رونق کلاهبرداری‌های اینترنتی کرونایی در دنیا
همراه ما باشید

رونق کلاهبرداری‌های اینترنتی کرونایی در دنیا

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس اینترپل می گوید گروه های جرایم سازمان یافته فعالیت های خود را برای بهره مندی از فضای پدید آمده در سایه بحران جهانی بهداشت تطبیق داده اند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز ؛ یورگن استوک  اعلام کرد نیروهای پلیس در سراسر جهان اقدام به دستگیری پزشکان تقلبی و همچنین توقیف وسایل بهداشتی قلابی مانند ماسک ها، اسپری های ضد عفونی کننده، ژل های ضدعفونی کننده دست و همچنین داروی تقلبی کرونا کرده اند.
در حال حاضر هیچ واکسنی علیه ویروس کرونا وجود ندارد و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می کنند ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر زمان لازم است تا چنین دستاورد علمی حاصل شود.
گزارش های اینترپل نشان می دهد کلاهبرداران با تبلیغات دروغین اقدام به پخش و فروش داروهای تقلبی و همچنین ماسک و ژل های ضد عفونی در سراسر جهان کرده اند.
استوک همچنین اضافه کرد یکی دیگر از تاکتیک های مورد استفاده گروه های جرایم سازمان یافته، استفاده از مراکز تماس جنایی است. «این شکل جدیدی از کلاهبرداری تلفنی است که در آن افراد با برقراری تماس های تلفنی با شهروندان خود را به عنوان مسئولان بیمارستان معرفی می کنند.»
رئیس اینترپل روند این کلاهبرداری را اینگونه شرح می دهد: «پس از برقراری تماس تلفنی داستان اینگونه خواهد بود یک فرد به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان به سر می برد و حالا برای معالجه اش پول نیاز دارد. در نتیجه آنها سعی می کنند مردم را برای تامین هزینه پزشکی این بیماران ترغیب کنند. در حالی که کل این ادعاها از پایه و اساس دروغ است.»
مجرمان سایبری همچنین با ارسال ایمیل هایی برای مردم و با طرح این ادعا که توصیه نامه هایی از مسئولان بهداشت و سلامت برای آنها ارسال کره اند، مردم را تشویق می کنند فایل های ضمیمه شده به ایمیل را باز کنند. بدیهی است که درون این ضمیمه ها بدافزارهایی تعبیه شده که می تواند به اطلاعات شخصی افراد دست یابد و از طریق سایبری به فرد صدمه بزند.
هفته گذشته، اینترپل اعلام کرد که در عملیاتی گسترده علیه فروش غیرقانونی آنلاین داروها و محصولات پزشکی، ۱۲۱ پرونده دستگیری و بازداشت افراد انجام شده است.
مقامات پلیس، گمرگ و بهداشت از ۹۰ کشور در این عملیات شرکت کردند و داروهای تقلبی و خطرناک به ارزش ۱۲.۷ میلیون یورو را ضبط کردند.
رئیس اینترپل همچنین به یورونیوز گفت که تا امروز این سازمان بین المللی، حدود ۳۰ پرونده کلاهبرداری مربوط به ویروس کرونا را با پیوندهایی در آسیا و اروپا پیگیری کرده است و این اقدامات به مسدود شدن ۱۸ حساب بانکی و همچنین توقیف ۶۶۱ هزار یورو در معاملات مشکوک انجامیده است.
ویروس کرونا با سراعتی نگران کننده در جهان پیش شیوع پیدا می کند و تا آخرین روز ماه مارس، بیش از ۷۸۶ هزار نفر را در سراسر جهان به خود آلوده کرده است. علاوه بر این کووید ۱۹، جان حدود ۳۸ هزار انسان را در چهار گوشه جهان گرفته است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه