نخستین جلسه مجازی مجلس برگزار شد
همراه ما باشید

با حضور 70 نماینده

نخستین جلسه مجازی مجلس برگزار شد

نخستین جلسه مجازی مجلس برگزار شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - اولین جلسه مجازی مجلس شورای اسلامی صبح امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸ برگزار شد.

 محمدعلی وکیلی با اعلام این خبر گفت: اولین جلسه مجازی مجلس صبح امروز با حضور ۷۰ نفر از نمایندگان به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد.

وی افزود: در این جلسه که به ریاست آقای لاریجانی برگزار شد، رئیس مجلس گزارشی از فرایند شیوع کرونا و همچنین عدم تشکیل جلسات مجلس به نمایندگان ارائه داد.

به گفته وکیلی، در این جلسه مجازی رییس و اعضای هیات رییسه مجلس در جایگاه هیات رییسه در صحن مجلس حضور پیدا کردند و سایر نمایندگان به صورت ویدیو کنفرانس در این جلسه مجازی شرکت داشتند.

 نخستین جلسه مجازی مجلس برگزار شد

در جلسه مجازی مجلس چه گذشت؟
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از محکومیت هتک حرمت حرم و همچنین تاکید بر ضرورت پرداخت خسارت بنگاه‌های آسیب‌دیده در اثر بحران کرونا در جلسه مجازی مجلس خبر داد.

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در جلسه مجازی دو ساعته امروز مجلس آقای پورابراهیمی تاکید کرد که ردیف بودجه‌ای پیش‌بینی شود تا بنگاه‌ها و کسب و کارهایی که در اثر بحران کرونا خسارت دیده‌اند، بخشی از خسارات‌شان پرداخت شود، البته ما فکر می‌کنیم این موضوع فراتر از کسب و کارهاست و بخشی از آن نیز باید به حوزه بهداشت برگردد.

 نخستین جلسه مجازی مجلس برگزار شد

وی افزود: در این جلسه همچنین برخی نمایندگان پیشنهاد دادند که کمیسیون بهداشت جلسات منظمی برگزار کند و آقای لاریجانی نیز گفت این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سیاوشی ادامه داد: در این جلسه آقایان ذوالنور و امیرآبادی نمایندگان قم تاکید کردند که ویروس کرونا در قم شناسایی شده و نباید این موضوع مطرح شود که قم باعث شده کل کشور آلوده شود. آقای ذوالنور همچنین حمله به حرم حضرت معصومه را محکوم کرد و گفت کسانی که این اغتشاش را به وجود آوردند و این هتک حرمت را انجام دادند باید دستگیر شوند.

وی همچنین گفت: در این جلسه همچنین خانم زرآبادی موضوع مهمی را در مورد مرخصی زندانیان سیاسی در شرایط شیوع کرونا مطرح کرد، البته این مرخصی شامل خیلی از زندانیان عادی شده ولی زندانیان سیاسی خیلی کم از آن بهره بردند، لذا درخواست این بود که خصوصاً مادران و زنانی که حکم سیاسی دارند از مرخصی در این دوران بهره‌مند شوند. ما پیش از این به همراه جمعی از اعضای فراکسیون حقوق شهروندی این تقاضا را از وزیر بهداشت مطرح کرده بودیم و خواسته ما این بود که خصوصا این مرخصی شامل زندانیان محیط زیستی نیز شود.

 

برگزاری جلسات علنی مجلس از طریق سامانه ی «مجلس یار» پس از تعطیلات نوروز/ جلسه امروز رسمی نبود
سخنگوی هیات رییسه مجلس، گفت: جلسه آینده مجلس که از طریق سامانه آنلاین برگزار می شود احتمالا درهفته ی اول یا هفته دوم فروردین سال آینده خواهد بود.
سخنگوی هیات رییسه مجلس، گفت: جلسه آینده مجلس که از طریق سامانه آنلاین برگزار می شود احتمالا درهفته ی اول یا هفته دوم فروردین سال آینده خواهد بود.
اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درخصوص جلسه امروز نمایندگان مجلس که به صورت آنلاین برگزار شد، در سخنانی گفت: جلسه امروز مجلس، یک جلسه رسمی نبود. بلکه نخستین جلسه ای بود که از طریق سامانه ی «مجلس یار» یا «تشکیل جلسات دیجیتالی دوسویه» برگزار شد و تصمیم داریم بعد از تعطیلات نوروز اگر امکان برگزاری جلسات حضوری فراهم نبود، از طریق این سامان جلسات را برگزار کنیم تا بتوانیم به وظایف قانونگذاری خود بپردازیم.
وی ادامه داد: این سامانه را مرکز فناوری مجلس با همکاری وزارت ارتباطات طراحی و آماده کرده است و برای بار اول در کشور اجرا می شود و حتی در دنیا هم فکر می کنم چندان رایج نیست.
عباسی در ادامه ابراز داشت: امروز نخستین روز استفاده آزمایشی از این سامانه بودند و با توجه به پیچیدگی های نرم افزاری که وجود دارد، گمان می روند این روند یک یا دو جلسه دیگر هم ادامه داشته باشد، تا بتوانیم جلسات را بعد از تعطیلات به صورت رسمی برگزار کنیم.
سخنگوی هیات رییسه مجلس در ادامه، بیان داشت: در این جلسه که به مدیریت آقای لاریجانی برگزار شد، برخی همکاران به دلیل برخی مشکلات نتوانستند ارتباط برقرار کنند، همچنین گروه دیگری از همکاران که موفق به برقراری ارتباط شدند، نظرات خود را در خصوص وضعیت حال حاضر کشور در مواجهه با ویروس کرونا و موقعیتی که در شهر ها و استان ها وجود دارد، بیان کردند، در پایان مقرر شد یک یا دو جلسه دیگر از طریق این سامانه برگزاری شود تا ان شاءالله بعد از تعطیلات اگر شرایط به همین منوال باشد، بتوانیم جلسات را برگزار کنیم.
وی درخصوص دستور جلسه امروز، گفت: این جلسه یک جلسه رسمی نبود که موردی را در دستور قرار داده و بخواهیم مصوب کنیم، گفت وگو های درون جلسه به بررسی جزییات برگزاری جلسات از این طرق سپری شد.
عباسی در پایان، ابراز داشت: جلسه آینده مجلس که از طریق این سامانه برگزار می شود احتمالا درهفته اول یا هفته دوم فروردین سال آینده خواهد بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه