هشدار پلیس فتا به کلاهبرداری با ثبت‌نام وام یک میلیونی
همراه ما باشید

هشدار پلیس فتا به کلاهبرداری با ثبت‌نام وام یک میلیونی

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: شهروندان برای دریافت وام یک میلیونی کرونا لازم است کد ملی سرپرست خانوار را حداکثر تا روز یکشنبه 31 فروردین ماه سال جاری از شماره تلفن همراهی که به نام سرپرست خانوار است به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.

سرهنگ دوم علی محمد رجبی در این باره اظهار کرد: خانوارهای یارانه بگیر، برای استفاده از تسهیلات بانکی، تقاضای خود را صرفاً با پاسخ به پیامک‌هایی که وزارت ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات با سرشماره v.refah ارسال می‌کند، اعلام کنند.

وی افزود: اطلاع رسانی و یا ثبت تقاضای وام با هر سر شماره‌ای غیر از این سر شماره، دامی از سوی شیادان و مجرمان سایبری است و آنان تلاش می کنند تا شهروندان را اغفال کرده و اطلاعات بانکی آن‌ها را به سرقت ببرند.

این مقام مسئول ادامه داد: ثبت نام برای دریافت این وام به هیچ گونه پرداختی نیاز ندارد و تقاضای پرداخت وجه برای ثبت نام، کلاهبرداری است و در گذشته نیز شاهد سوءاستفاده مجرمان سایبری در این دست موارد بوده‌ایم.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با تاکید بر اطلاعیه وزارت کار و رفاه اجتماعی گفت: در فرآیند ثبت نام و دریافت این وام هیچ گونه نیازی به مراجعه به بانک، سازمان‌های دولتی و ثبت نام در هیچ وب سایتی نیست.

وی تاکید کرد: شهروندان برای دریافت وام یک میلیونی کرونا لازم است کد ملی سرپرست خانوار را حداکثر تا روز یکشنبه 31 فروردین ماه سال جاری از شماره تلفن همراهی که به نام سرپرست خانوار است  به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی پلیس، رجبی از شهروندان تقاضا کرده است در صورت مواجهه با هرگونه پیامک ثبت نام وام یک میلیون تومانی که از سر شماره‌ای غیر از v.refah برای آن‌ها ارسال شود، بدون توجه به چنین پیامک‌هایی موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، قسمت ثبت گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند تا با این دست اعمال مجرمانه برخورد قانونی شود.

 

سرپرستان منتظر پیامک v.refah باشند
در همین رابطه سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا با اشاره به اینکه مردم ابتدا صبر کنند تا از سرشماره v.refah پیامک دریافت کنند گفت: پس از دریافت پیامک کدملی را با شماره همراه سرپرست خانوار به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.
حسین میرزایی، سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا در  گفت و گو با تسنیم ، درباره جزئیات وام 1میلیون تومانی دولت گفت: مردم ابتدا صبر کنند تا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سرشماره v.refah پیامک دریافت کنند و سپس با سیم کارتی که به اسم سرپرست خانوار است، کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 پیامک کنند. 

 وی با تأکید بر اینکه حتماً‌باید سیم کارت به اسم سرپرست خانوار باشد گفت: آخرین  لیست کلیه خانوارهای یارانه بگیر  از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است. از امشب چهارشنبه 27 فروردین ماه 99 تا آخر هفته با سرشماره v.refah به سرپرستان خانوار پیامک ارسال می شود. سرپرستان تا زمانی که پیامک دریافت نکرده اند نیاز به  هیچ اقدامی نیست. 

 

*سیم کارت حتماً به نام سرپرست خانوار باشد
 میرزایی افزود: اگر سرپرست خانواری شماره تلفن همراهی به نام خود ندارد باید 100 درصد تهیه کند، چرا که باید احراز هویت شود که سرپرست در قید حیات است. اگر می خواهد از این حمایت استفاده کند بلاشک باید سیم کارتی به اسم سرپرست خانوارباشد. 

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا بیان کرد:تا یکشنبه 31 فرودین ماه 99 این مهلت وجود دارد و تمدید نمی شود. وزارت رفاه برسی می کند که شماره تلفن همراه به اسم سرپرست خانوار باشد و خانوار در لیست یارانه بگیران باشند اگر چنین باشد، لیست در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار می گیرد و پرداخت با همکاری بانک ها انجام می شود. 

 

* تسهیلات پول نقد و قابل برداشت است

 سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا با بیان اینکه مبلغ یک میلیون تومان پول نقد است و امکان برداشت از کارت عابر بانک وجود دارد گفت: این وام قرض الحسنه است و اقساط آن 35 هزار تومان از یارانه کسر می شود. حدود 4درصد کارمزد دارد و کاملاً‌قرض الحسنه است. 

 وی درباره افرادی که به تازگی از لیست پدر ومادر خود یارانه نقدی را تفکیک کرده اند گفت: آن دسته از افرادی که به تازگی برای تفکیک یارانه نقدی از پدر ومادر خود اقدام کرده اند. حتی اگر هنوز یک ماه هم دریافت نکرده اند. در صورتی که مشمول یارانه نقدی شوند در سازمان برنامه و بودجه وجود دارد.سازمان هدفمندی یارانه ساختار این خانواده ها وارد پروتکل کرده و لیست را در اختیار وزارت ارتباطات قرار داده است تا با سرشماره v.refah پیامک دریافت کنند. هیچ سایتی برای ثبت نام وجودندارد.اگر در سایتی اعلام شد که برای ثبت نام مراجعه کنید کلاهبرداری است. چرا که هیچ گونه سایتی برای این وام وجود ندارد.

 

* لیست یارانه بگیران به روز است

میرزایی در پاسخ به اینکه اگر به هر دلیل برای سرپرستی خانواری که یارانه دریافت می کند پیامک ارسال نشد مردم چه کار کنند گفت: حتی اگر افراد پیامک های تبلیغاتی خود را بسته باشند، باز هم پیامک برایشان ارسال می شود و مردم نگران نباشند.حتی اگر 10سیم کارت به اسم سرپرست خانوار باشد برای تمام 10سیم کارت پیامک ارسال می شود. آن شماره تلفن همراهی که سرپرست خانوار با آن,  شماره کد ملی خود را پیامک می کند به عنوان شماره تلفن رسمی سرپرست خانوار نزد حاکمیت ثبت می شود و از این پس  هر پیامکی به آن شماره ارسال کند به منزله ابلاغ رسمی خواهد بود.

 وی در پاسخ به اینکه این اقدام به وام 2میلیون تومانی برای 4میلیون خانوار که درآمد ثابت هم ندارد ارتباط دارد گفت: این وام هیچ ارتباطی به هیچ مصوبه دیگری ندارد. این اقدام صرفاً‌ برای وام یک میلیون تومانی یارانه بگیران بدون سود و به صورت قرض الحسنه است. 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه