برنامه سازمان بورس برای حفظ امنیت ۹۰۰ سامانه بازار
همراه ما باشید

احراز هویت چندعاملی اجرا می‌شود

برنامه سازمان بورس برای حفظ امنیت ۹۰۰ سامانه بازار

برنامه سازمان بورس برای حفظ امنیت ۹۰۰ سامانه بازار

آی‌سی‌تی‌نیوز - سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازارسرمایه با اعلام برنامه سازمان بورس برای حفظ امنیت ۹۰۰ سامانه بازار و دیگر اقدامات از احراز هویت چندعاملی در سال آینده خبر داد.

 حامد سنجری با اشاره به الزامات فنی و مدیریتی در حوزه امنیت سایبری و نقش مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) به سنا اعلام کرد : از آنجا که مجوز ایجاد سامانه در بازار، نیازمند تاییدیه سازمان بورس بوده ، این مرکز به منظور تسهیل در فرایند اخذ تاییدیه امنیتی استارتاپ‌ها و شرکت‌های فین تکی، خدمات مشاوره رایگان در خصوص نحوه پیاده‌سازی الزامات امنیت اطلاعات ارائه می‌کند.

مکنا، الزامات فنی و مدیریتی در حوزه امنیت سایبری را منطبق بر آخرین استانداردهای روز دنیا و بر اساس نیاز بازار سرمایه تدوین کرده و با بازرسی، ممیزی و نظارت مستمرتوانسته حداقل‌ الزامات اساسی را در کل زیرساخت‌های بازار سرمایه که مشتمل بر بیش از ۹۰۰ سامانه مرتبط با سامانه‌های معاملات بر خط کارگزاری‌ها و بیش از ۲۰۰ سامانه مرتبط با سامانه‌های صدور و ابطال الکترونیکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، پیاده‌سازی کند. همچنین با کمک فعالان فناوری اطلاعات بازار سرمایه نقش موثری در ارتقاء ارائه خدمات امن به سرمایه‌گذاران داشته است.

سازمان بورس همواره به توسعه سامانه‌های فناوری اطلاعات بازار سرمایه توجه داشته و همکاری‌های لازم را با استارتاپ‌ها، فین‌تک‌ها و توسعه‌دهندگان خدمات فناوری محور بازار سرمایه را داشته است. نکته مهم، توجه ویژه به توسعه امن خدمات و لحاظ کردن الزامات امنیت سایبری است.

برخی توسعه‌دهندگان و استارتاپ‌های خدمات جدید بدون توجه به رعایت الزامات امنیتی اقدام به توسعه سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های این حوزه کرده‌اند که در زمان درخواست مجوز با مشکل مواجه خواهند شد. البته برخی نیز بدون درخواست مجوز به عملیاتی کردن خدمات اقدام کردند که به عنوان متخلف شناسایی شده و اقدامات مقتضی حقوقی در این خصوص انجام شده است.

رعایت الزامات امنیت اطلاعات هم در وهله اول به نفع ارائه دهندگان خدمات است . هرچه خدمات امن‌تری به کاربران و سرمایه‌گذاران ارائه شود بر تعداد مشتریان و کاربران افزوده خواهد شد.

سیاست‌گذاری و تدوین سند کلان امنیت اطلاعات بازار سرمایه، نظارت بر اجرای دقیق ابلاغیات و الزامات امنیت در زیرساخت‌ها و سامانه‌ها و همچنین آموزش، فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی در حوزه امنیت سایبری در سطح بازار سرمایه از جمله ماموریت‌های کلیدی این مرکز به شمار می رود.

راه‌اندازی سامانه پایش و تحلیل رخدادهای امنیتی بلادرنگ در مرکز عملیات امنیت از جمله اقدامات کلیدی این مرکز در سال ۹۸ بوده و به کمک این سامانه کلیه رویدادهای امنیت سایبری بازار سرمایه به طور مستمر و لحظه ای مورد پایش قرار می گیرد و در صورت رویت موارد مشکوک، پیگیری‌های لازم انجام می شود.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مرکز در سال ۹۹ پیاده سازی راهکار احراز هویت چندعاملی برای ورود به سامانه‌های بازار سرمایه است که کمک شایانی به حفظ امنیت اطلاعات سرمایه‌گذاران خواهد کرد. از کلیه مخاطبین بازار سرمایه درخواست ‌می شود هرگونه اتفاق مشکوک سایبری در این سامانه‌ها را از طریق ایمیل makna@seo.ir و یا شماره تلفن ۸۴۰۸۳۵۳۴ با این مرکز در میان بگذارند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه