کرونا توسعه نظام قضایی الکترونیکی را متحول کرد
همراه ما باشید

کرونا توسعه نظام قضایی الکترونیکی را متحول کرد

آی‌سی‌تی‌نیوز - غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه که در اولین جلسه شورای روسای دادگستری و دادستان های مراکز استان های سراسر کشور سخن می گفت، به تشریح تدابیر قوه قضاییه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا پرداخت و یکی از این اقدامات را برگزاری مجازی جلسه با روسای دادگستری ها و دادستان ها عنوان کرد.

معاون اول قوه قضاییه همچنین با اشاره به تدابیر و اقداماتی که در اعطای مرخصی به بیش از یکصد هزار زندانی و حفظ بهداشت زندان ها صورت گرفته، متذکر شد که با این اقدامات اصولی و به موقع، امروز زندان ها از شرایط مناسبی برخوردارند.
به گزارش ایسنا وی در ادامه از نهایی شدن دستورالعمل 22 بندی برای نحوه فعالیت بخش های ستادی و صف دستگاه قضایی متناسب با تصمیمات ستاد ملّی مقابله با کرونا خبر داد و با بیان این که این شیوه نامه پس از تأیید رئیس قوه قضاییه ابلاغ می شود، به تشریح برخی موارد مهم آن پرداخت.
«دورکاری یک سوم نیروها»، «اجرای طرح فاصله گذاری برای آن دسته از همکارانی که حضورشان در ادارات الزامی است»، «استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در تمامی فرایندهای قضایی» و «تعیین نحوه حضور طرفین دعوا در دادسراها و دادگاه ها» از جمله بندهای مندرج در این دستورالعمل است.
در این دستورالعمل همچنین «شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند» تعیین شده و «ایجاد پیشخوان قضایی برای اطلاع رسانی به طرفین دعوا وهمچنین راهنمایی مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی» و «استفاده از ظرفیت های قانونی همچون تعیین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جعیت کیفری» نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
به گفته معاون اول قوه قضاییه، اجرای این شیوه نامه گام بزرگی در جهت تحوّل قضایی و توسعه نظام الکترونیک در دستگاه قضا و برای ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت های آینده دستگاه قضایی بسیار راهگشا خواهد بود. 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه