سپاه پاسداران فضایی شد
همراه ما باشید

با ارسال موفق نخستین ماهواره نظامی کشور به فضا

سپاه پاسداران فضایی شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

صبح امروز (چهار شنبه) نخستین ماهواره جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

«ماهواره نور» به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) از ماهواره بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

این اقدام دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه با پرتاب ماهواره نور، سپاه امروز فضایی شد گفت: امروز ما می‌توانیم جهان را از فضا رؤیت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی سپاه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پرتاب و در مدار قرار گرفتن نخستین ماهواره چند منظوره جمهوری اسلامی ایران که کاربرد دفاعی هم دارد توسط سپاه با تبریک این موفقیت بزرگ به فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه ای و ملت شریف ایران اسلامی گفت: پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره ابعاد جدیدی از قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بخشید و به فضل الهی سپاه امروز فضایی شد.

سرلشکر سلامی دستیابی نیروی دفاعی قدرتمندی چون سپاه به فناوری‌های فضایی به منظور رسیدن به توانمندی‌های برتر ساز را یک ضرورت توصیف و تصریح کرد: امروز ارتش‌های قدرتمند دنیا بدون قرار گرفتن در فضا دارای نقشه دفاعی جامعی نیستند و دستیابی به این فناوری برتر ساز که ما را به فضا منتقل می‌کند و قلمرو توانایی‌هایمان را گسترش می‌دهد یک دستاورد راهبردی است.

وی خاطرنشان کرد: پس از این دستاورد مهم ما در عرصه گسترش قلمرو و توان اطلاعاتی راهبردی به یک جهش دست یافتیم.

فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد: امروز ما می‌توانیم جهان را از فضا رؤیت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی افزود: قرار گرفتن این ماهواره چند منظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می‌تواند برای ما ارزش افزوده استراتژیک تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد می‌کند.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه سپاه از امروز وارد یک عرصه تحول شد، گفت: دستیابی به این فناوری‌ها به دلیل اینکه در زمره فناوری‌های برتر جهانی است و خطوط مقدم استعدادهای تکنولوژی را شکل می‌دهد؛ برای ایران اسلامی توفیق بزرگی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه پرتاب ماهواره مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست، گفت: تحقق این مهم کشور را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های بزرگی می‌رساند، بنابراین دستاوردی راهبردی برای نظام اسلامی ما محسوب می‌شود.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه تمامی اجزای مختلف فناوری‌های پرتاب این ماهواره اعم از پرتابگر و ماهواره متکی به دانش بومی، بدون اتکا به خارج و در اثر تحریم به وجود آمده است، گفت: پیام به ثمر نشستن این دستاورد مهم این است که تحریم نه تنها مانعی در مسیر پیش روی ما نیست بلکه موجب روشن شدن موتور پیشران فناوری‌های نوین ما برای رسیدن به یک قدرت بزرگ در سطح منطقه و در افق نزدیک در سطح جهانی است.

سرلشکر سلامی در پایان تحقق این دستاورد راهبردی فضایی را لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر راهبرد قوی شدن عنوان و تاکید کرد: پیام بزرگ این اتفاق این است که ما در هر عرصه‌ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می‌توانیم موفقیت‌های چشمگیر و جهان پسندی داشته باشیم.

 

بازتاب گسترده پرتاب موفقیت‌آمیز «ماهواره نور»
پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین المللی اعم از عربی و انگلیسی زبان داشت.

بیشتر رسانه‌های عربی منطقه خبر پرتاب این ماهواره را بعنوان تیتر نخست خود انتخاب کردند. تحلیل‌ها درباره این موفقیت و دستاورد جدید ایران مانند رویدادهای سیاسی گذشته چندان متفاوت نبود و حتی رسانه‌های عربی وابسته نیز نتوانستند از موضع انکار یا اعتبارزدایی به این خبر بپردازند.

هرچند برخی رسانه‌های وابسته سعودی برای تقلیل این دستاورد تلاش کردند اما ترجیح دادند تا در برابر آن سکوت کنند. برخی نیز در صدد القای این نکته بودند که پرتاب این ماهواره به آنچه که تنش بین ایران و آمریکا نامیده شد در ارتباط است. اما در این میان رسانه‌های فلسطینی تصاویر این ماهواره را در صفحه نخست بطور گسترده‌ای منتشر کردند و آن را نشانه توانمندی ایران دانستند.

بر اساس این گزارش، روزنامه عرب زبان «دنیا الوطن» نوشت: اولین ماهواره نظامی ایران با موفقیت به فضا پرتاب شد.

این روزنامه عرب زبان در گزارش خود آورده است: نخستین ماهواره نظامی ایران «نور» نامگذاری شده است که از طریق ماهواره بر «قاصد» به فضا پرتاب شد.

دنیا الوطن همچنین تأکید کرد: ماهواره مذکور در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

در همین حال، پایگاه عرب زبان «شفق نیوز» نیز به پوشش پرتاب ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران به فضا پرداخت.

این رسانه عرب زبان در گزارش خود اعلام کرد: سپاه پاسداران ایران از پرتاب یک ماهواره نظامی به فضا خبر داده است و این نخستین ماهواره است که توسط سپاه پرتاب می‌شود.

این پایگاه در ادامه گزارش خود با تشریح جزئیات پرتاب ماهواره نور به فضا تأکید کرده است: این اولین بار است که ایران یک ماهواره نظامی به فضا پرتاب می‌کند.

از سوی دیگر، پایگاه «المصری الیوم» نیز به پوشش پرتاب ماهواره نظامی ایران به فضا مبادرت ورزید.

این پایگاه اعلام کرد: تلویزیون ایران از پرتاب اولین ماهواره نظامی به فضا خبر داده است.

در ادامه گزارش پایگاه مذکور تأکید شده است: از آنجایی که این ماهواره در مدار قرار گرفت، بنابراین پرتاب آن موفقیت آمیز بوده است.

در همین حال، پایگاه لبنانی «آخر الاخبار» لبنان هم پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فضا را تحت پوشش رسانه‌ای قرار داد.

این پایگاه تصاویر متعددی از پرتاب اولین ماهواره نظامی ایران به فضا منتشر کرد.

پایگاه لبنانی آخر الاخبار تأکید کرد که پرتاب ماهواره مذکور موفقیت آمیز بوده است.

بخش عربی «فرانس ۲۴» نیز بخشی از ویژگی‌های ماهواره نظامی ایران را که به فضا پرتاب شد، تشریح کرد.

سایت عربی فرانس ۲۴ در مطلب خود در این خصوص تصریح کرد: بنا بر اعلام تلویزیون ایران، پرتاب ماهواره نظامی به فضا موفقیت آمیز بوده است.

از سوی دیگر، شبکه عرب زبان «الحره» نیز اعلام کرد که پرتاب ماهواره نظامی به فضا توسط ایران، موفقیت آمیز بوده است.

شبکه مذکور در گزارش خود در این خصوص آورده است: ماهواره پرتاب شده توسط ایران در مدار قرار گرفت.

سایت شبکه «الجزیره» نیز تیتر «سپاه پاسداران ماهواره نظامی به فضا پرتاب کرد» را برگزید.

الجزیره در مطلب خود در این خصوص آورده است: این اولین بار است که ایران ماهواره نظامی به فضا پرتاب می‌کند.

این شبکه قطری همچنین گفته است: ماهواره نظامی سپاه با ماهواره بر قاصد به فضا پرتاب شد.

در همین حال، شبکه «المیادین» نیز پرتاب ماهواره نظامی به فضا را مورد پوشش رسانه‌ای قرار داد.

این شبکه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران دستاورد جدیدی را در عرصه نظامی محقق ساخت.

المیادین همچنین اظهارات سردار سلامی فرمانده کل سپاه پس از پرتاب ماهواره را پوشش داد.

نیویورک تایمز در این رابطه می‌نویسد: آمریکا می‌گوید چنین اقدامی برنامه موشکی ایران را توسعه می‌دهد.

پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) هم که گفته این پرتاب برنامه موشکی ایران را توسعه می‌دهد به درخواست نیویورک تایمز برای توضیح در این رابطه پاسخ نداده است.

آسوشیتدپرس نیز می‌نویسد: بعد از چند ماه تلاش ناموفق که با انتقاد کشورهای خارجی نیز مواجه شده بود سپاه پاسداران ایران از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی به فضا خبر داده است.

رویترز نیز می‌نویسد: در زمانی که تنش‌های میان ایران و آمریکا به دلیل موضوعاتی همچون برنامه هسته‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور به اوج خود رسیده، سپاه پاسداران ایران از پرتاب ماهواره نظامی به فضا خبر داده است.

به نوشته رویترز، مقامات آمریکایی می‌گویند از این هراس دارند که تکنولوژی موشک‌های بالستیک دوربرد که برای قراردادن ماهواره‌ها در مدار به کار می‌رود برای پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

رویتر در ادامه می‌نویسد که تهران این ادعای مقامات امریکایی را تکذیب کرده و می‌گوید هرگز به دنبال توسعه و ساخت تسلیحات اتمی نبوده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در این رابطه گزارش داد: در حالی که تنش‌های میان ایران و آمریکا رو به افزایش است، تهران پرتاب ماهواره به فضا را جشن گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است: در حالی که تنش‌های جدیدی در خلیج فارس میان ایران و آمریکا بوجود آمده، سپاه پاسداران ایران امروز اعلام کرد که با موفقیت یک ماهواره نظامی را به فضا پرتاب کرده است.

دیلی تلگراف نیز با اشاره به پرتاب این ماهواره نوشت: بعد از ماه‌ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میانه تنش‌ها با آمریکا، از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره به فضا خبر داد.

این رسانه انگلیسی در ادامه آورده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرده که این ماهواره در فاصله ۲۴۶ مایلی از سطح زمین در مدار قرار گرفته است.

یورو نیوز نیز می‌نویسد: ایران در حالی که تنش‌های میان این کشور و آمریکا در جریان است اقدام به پرتاب ماهواره به فضا کرده است.

در ادامه مطلب این رسانه آمده است: ایران اقدام به پرتاب ماهواره نظامی به فضا کرده است. این اقدام موجب افزایش تنش‌های میان آمریکا و ایران بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه