نیروی انسانی بی‌مهارت، عامل اصلی نشت اطلاعات است
همراه ما باشید

معاون فنی پلیس فتا:

نیروی انسانی بی‌مهارت، عامل اصلی نشت اطلاعات است

نیروی انسانی بی‌مهارت، عامل اصلی نشت اطلاعات است

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون فنی پلیس فتا ناجا سهل انگاری و استفاده از نیروی انسانی فاقد مهارت تخصصی کافی را عامل اصلی نشت اطلاعات از برخی سرورها و سامانه‌های اطلاعاتی عنوان کرد.

سرهنگ علی نیک نفس در تشریح این مطلب اظهار کرد:  افزایش بیش از پیش ضریب نفوذ اینترنت و رشد خدمات سازمان‌ها و نهادهای دولتی و کسب و کارها در بسترهای سایبری، تولید و تبادل اطلاعات با سرعتی باور نکردنی گسترش یافته و موجب تشکیل بانک های اطلاعاتی با ارزش در مراجع سرویس دهنده شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه امروزه بانک های اطلاعاتی جزء با ارزش ترین دارایی های هر سازمان و کسب و کار است، ادامه داد : افراد سودجو با اهداف مختلف  برای دسترسی غیرمجاز بانک اطلاعاتی اقدام به نفوذ و یا سرقت اطلاعات می کنند و با قیمت های ناچیزی در جهت بهره‌برداری‌های نامتعارف و یا استفاده در سایر جرایم سایبری نظیر کلاهبرداری‌های سایبری به فروش می رسانند.

وی گفت: با توجه به وجود تهدیدات و آسیب پذیری های فضای مجازی، انواع حملات سایبری مختلف به سرورها و شبکه‌های کشور و در راستای سند نظام پیشگیری و مقابله با حوادث رایانه‌ای ابلاغی مرکز ملی فضای مجازی، پلیس فتا و سایر نهادهای ذیربط به صورت مستمر و لحظه‌ای، اقدام  به شناسایی انواع آسیب پذیری های نرم افزاری و سخت افزاری کرده است.

سرهنگ نیک نفس ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته ، تعداد سایت‌های مهم ارزیابی امنیتی شده در سال ۹۸ به ۳۷ درصد ارتقاء یافته است و در این رابطه اطلاع رسانی به سازمان ها و کسب و کارهای مربوطه صورت پذیرفته و بازخوردهای لازم تا رفع آسیب پذیری ارائه شده است که این اقدامات بر اساس تحلیل و بررسی آخرین وضعیت CMS ها، سیستم عامل ها، سکوهای برنامه نویسی، وب سرورها و اپلیکیشن ها، احصاء و اقدام شده است.

معاون فنی پلیس فتا ناجا با اشاره به اهمیت پایداری و امنیت خدمات عمومی سازمان‌ها و دستگاه های مختلف در بستر اینترنت و اینکه جهت جلوگیری از آسیب پذیری ها، تهدیدات و آلودگی های سایبری، اطلاع رسانی سریع و لحظه ای به صورت ویژه از سال ۹۷ در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته بیان داشت : در این رابطه به طور نمونه  در سال ۹۸ آسیب پذیری ها در قالب ۹۱۸۲۱ پیامک و ایمیل به شرکت های مختلف اعلام و اطلاع رسانی شده است، که در مجموع اطلاع رسانی ها در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بالغ بر ۷۳ درصد افزایش یافته است.

 به گزارش پایگاه پلیس وی گفت: بر اساس بررسی های کارشناسی مشخص شد استفاده از نیروی انسانی ناایمن، فاقد مهارت فنی، عدم توجه به الزامات امنیتی و سایبری و سهل انگاری در پیاده‌سازی سیاست‌ها و الزامات امنیتی منشاء اصلی بروز این گونه رخدادها بوده. البته انتشار برخی از این اخبار نیز از سوی افراد سودجو صرفا با هدف شایعه پراکنی و تشویش اذهان عمومی و یا کلاهبرداری از طریق فروش اطلاعات کذب صورت گرفته است.

وی با تاکید بر برخورد قانونی پلیس فتا و سایر نهادهای مسئول با این اقدامات مجرمانه و شایعه سازان ،یکی از اولویت  های کاری خود را مبارزه و شناسایی افراد مجرم در حوزه دسترسی غیر مجاز به بانک‌های اطلاعاتی هموطنان عنوان کرد و گفت: در این رابطه تعدادی از افراد مجرم شناسایی و دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند .

سرهنگ نیک نفس ضمن تاکید بر این نکته که مدیران عالی سازمان‌ها باید امنیت اطلاعات و سامانه‌های در اختیار را در زمره امور مهم سازمان قرار دهند و شخصاً بر اعمال استانداردهای امنیتی مانند ISMS نظارت کنند، بر اساس پرونده های اخیر رسیدگی شده توصیه های امنیتی سایبری زیر را خطاب به شرکت ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و صاحبان مشاغل و کسب و کارهای مجازی بیان داشت :

- سامانه ها و شبکه های رایانه ای بر اساس بازبین های امنیتی به صورت منظم و دوره‌ای توسط کارشناسان متخصص ارزیابی شود .

- صلاحیت فردی و شغلی مدیران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات سازمان به خصوص کارکنان بخش امنیت، با استانداردهای بالا مورد توجه مدیران سازمان‌ها قرار گیرد.

- کنترل دسترسی کاربران بخصوص کاربران با سطح دسترسی ادمین به طور دقیق مدیریت شده و لاگ تمامی کاربران ذخیره و به صورت منظم بررسی شود .

- جهت دسترسی راه دور به بخش‌های حساس همانند پنل مدیریت وب‌سایت‌، سامانه، میزبان، سرور و پایگاه داده حتماً کنترل های مبتنی بر توکن یا IP اعمال گردد و ملاحظات امنیتی  رعایت شود.

-استفاده از روش های احراز هویت دو مرحله‌ای کاربران علاوه بر رمز عبور قوی مد نظر باشد.

- از اتصال مستقیم پایگاه‌های داده حساس بدون واسط امن به شبکه‌های عمومی مانند اینترنت خودداری شود.

- تغییر تنظیمات و رمزهای عبور، آدرس‌های دسترسی و تنظیمات امنیتی پیش فرض وب‌سایت‌، سامانه، هاست، سرور، پایگاه داده و ... جهت جلوگیری از دسترسی مجرمان سایبری به اطلاعات از طریق این تنظیمات انجام شود.

- از جمع آوری اطلاعات وب‌سایت توسط خزشگرها و روبات‌ها جلوگیری شود.

- استفاده از رمزهای عبور پیچیده و تغییر دوره‌ای تمامی رمزهای عبور انجام شود.

- به روزرسانی مستمر و اعمال بلادرنگ وصله‌های امنیتی منتشر شده برای تمامی نرم افزارها، سرویس‌ها و ماژول‌ها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: این موارد به هیچ عنوان جایگزین فرآیندهای کامل امن‌سازی و ارزیابی امنیتی نبوده و صرفا برطرف کننده شماری از ضعف‌های جدی مشاهده شده هستند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه