گلایه دانشجویان از نحوه ارایه آموزش مجازی
همراه ما باشید

گلایه دانشجویان از نحوه ارایه آموزش مجازی

آی‌سی‌تی‌نیوز - دانشجویان دانشگاه های مختلف همچنان از وضعیت برگزاری کلاس های آنلاین ناراضی اند و به نظر می رسد نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم، چالش جدیدی پیش روی دانشگاهها و دانشجویان به حساب می آید.

نیمسال دوم ۹۸-۹۹ دانشگاه‌ها به نیمه راه رسید؛ ترمی که آموزش مجازی، دانشجویان و دانشگاه‌ها را با چالش جدید و پیچیدگی‌های خاصی رو به رو کرد. در ابتدا آن دسته از دانشگاه‌ها که زیر ساخت لازم را برای آموزش مجازی نداشتند، با تاکید وزارت علوم بستر مورد نیاز را فراهم کردند و از طرفی اساتید و دانشجویان را به این سمت سوق داد که خود را در این چالش دو سویه محک بزنند.

همزمان با آغاز آموزش مجازی در دانشگاه‌ها، گزارشی درباره مشکلات دانشجویان در این مدل از آموزش در خبرگزاری مهر منتشر شد. پس از آن وزارت علوم با ارسال بخشنامه‌ای ۲۰ بندی به دانشگاه‌ها تاکید کرد که با دانشجویان همراهی لازم را داشته باشند.

بلافاصله پس از ابلاغ این بخشنامه، شوراهای آموزشی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شد تا رویکرد دانشگاه را در خصوص مفاد این بخشنامه تعیین کنند و به نوعی براساس این بخشنامه به فراخور زیرساخت‌های آموزش مجازی، ارائه تسهیلات آموزشی به خود دانشگاه‌ها واگذار شد.

حال اما با وجود تسهیلات آموزشی مختلف، دانشجویان همچنان با مشکلاتی در آموزش مجازی رو به رو هستند هر چند دانشگاه‌ها این موضوع را کتمان نمی‌کنند و بر این باورند که آموزش مجازی قطعاً جایگزین مناسبی برای آموزش حضوری نیست اما نمی‌توان آموزش و دانشگاه را تعطیل کرد و باید به این شیوه رضایت داد.

دانشجویان در هفته‌های اخیر با راه اندازی پویش‌های مختلف، خواستار حذف ترم بودند، اما تاکیدات مسولان آموزش عالی نشان داد که این ترم؛ حذف شدنی نیست!

در این گزارش سعی کردیم نظرات دانشجویان را درباره این مدل از آموزش در «شهرهای مختلف» جویا شویم؛

 

مشروطی دانشجویان در نیمسال جاری بلا اثر شود
سید یاسین حسینی دبیر شورای صنفی دانشگاه شهرکرد به خبرنگار مهر می‌گوید: دانشجویان این دانشگاه خواستار حذف ترم بدون احتساب در سنوات، بلااثر شدن مشروطی دانشجویان در نیمسال جاری و همچنین عدم تاثیر غیبت دانشجویان در کلاس‌های مجازی با توجه به عدم دسترسی جمع کثیری از دانشجویان در نقاط محروم استان هستند که این درخواست‌ها به آموزش دانشگاه اطلاع رسانی شده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه نتایج نظرسنجی شورای صنفی از دانشجویان حاکی از آن است که بسیاری از دانشجویان با آموزش آنلاین در این نیمسال و ادامه آن راضی نیستند، گفت: آنچه از این سبک از آموزش مشهود است عدم رعایت عدالت آموزشی است که گویا برای مسئولین وزارت علوم اهمیت چندانی ندارد؛ به هر شکل امیدواریم تبعات این نوع از آموزش در ترم‌های آتی متوجه دانشجویان نشود.

یکی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی نیز در این رابطه به مهر می‌گوید: حجم مصرفی اینترنت برای دانشجویان بسیار زیاد است و اساتید فایل‌های سنگینی بر روی سامانه می‌گذارند و دانشجویان مجبورند آن را دانلود کنند؛ همچنان هم خبری از رایگان شدن اینترنت نیست.

این دانشجو در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که برخی از هم کلاسی‌هایش در روستا زندگی می‌کنند و به نت پرسرعت دسترسی ندارند و نمی‌توانند در کلاس‌های آنلاین حضور یابند.

 

بی نظمی اساتید در تدریس دروس
او همچنین از برنامه نامنظم آموزشی در کلاس‌های آنلاین گله دارد و می‌گوید: اساتید به طور منظم فایل نمی‌گذارند و برخی در فروردین ماه هیچ فایلی بر روی سامانه قرار ندادند و به یک باره چند روز گذشته چندین فایل پرحجم و سنگین را با هم گذاشتند.

 

برخی اساتید فقط به دادن جزوه اکتفا کردند
این دانشجو می‌گوید که برخی اساتید فقط به جزوه دادن اکتفا کرده‌اند و هیچ تدریسی ندارند. یکی دیگر از معضلات دانشجویان عدم دسترسی به کتابخانه الکترونیکی دانشگاه است چرا که بسیاری از بچه‌ها نتوانستند کتاب تهیه کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم پاسخگویی مدیر گروه‌ها و عدم رسیدگی به مشکلات دانشجویی گفت: در مقطع ارشد این امکان وجود ندارد که بیش از یک درس حذف اضطراری صورت بگیرد و از طرفی دیگر هم با اعلام دانشگاه، امکان حذف ترم به دلیل طولانی شدن وجود ندارد.

یکی از دانشجویان رشته کشاورزی دانشگاه شیراز نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: همه دانشجویان به لپ تاپ دسترسی ندارند و به دلیل پایین بودن اندروید گوشی خود، نمی‌توانند به سامانه دانشگاه متصل شوند. از طرفی دیگر فایل‌های ضبط شده که در سیستم قرار می‌گیرد، فقط از طریق لپ تاپ قابل دسترسی است. همچنین امکان دانلود فایل‌های ضبط شده وجود ندارد و فقط باید بر روی سامانه آن را مشاهده کرد.

یکی از دانشجویان دانشگاه قم همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که اساتید تا عید برای برگزاری کلاس‌های آنلاین همکاری نمی‌کردند و بعد از آن به یک باره حجم زیادی از محتوای دروس را بارگذاری کردند.

او با بیان اینکه بارگذاری دروس توسط اساتید منظم نیست، افزود: از آنجایی که در یک هفته ۴-۵ فیلم برای دروس مختلف ارائه می‌شود با حجم زیادی از محتوا مواجه می‌شویم.

 

چالش برگزاری ارزشیابی در کلاس‌های آنلاین
این دانشجوی دانشگاه قم یکی دیگر از مشکلات موجود را تاکید دانشگاه بر ارزشیابی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این ارزشیابی در کلاسهای آنلاین در حال برگزاری است اما مورد اعتراض من و هم کلاسی‌هایم است؛ چرا که به طور مثال استاد چند سوال می‌دهد و فقط ۷ دقیقه فرصت پاسخ می‌دهد و اگر پاسخ داده نشود، نمره‌ای برای دانشجو محاسبه نخواهد شد.

او به برگزاری کلاس‌های آنلاین برای دروس معارف اشاره کرد و گفت: دروس معارف نیاز به تدریس آنلاین ندارد و بارگذاری فیلم و پی دی اف اکتفا می‌کند.

دانشجوی رشته مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت نیز از عدم یادگیری دروس تخصصی رشته خود گله دارد. او می‌گوید: رشته‌های فنی مهندسی نیاز به برگزاری کلاس حضوری دارد و کلاس‌های آنلاین یادگیری دروس تخصصی را برای ما دانشجویان سخت کرده است. این دروس نیاز به پرسش و پاسخ دو طرفه دارد تا ابهامات برطرف شود.

او افزود: از سوی دیگر برای دروس سه واحدی که به صورت معمول ۳ جلسه به صورت حضوری برگزار می‌شد، در حال حاضر در کلاس‌های آنلاین فقط هفته‌ای یک جلسه برگزار می‌شود که قطعاً در امتحانات پایان ترم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

یکی از دانشجویان رشته معماری دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی نیز به مهر گفت: کلاس‌های آنلاین برای رشته معماری در واحد خوراسگان دانشگاه آزاد با تاخیر و به تازگی از هفته گذشته آغاز شده است.

 

قطع و وصل‌های مکرر سامانه / در واتساپ با اساتید در ارتباطیم
او با اشاره به اینکه با این وضعیت نگران امتحانات پایان ترم و پاس کردن دروس هستیم، گفت: هنگام وصل شدن به سامانه دانشگاه، صدا و تصویر استاد با قطع و وصلی‌های پی در پی همراه است؛ به همین دلیل از طریق گروه‌های واتساپی با اساتیدمان در ارتباط هستیم.

مجتبی عظیمی دبیر شورای صنفی دانشگاه تبریز به نظرسنجی جدید این شورا از دانشجویان درباره آموزش مجازی اشاره می‌کند و می‌گوید: براساس جدیدترین نظرسنجی که از دانشجویان داشتیم، حدود ۷ هزار نفر در آن شرکت کردند که از این میان، ۷۸ درصد دانشجویان از برگزاری کلاس‌های آنلاین رضایت کافی را نداشتند.

 

محدودیت حذف درس برای دانشجویان ارشد
دبیر شورای صنفی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه برخی مواقع حتی در دانلود فایل‌های ضبط شده اساتید بر روی سامانه با مشکل رو به رو هستیم، گفت: دانشگاه تبریز امکان حذف دروس را برای مقاطع کارشناسی از ۲ درس به ۳ درس افزایش داده اما برای مقطع ارشد محدودیت واحدها نگه داشته شده و دانشجویان ارشد باید حداقل ۸ واحد را بگذرانند.

 

درباره سربازی و افزایش سنوات نگرانیم
در ادامه به مشکل دانشجویان ارشد در دفاع از پایان نامه‌هایی که نیاز به کار آزمایشگاهی دارد اشاره کرد و گفت: خود بنده با این مشکل رو به رو هستم و دانشگاه فعلاً به دانشجویان دکتری اجازه داده در دانشگاه حضور یابند. درباره دانشجویان ارشد گفته شده در صورتی که دانشگاه‌ها بازگشایی نشود، حذف ترم کنند اما از آن طرف دانشجویان با مشکل سربازی رو به رو می‌شوند. از طرفی دیگر دانشگاه تاکید کرده که فقط به دلیل ابتلای دانشجو یا اطرافیان نزدیک او به کرونا، با حذف ترم موافقت می‌شود.

 

اساتید در کلاس‌های آنلاین سلیقه‌ای عمل می‌کنند
عظیمی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که دانشگاه تبریز هنوز درباره نحوه برگزاری امتحانات هیچ گونه اطلاع رسانی نکرده است. او افزود: در کلاس‌های آنلاین اساتید سلیقه‌ای عمل می‌کنند به این صورت که برای برخی‌ها حضور و غیاب مهم است برای برخی دیگر خیر. حتی بعضی از اساتید تدریس دروس را خیلی سریع به پایان رسانده‌اند و برخی دیگر می‌خواهند برای دروس خود کلاس جبرانی هم برگزار کنند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه