وزیر ارتباطات: ۸۰۰ میلیون شغل در دنیا از بین می‌رود
همراه ما باشید

با شیوع کرونا و افزایش فروش‌های اینترنتی

وزیر ارتباطات: ۸۰۰ میلیون شغل در دنیا از بین می‌رود

وزیر ارتباطات: ۸۰۰ میلیون شغل در دنیا از بین می‌رود

آی‌سی‌تی‌نیوز - وزیر ارتباطات: ظرفیت فروش اینترنتی در کشور پیش از شیوع کرونا از نظر ریالی، نزدیک به ۳ ونیم درصد فروش خرد کشور در فضای مجازی بود، اما به ۷ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ برنامه  انعکاس  با موضوع بررسی بازتاب کرونا در رسانه در ارتباط تلفنی با محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روانه آنتن رادیو گفتگو شد.
آذری جهرمی به تشریح وضع مصرف اینترنت پس از شیوع کرونا پرداخت و اظهار کرد: شیوع کرونا سبب خانه نشینی مردم شده است و شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی در بسیاری از کشور‌های دنیا در آغاز این پدیده با تکمیل شدن ظرفیت مسیر‌های ارتباطی مواجه شده اند.
وی افزود: بر اساس یک گزارش پهنای باند مصرفی در ایران توسط مردم با رشد قابل توجهی روبرو بوده و تقریبا نسبت به اول اسفند ترافیک عبوری از شبکه ۲ و نیم برابر شده است.
میزان رشد در شبکه خانگی بیشتر و گوشی تلفن همراه کمتر از سایر بخش‌ها بوده است، اما با این حال شاهد رشد ۷۰ درصدی در شبکه و دیتای موبایل بوده ایم. ظرفیت فروش اینترنتی در کشور پیش از موضوع اپیدمی کرونا از نظر ریالی، نزدیک به ۳ ونیم درصد فروش خرد کشور در فضای مجازی بود، اما امروز به ۷ درصد رسیده و در حال رشد است.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: تحول اقتصاد دیجیتال پس از کرونا رخ خواهد داد و ۸۰۰ میلیون شغل در دنیا از بین خواهد رفت و مشاغل جدیدی ایجاد خواهد شد که ما باید خود را آماده کنیم.
وی به دلایل افزایش مصرف اینترنت اشاره کرد و گفت: دلیل این گرایش، سرگرمی، انجام بخشی از کار‌ها مانند خرید و آموزش درس دانشگاهی به صورت مجازی است. تا جایی که در روز سه شنبه یک درصد از ترافیک کل شبکه به کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها اختصاص داشت.
آذری جهرمی در بخش دیگری از مصاحبه تلفنی با رادیو گفتگو، فضای مجازی را یک فرصت بی نظیر برای عبور و تحمل کشور در شرایط کرونا توصیف کرد و گفت: این رخداد را می‌توان یک آزمون برای سنجش وضعیت رسانه، شناسایی خلا‌های آن و چگونگی مدیریت این مشکلات دانست. در واقع این روز‌ها فرصت خوبی بود تا نحوه مواجهه با فضای مجازی را ببینیم، برای آن برنامه ریزی کنیم و بیشتر بر آن مسلط شویم.
وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی بسیار گسترده است لزوما با رسانه یکی نیست، گفت: در این شرایط که یک رخداد همگانی رخ داده است، توجه همه مردم به رسانه‌ها و اخبار بسیار شدید شده است. در واقع در این وضعیت همه اخبار از سودجویان بازار تا برداشت‌های سیاسی برای منحرف و مشوش کردن ذهن مردم مورد توجه قرار می‌گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در هفته نخست شیوع ویروس کرونا شاهد یک فضای مدیریت نشده در حوزه رسانه بودیم چراکه مسئولین در حوزه اطلاع رسانی به خوبی با نحوه مواجه با اخبار فضای مجازی آموزش ندیده نبودند، هر شخص و سازمان به زعم خود اقدام به اطلاع رسانی و انتشار آمار می‌کرد و از نگاه خود موضوع را بررسی می‌کرد که با این اخبار متناقض که با نگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلف طرح می‌شد، مرجعیت رسمی زیر سوال می‌رفت و به نگرانی‌ها دامن می‌زد. خوشبختانه به مرور زمان کار‌های بسیار خوبی برای اطلاع رسانی انجام شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه