ضرورت باز شدن ثبت سفارش کالاهای ضروری IT
همراه ما باشید

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران خواستار شد:

ضرورت باز شدن ثبت سفارش کالاهای ضروری IT

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین با تاکید بر ضرورت تولید در کشور در سال جهش تولید گفت: آنچه امروز رهبر معظم انقلاب تاکید فراوان بر آن دارد، تکیه بر تولیدات داخلی توسط متخصصان کشور است که قدر مسلم بر اشتغالزایی و عدم خروج ارز از کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

فرجی افزود: نکته حائز اهمیت این است که برای برخی ارگان ها سوء تعبیری از فرمایشات رهبر معظم انقلاب به وجود آمده است. تعابیری از این دست که تاکید ایشان بر تولید تمام کالاها صرفنظر از شرایط موجود بازار جهانی بوده است و توقف واردات کالاها ارجحتر از رفع نیاز عمومی جامعه به کیفیت است. علی ایحال با توجه به نیاز مبرم همه ادارات، سازمانها، دانشگاهها، مدارس و شبکه های اجتماعی و فروشگاههای مجازی و اینترنتی و …. به کالاهای رسته فناوری، این کژفهمی‌ها، زیان بسیاری برای آحاد جامعه در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در زمینه تولید لوازم جانبی کامپیوتر و ماشین‎های اداری کالاهایی چون کیبورد، موس، اسپیکر، پول‎شمار، صندوق مکانیزه فروش، کاغذ خردکن، آل این وان، پاور بانک،کارتریج و مواد مصرفی پرینتر در یکسری از مدل های خاص، به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌ایم و جای تقدیر از این تولیدکنندگان هم وجود دارد. اما امکان تولید برخی از کالاها و قطعات در کشور موجود نیست. این کالاها نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر هم تولید نمی‎شوند. زیرا انحصار آنها دست یک یا دو کمپانی خاص است. لذا واردات این کالاها و پذیرش ثبت سفارش در این زمینه از ملزومات کشور است. امروز نبض حیات ارتباطات دانش و اطلاعات در دست کالاهای فناوری می‎زند، و ما باید با منظم نگاه داشتن این نبض، رشد دانش را میسر سازیم.

فرجی در ادامه افزود: کالاهایی مانند مادربرد، هارددیسک، رم، سی پی یو، کارت گرافیک، تبلت، لپ‌تاپ، سرور و غیره در کشورمان تولید نمی‎شوند و امکان تولید آنها وجود ندارد چرا که به طور مثال سی پی یو تنها توسط دو کمپانی Intel و AMD در جهان تولید می شود. اما متاسفانه وزارت صمت بدون اینکه نظر کارشناسی اصناف به خصوص اتحادیه فناوران رایانه را جویا شود، اقدام به بستن ثبت سفارش این کالاها نموده است که قطعا با این اقدام، عقبگردی ده ساله را در این صنعت شاهد خواهیم بود.

به عنوان مثال در حال حاضر سازمان های دولتی از دستگاه‎هایی استفاده می‌کنند که دو تولیدکننده مدعی تولید دستگاه ها و قطعات مصرفی، امکان تولید و تامین نیازهای آنان را ندارند. بنابراین اولین صدمه این موضوع از بین رفتن بودجه و بیت المال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که شیوع ویروس کرونا، ضرورت آموزش از راه دور را نمایان ساخته و تاکید وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی بر عدم تردد فیزیکی است، لزوم وجود سیستم‎های رایانه ای از هر زمان دیگری در کشور بیشتر احساس می‌گردد. و این در حالیست که به هیچ وجه سازمان صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش برای واردات این کالاها را صادر نمی‎کند و به هیچ عنوان در این زمینه تعاملی با اصناف ندارد. سوال اینجاست تا کی ضرورت‎ها و الزامات نیاز کالاها را در کشور از اصناف نمی پرسند؟ اصنافی که سال‎های عمر خود را در اندوختن تجربه و بکارگیری آن در سطح تبادل کالاها و اقتصاد و تجارت کشور خرج کرده است، تا در رفع نیاز نسبت به ثبت سفارش محصولات و کالاهای مورد نیاز امروز این مرزو بوم، که مانند دارویی برای بیماران در حال احتضار است، نادیده گرفته شود!

فرجی اضافه کرد: هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد که رهبر معظم انقلاب، در صورت اطلاع، این واردات را برای کشور واجب و ضروری می‎دانند.

به هر حال بسیاری از تجار صنف رایانه آمادگی کامل دارند تا صادقانه و مخلصانه تمامی نقدینگی خود را در جهت تامین کالاهای مورد نیاز در صنعت رایانه از جمله تبلت، لپ‎تاپ ، سرور، انواع هارد، چیپست‌ها، بوردهای تخصصی و … بگذارند. کالاهایی که در دنیا هزاران هزار نوع از هر کدام برای کاربردهای معین و بر اساس نیاز سازمان‎ها و ارگانها تولید و عرضه می گردد. در دنیایی که تنوع و کیفیت کالاها بسیار زیاد است و ضرورت‎ها کاملاً متفاوت، ما نباید کشورمان را در شرایط کمبود ضروری‎ترین ابزارِ روز دنیا قرار دهیم‌. که اینگونه نه تنها به اهداف معمولی نخواهیم رسید؛ بلکه بدیهی‌ست که از تعلیمات و دانش روز نیز عقب خواهیم ماند. تمامی دانش آموزان و دانشجویان در شرایط کنونی باید از آموزش های از راه دور استفاده کنند، آیا این امکان در صورت عدم تامین کالای مورد نیاز که همان تبلت و لپ تاپ و … است امکان پذیر خواهد بود؟

و در آخر از تمامی ارگان‎ها و سازمان‎هایی که می‎توانند در ثبت سفارش کالاهای ضروری برای کشور به واردکنندگان این کالاها کمک کنند، درخواست همکاری و مساعدت دارم. چرا که تنها راه پیشروی در بحران‌ها، این است که به جای اینکه به یکدیگر تابلوی ایست نشان دهیم و خود مانعی دیگر شویم، با یاری هم و هرکدام با علم و اختیار خود خطوط راهنمایی تنظیم کنیم که سایر جامعه را به نقطه امن آسایش برساند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه