغول‌اند.

بازار کسب و کار‌های اینترنتی که پیش از این نیز مشوش بود، این روز‌ها به مراتب مشوش‌تر شده‌ است. به جز برخی فروشگاه‌های اینترنتی شناخته‌شده، معتبر، مشتری‌مدار و پاسخگو، عموم سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی، ظاهرا نه تنها آداب کار و فعالیت در چنین فضایی را نمی‌دانند ـ یا اگر می‌دانند رعایت نمی‌کنند ـ بلکه این آب‌های گل‌آلود را فرصت مناسبی برای کاسبی بی‌قید و بند یافته‌اند.

قیمت‌ها و قیمت‌گذاری‌ها ظاهرا قاعده‌ای ندارند، برخی سایت‌ها به تعهدات خود در قبال مشتری پایبند نیستند و، چون مرجعی برای رسیدگی به شکایات احتمالی مشتری‌های گرفتار وجود ندارد، آن‌ها نیز همچنان به بی‌احترامی و یکه‌تازی خود ادامه می‌دهند.

در اینجا به عنوان مثال، به یکی از تجربیات ناخوشایند خرید خود از فروشگاه‌های اینترنتی اشاره می‌کنم و امیدوارم که شهروندان برای خرید‌های اینترنتی خود صرفا به فروشگاه‌های معتبر و خوشنام مراجعه کنند.

از یک فروشگاه اینترنتی «نی‌نی کالا/nini-kala.ir» یه سه چرخه کودک سفارش دادم. البته بعدا می‌فهمم که یک فروشگاه معتبر با همین اسم و با پسوند.com هم در کشورمان فعالیت دارد (معلوم نیست چرا به دو اسم مشابه اجازه فعالیت داده می‌شه)

جنسی که سفارش داده بودم

سفارش رو آوردن. باز کردم دیدم رنگی که سفارش داده بودم نیست! قطعات کالا ناقص و معیوبه!

زنگ زدم به نی‌نی کالا می‌گم اینطوری‌یه!

مسئول فروش می‌گه: خب اون رنگ رو نداشتیم. این رنگ رو گذاشتیم!‌

می‌گم: اولا باید زنگ می‌زدین می‌گفتین که رنگی که من می‌خوام نیست. من رنگ دخترونه می‌خواستم. در ثبت سفارش هم رنگ رو مشخص کردم. ثانیا قطعات بر اساس سفارش نیست و ثالثا معیوبه!‌

می‌گه: ما که کارتن‌ها رو باز نمی‌کنیم. از کارخونه اینجوری بوده!‌

می‌گم: آقای محترم. من از شما جنس رو خریدم بر اساس ویژگی‌هایی که در سایت‌تون برای کالا نوشتین! ولی اون چیزی که برای من اومده با سفارشی که دادم فرق داره. الان شما باید مرجوع کنید و دوباره محصول درست رو بفرستید. یا اگر محصول رو طبق سفارش ندارین، پول رو پس بدین!‌

جنسی که تحویل گرفتم!

می‌گه: این سه چرخه از دیروز تا حالا ۷۰ تومن گرون‌تر شده. اگه داشتبه باشیم هم گرون‌تر شده و باید مجدد سفارش بدین!

زنگ زدم کارخونه سازنده که اتفاقا کارخونه خوشنام و معتبری‌یه (جی‌تویز). با مدیر فروش کارخونه صحبت کردم.

می‌گه: ما اصلا به این فروشگاه اینترنتی محصول نمی‌فروشیم و نمی‌دونیم از کجا خریداری می‌کنه. در ضمن محصولات ما کامله و نباید قطعاتش کم باشه.‌

می‌گم: بالاخره محصول شما رو داره می‌فروشه و این به برند شما داره ضربه می‌زنه ...

جواب درستی نمی‌گیرم. فقط توصیه می‌کنه محصول رو مرجوع کنم و از یه فروشگاه دیگه بخرم! (اوج همکاری و مشتری‌مداری).

مجددا زنگ می‌زنم به نی‌نی کالا. می‌گم می‌خوام مرجوع کنم.

می‌گه: بهتر! ما از خدامونه جنس‌مون مرجوع بشه، چون الان گرون‌تر بفروشیم (اوج ادب، راستی و مشتری‌مداری)

می‌گم خب چیکار کنم برای مرجوع کردن؟‌

می‌گه: خودتون زنگ بزنید به همون پیک که براتون آورده تا براتون مرجوع کنه! یا خودتون پیک بگیرید بفرستید.‌

می‌گم: آقای محترم شما جنس رو اشتباه فرستادید، خودتون هم باید پیک بفرستید برگردونه. من نباید به پیک‌تون زنگ بزنم.‌

می‌گه: به ما ربطی نداره!

و ... بالاجبار به پیک زنگ می‌زنم ... شاید ۲۰ بار. پیک فروشگاه دو روز تمام ما را علاف می‌کند. مدام بدقولی می‌کند و نمی‌آید!

روز سوم زنگ می‌زنم به فروشگاه. از این به آن پاس‌کاری می‌شوم. حس بسیار بدی است. الان دیگر پول کالا مهم نیست بلکه این بی‌احترامی‌ها و رفتار بد مدیران فروش و مدیر پیک و ... است که آزار دهنده است. در نهایت آقایی که مسئول پیک‌هاست می‌گوید: «خُب یه چیزی (پولی) شیرینی به پیک بدین تا بیاد مرجوع کنه!»‌

می‌گویم: آقای محترم شما جنس را اشتباه و معیوب فرستاده‌اید و باید مرجوع کنید! من چرا باید بابت جنسی که اشتباه و معیوب فرستاده‌اید به پیک‌تان شیرینی بدهم!

و قصه کش پیدا می‌‍‌کند و پیک نمی‌آید و نه پیک و نه مدیران فروش دیگر تلفن ما را جواب نمی‌دهد! (فایل‌های صوتی گفتگو موجود است).

خب این وسط فقط نه تنها یک جنس اشتباه و معیوب تحویل گرفتیم و پول‌مان از دست رفت، هم زمان رو از دست دادیم، هم معطل شدیم، هم بیهوده پول پیک دادم و مهمتر از همه مورد توهین و بی‌احترامی واقع شدیم! (منبع:فرارو)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه