رکود در بازار موبایل به 50 درصد رسید
همراه ما باشید

رکود در بازار موبایل به 50 درصد رسید

رکود در بازار موبایل به 50 درصد رسید

آی‌سی‌تی‌نیوز - هر سال با نزدیک شدن به روزهایی پایانی و ورود به سال جدید بسیاری از مردم کالاهایی قدیمی خود مانند موبایل و لپ‌تاپ را با نسخه‌های جدیدتر تعویض می‌کردند. امسال اما اوضاع کاملاً متفاوت است و افزایش نرخ ارز تأثیر خودش را در زندگی مردم نشان داده است؛ موضوعی که می‌توان نشانه‌های آن را در بازار موبایل مشاهده کرد.

هر سال با نزدیک شدن به روزهایی پایانی و ورود به سال جدید بسیاری از مردم کالاهایی قدیمی خود مانند موبایل و لپ‌تاپ را با نسخه‌های جدیدتر تعویض می‌کردند. امسال اما اوضاع کاملاً متفاوت است و افزایش نرخ ارز تأثیر خودش را در زندگی مردم نشان داده است؛ موضوعی که می‌توان نشانه‌های آن را در بازار موبایل مشاهده کرد.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و تلفن همراه به خبرگزاری مهر اعلام کرده است که در آستانه نوروز ۱۳۹۸ با توجه به افزایش نرخ ارز و گرانی دلار مردم تمایلی به خرید گوشی‌های موبایل ندارند:

«با افزایش قیمت گوشی و کاهش توان خرید مردم، بازار خرید و فروش گوشی موبایل مانند سال گذشته نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضا نسبت به سال گذشته نصف شده است.»

محبی معتقد است که در بازار قیمت گوشی‌ها دارای ثبات هستند و آرامش در بازار حاکم است: «قیمت گوشی‌های موجود در بازار نسبت به نوسان نرخ دلار، متعادل است و امیدواریم طی روزهای پایانی سال این بازار رونق بیشتری داشته باشد.»

رکورد بازار موبایل و کاهش ۵۰ درصدی تفاضا برای خرید گوشی جدید یک معامله باخت-باخت در این صنعت است که نه تنها به موجب آن مردم، به‌خصوص قشر جوان جامعه از خرید جدیدترین گجت‌های دیجیتال و همگام شدن با هم نسل‌های خود در نقاط دیگر جهان باز می‌مانند بلکه عدم استقبال از محصولات موجود باعث به‌خطر افتادن کسب‌وکارهای مرتبط و حتی ورشکستگی آنها نیز می‌شود. که در صورت بروز چنین اتفاقی شاهد گسترش بیش‌ از پیش بیکاری و عواقب جبران ناپذیری در جامعه خواهیم. بنابراین انتظار می‌رود که مسئولین کمی جدی‌تر از گذشته بحران بازار موبایل را زیر نظر داشته باشد و از عواقب احتمالی ناگوار آن جلوگیری کنند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه