سامانه‌های معاملات بورس باید به‌روزرسانی شوند
همراه ما باشید

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس:

سامانه‌های معاملات بورس باید به‌روزرسانی شوند

آی‌سی‌تی‌نیوز - با توجه به کندی شدید سامانه قبلی و محیط نرم افزاری نامناسب آن، سامانه معاملاتی در سال هشتاد و هشت از PAM به EBS تغییر یافت و بر روی آن، تنها یک به روز رسانی مناسب در سال نود و پنج بعداز گشایش تحریم ها صورت گرفت.

یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در صفحه اینستاگرامی خود گفت: مدتی است سهامداران عزیز، سئوالات و ابهاماتی در خصوص سامانه معاملات بورس و فرابورس مطرح می کنند، که پاسخ فرد به فرد به آن مقدور نبود.سامانه معاملات فعلی بورس و فرابورس، چهارده سال پیش از یک شرکت فرانسوی به نام اتوس خریداری شد.

با توجه به کندی شدید سامانه قبلی و محیط نرم افزاری نامناسب آن، سامانه معاملاتی در سال هشتاد و هشت از PAM به EBS تغییر یافت و بر روی آن، تنها یک به روز رسانی مناسب در سال نود و پنج بعداز گشایش تحریم ها صورت گرفت.

در سال نود و شش، هسته معاملات بورس از فرابورس جدا شد که مشکلات زیادی را حل کرد.قبل از آن، گاهی سامانه معاملات کلا هنگ می کرد و همه چیز متوقف میشد این سامانه کشش حدودا صد و بیست هزار معامله در روز را داشت که به همت متخصصان جوان در شرکت مدیریت فناوری بورس، اکنون از یک و نیم میلیون معامله در روز پشتیبانی می کند.

در شرایط فعلی با توجه به افزایش حدودا شش برابری ارزش بازار سرمایه، رشد ده برابری تعداد معاملات و رشد خارق العاده تعداد سفارشات،(trade) و پس از معاملات (post trade) احساس می شود که با توجه به شرایط فعلی، این موضوع پیچیدگی های خاص خودش را دارد.  راه حل خرید سامانه معاملات خارجی مناسب با حجم فعلی بازار، تا حد خوبی در سال های گذشته پیش رفت، اما فکر می کنم بهتر از من از شرایط بین المللی آگاه هستید. به ناچار بروزرسانی سامانه، با دانش همکاران شرکت مدیریت فناوری در دستور کار قرار گرفته است.

 از طرفی از همه مجموعه های دانش بنیان داخلی که توانایی تولید سامانه معاملات مناسب داشتند دعوت شد که در نهایت متخصصین فناوری اطلاعات دانشگاه تهران در این زمینه اقداماتی را صورت داده اند.

این، کل واقعیت موجود است و بقیه اظهار نظرها مبنی بر دستکاری در سامانه معاملاتی، تلافی، لجبازی و … بیشتر به یک طنز می ماند! بازار سرمایه خانه تک تک ما فعالین، معامله گران، کارشناسان و مسولین است. باید واقع بین باشیم.(منبع:بورس امروز)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه