اقبال ایرانی‌ها به استفاده از اینترنت همراه است
همراه ما باشید

بر اساس گزارش اسپیدتست و نظرسنجی وزیر ارتباطات

اقبال ایرانی‌ها به استفاده از اینترنت همراه است

اقبال ایرانی‌ها به استفاده از اینترنت همراه است

آی‌سی‌تی‌نیوز - سایت اسپید تست یک مرجع شناخته شده در حوزه ارزیابی سرعت و کیفیت اینترنت در کشورهای مختلف است که به ویژه در ایامی قطع اینترنت در ایران به صدر اخبار آمد و یکی از منابع بررسی‌های رسانه‌ای شد.

اسپید تست اما گزارش‌های سالانه‌ای نیز از جنبه سرعت، کیفیت و قیمت اینترنت ثابت و سیار در کشورهای مختلف ارایه داده و اقدام به رتبه‌بندی آنها می‌کند.
در روزهای قبل اما گزارش سال 2020 این سایت منتشر شد که نتایج آن قابل توجه بود. بر اساس گزارش این سایت، رتبه اینترنت ثابت در کشور با سقوط 23 رتبه‌ای مواجه شده است. اما این تمام ماجرا نبود و بررسی‌های این سایت نشان داد اینترنت ثابت در ایران، یکی از کندترین، بی‌کیفیت‌ترین و گران‌ترین سرویس‌های اینترنت در جهان است.
اما این اوضاع در بخش اینترنت سیار وضعیت امیدوارکننده‌ای دارد. 
در حال حاضر بالغ بر 53 درصد از سهم بازار اینترنت سیار کشور در اختیار همراه‌اول و باقی در اختیار اپراتورهای دیگر همچون ایرانسل و رایتل است.
به عبارت دیگر بار اصلی یعنی بیش از نیمی از اینترنت همراه کشور بر دوش اپراتور اول است.
اما گزارش سال 2020 اسپید تست نشان می‌دهد بر خلاف وضعیت نامناسب اینترنت ثابت در کشور، اینترنت همراه در عین حال که از نظر کیفیت با فاصله زیادی از اینترنت خانگی قرار دارد، از نظر قیمتی نیز یکی از ارزان‌ترین نرخ‌های موجود در دنیا به شمار می‌رود.
در همین راستا اما چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز یک نظرسنجی اینستاگرامی درباره اینترنت ثابت و سیار کشور انجام داد که نتایج قابل توجهی داشت.
برخی از خروجی‌های این نظرسنجی به این ترتیب بودند.
-    51 درصد کاربران اعلام کرده بودند ترجیح می‌دهند از اینترنت همراه و 4G استفاده کنند.
-    75 درصد قیمت اینترنت خانگی یا همان ثابت را مناسب‌تر اعلام کرده بودند.
-    83 درصد ساکن شهرها بودند که از این میزان 68 درصد در شهرهایی به جز تهران ساکن بودند. 
-    از این تعداد 52 درصد از طریق اینترنت خانگی دروس خود را دریافت می‌کردند.
اما نکته جالب این بود که در حالیکه 63 درصد اعلام کردند که اینترنت خانگی دارند و 63 درصد هم دانشجو بودند، کیفیت اینترنت ثابت را به ویژه بعد از پیک اسفندماه سال قبل نامناسب دانسته و 51 درصد کاربران اعلام کرده بودند ترجیح می‌دهند از اینترنت همراه و 4G استفاده کنند.
به عبارت دیگر بیش از نیمی از کاربرانی که در خانه‌های خود اینترنت ثابت دارند، ترجیح داده بودند تا در خانه نیز از لحاظ کیفیت همچنان از اینترنت سیار و نسل چهار استفاده کنند.
در واقع نظرسنجی مذکور می‌گوید بیش از نیمی از کاربران ایرانی خواستار استفاده از اینترنت همراه خود هستند.
در این میان اما شاهد یک نزاع چندین ساله میان سازمان صدا و سیما و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر سر باندهای فرکانس 700 و 800 هستیم. گفته می‌شود این باندها که سال‌هاست در اختیار صداوسیما بوده، چند سالی است که ظاهرا خالی و بی‌استفاده مانده و از قضا مورد نیاز و استقبال اپراتورهای موبایل هستند.
اگرچه مسوولان صداوسیما خطاب به وزارت ارتباطات اعلام کرده‌اند که این وزارتخانه باید به فکر توسعه اینترنت ثابت باشد و قید استفاده از باندهای مذکور را بزند، اما در عین حال شرکت‌های ایرانسل و رایتل رسما با انتشار بیانیه‌ای خواستار دریافت فرکانس‌های مذکور برای ارتقای خدمات خود در سراسر کشور شدند.
مخلص کلام اینکه با کنار هم گذاشتن گزارش‌های بین‌المللی و نظرسنجی وزیر ارتباطات، بیش از نیمی از ایرانی‌ها به نوعی پاسخ صدا و سیما را داده‌اند که با توجه به قیاس کیفیت و سرعت اینترنت ثابت با سیار، ترجیح می‌دهند تا از اینترنت موبایل خود استفاده کنند، حتی آنها که در خانه‌های خود اینترنت خانگی دارند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه