برگزاری آموزش‌های مجازی در 72درصد مدارس کشور
همراه ما باشید

وزیر آموزش و پرورش: سامانه آموزش مجازی بر بستر اینترنت طراحی می‌شود

برگزاری آموزش‌های مجازی در 72درصد مدارس کشور

معلمان و دانش‌آموزان اینترنت رایگان می‌گیرند

برگزاری آموزش‌های مجازی در 72درصد مدارس کشور

آی‌سی‌تی‌نیوز - وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم گفت: هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد. 

وزیر آموزش وپرورش در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه برگزاری آموزش های مجازی در 72 درصد مدارس کشور انجام می شود، اظهار کرد: طراحی سامانه آموزش مجازی بر بستر اینترنت صورت گرفته است که اینترنت رایگان در این سامانه به دانش آموزان و معلمان ارائه خواهد شد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع کرونا و سرانجام سال تحصیلی، اظهار کرد: این روزها آموزش وپرورش شور و حال خاصی دارد و هیجان گسترده ای در سطوح آموزش وپرورش جریان دارد.


سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت دارد
وی افزود: در طی صدسال یاد گرفتیم که آموزش دانش آموزان را در کلاس درس و مدرسه داشته باشیم اما امروز با شرایطی مواجه هستیم که مجبور شدیم وقفه ای طولانی را در استمرار فعالیت های آموزشی مدرسه شاهد باشیم چراکه سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت دارد و ازآنجاکه مدرسه کانون تجمع است و امکان دارد با این تجمعات به شیوع بیماری کمک کنند ناگزیر شدیم به صلاحدید ستاد ملی مبارزه با کرونا مدارس را تعطیل کنیم.
وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه در کنار سلامت، آموزش دانش آموزان نیز اهمیت دارد، گفت: برای آموزش دانش آموزان اقداماتی انجام داده ایم و اتفاقات بزرگی رخ داد و از روز دوم تعطیلات سازمان صداوسیما به یاری ما آمد و در حال حاضر با چهار شبکه و ٢٨برنامه به طور روزانه آموزش ها را از طریق صداوسیما ادامه می دهیم.
حاجی میرزایی تصریح کرد: خوشبختانه این آموزش مورد اقبال خانواده ها قرارگرفته است و البته شبکه هایی از سیما انتخاب شد که پوشش گسترده ای دارند و می تواند این کار را انجام دهند. در حال حاضر در آموزش وپرورش برای آموزش دانش آموزان هزار کتاب و ٢ ۵ ٠عنوان درس داریم و البته آموزش تمامی دروس در این ظرفیت و قالب نمی گنجد.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در آموزش دانش آموزان، اظهار کرد: ازنظر بهره مندی از فناوری نوین تلاش های پراکنده ای انجام شده است اما برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین که استفاده از فناوری هم در آن لحاظ شده است باید گام های زیادی برداریم.
حاجی میرزایی بابیان اینکه در حال حاضر باید تهدید به فرصت تبدیل شود، گفت: این کار باعث جهش جدی در نظام تعلیم و تربیت شد و فضای مناسبی را ایجاد کرد چراکه ما بزرگ ترین شبکه را در سطح کشور را داریم و تجربه این چنینی در این سطح در کشور وجود نداشت.


طراحی سامانه آموزش مجازی بر بستر اینترنت انجام شده است
وی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر سامانه ای تدارک دیده شده است و فضایی طراحی شده تا بتوانیم ارتباط بین معلمان، دانش آموزان و مدیران را برقرار کنیم که بستر آن در فضای امن اینترنتی است و معلمان می توانند از این طریق آموزش ها را به دانش آموزان منتقل کنند و امیدوارم به سرعت این سامانه را عملیاتی کنیم.
حاجی میرزایی بابیان اینکه در این مسیر گام های اساسی برداشته شده است، گفت: با شرکت هایی که آماده ارائه خدمات هستند گفت وگو شده است.


73 درصد مدارس آموزش های مجازی را برگزار کرده اند
  وی تأکید کرد: تقریباً ٨ ۵ درصد مدارس از طریق ارتباط بر خط روزانه با ما در ارتباط هستند و ٧٣درصد اعلام کردند که آموزش مجازی را انجام می دهند.
عضو کابینه با اشاره به اینکه یک تحرک و پویایی در آموزش وپرورش اتفاق افتاده است، اذعان کرد: وزارت آموزش وپرورش و سازمان صداوسیما ارزیابی هایی انجام داده اند که نشان می دهد استقبال خوبی از برنامه های آموزش مجازی صورت گرفته است و به طور مثال درس ریاضی بیش از صد هزار بار دانلود شده است.


حضور 3 هزار راهبر آموزشی در مناطق خارج از دسترس شبکه های سیما
حاجی میرزایی افزود: البته روش های دیگری برای آموزش در نظر گرفتیم که به عنوان مثال ٣هزار راهبر آموزشی در مناطقی که دسترسی به شبکه های سیما نیست برای آموزش حضور خواهند داشت و استان ها باید روزانه با مناطق و مناطق با مدیران مدارس و مدیران با معلمان و معلمان بادانش آموزان ارتباط داشته باشند.
وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه قطعاً چیزی جایگزین حضور در کلاس و ارتباط چهره به چهره نخواهد شد، گفت:جهت گیری جدیدی را تمرین می کنیم که حتماً در آن کاستی های وجود دارد که جبران خواهد شد و البته از طریق بستر مجازی این امکان هست که معلمان با همان کیفیت درس را منتقل کنند.
وی با اشاره به معلمی که با ۴ ٧سال سابقه کار و حتی پس از بازنشستگی تلاش می کند تا با دانش آموزان خود ارتباط بگیرد، اظهار کرد: این موضوع نشان می دهد این مجموعه زنده است و می خواهد به مأموریت امروز خودش پاسخ بدهد.
وزیر آموزش وپرورش گفت: از طریق انجمن اولیا و مربیان و دستورالعمل ها و رسانه والدین را به کمک طلبیده ایم و یکی از برنامه های من هم ارتباط بین خانه و مدرسه هرچه این پیوند قوی تر باشد کارآموزشی قوی تر پیش می رود.


آموزش مجازی ابزاری مهم برای توسعه عدالت آموزشی است
وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه آموزش های آنلاین به عنوان یکی از ابزارهای جبران زمان ازدست رفته و جلوگیری از وقفه در آموزش است، تأکید کرد: این آموزش یک ابزار مهم برای عدالت آموزشی است و در حال حاضر آموزش در دورترین مناطق کشور رفته است اما کیفیت ممکن است عادلانه توزیع نشده باشد و از این طریق معلمان می توانند آموزش خود را بهبود ببخشند.


پیش بینی چند سناریو برای ادامه سال تحصیلی
وی بابیان اینکه چند سناریو برای ادامه سال تحصیلی پیش بینی شده است، گفت: در خوش بینانه ترین حالت این است که از فروردین ماه مدارس دایر باشد که البته برای تجهیز بهداشتی مدارس اقدام کرده ایم و در این حالت یک ماه به دوره آموزشی اضافه خواهد شد تا مواد درسی در دوره آموزش مجازی مرور شود.
حاجی میرزایی گفت: اختیارات به شورای آموزش وپرورش استان ها داده شده است و تقویم زمانی متغیر خواهد بود چون نمی خواهیم زمان تحصیلی سال آینده آسیب ببیند محدودیت های داریم بنابراین اگر زمان تعطیلات طولانی تر شود دوره فشرده تر خواهد شد و امکان دارد روزهای پنج شنبه و جمعه به روزهای آموزش اضافه شود.


تا 6 هفته پس از بازگشایی مدارس آموزش حضوری ادامه خواهد داشت
وزیر آموزش وپرورش ادامه داد: در ستاد ملی کرونا امروز موافقت شد که تا ۶ هفته دوره آموزشی افزایش خواهد یافت و البته ٧٠درصد محتوای آموزشی تاکنون تدریس شده است و برای ٣٠درصد باقی مانده برنامه ریزی خواهد شد، همچنین ٢٠روز پس از پایان امتحانات نهایی کنکور برگزار خواهد شد.
نیازی به معلم خصوصی و کتاب کمک درسی نیست
حاجی میرزایی با تأکید بر اینکه اطمینان می دهم نیازی به معلم خصوصی و کتاب های کمک آموزشی نیست، گفت: کنکور و امتحانات نهایی بر اساس همین دروس است و حداکثر تلاش خود را می کنیم تا دانش آموزان ازنظر آموزشی آسیبی نبینند.


اینترنت رایگان برای دانش آموزان و معلمان ارائه می شود
وی در ادامه اضافه کرد: در شبکه ای که در حال طراحی است اینترنتی رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت و البته با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت وگو کردیم تا مقداری اینترنت رایگان در اختیار معلمان برای آموزش در بستر فضای مجازی قرار دهیم.
حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: پیام رسان های متعدد اعلام آمادگی کردند که در این سامانه همکاری کنند البته بخشی از اطلاعات دانش آموزان و مدارس جز اطلاعات حاکمیتی است که در اختیار ما قرار می گیرد و از آن مراقبت خواهیم کرد.
وی اذعان کرد: به مدارس اختیار داده شده است که پیام رسان های خود را تعیین کنند و مدارس در حال ارسال اطلاعات هستند تا عملیات تعاملی را آغاز کنیم.
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به سامانه طراحی شده، اظهار کرد: در سامانه ای که طراحی شده است اطلاعات کامل تمام مدارس و کلاس های درس درآن وجود دارد و امکان گزارش گیری مدیریتی نیز دارد.
حاجی میرزایی بابیان اینکه در این دوره با همه تلخی ها در خصوص توسعه آموزش الکترونیکی اتفاق بزرگی افتاده است، گفت: نظام تعلیم و تربیت نشان داد که به سرعت با شرایط جدید می تواند خودش را تطبیق دهد و از معلمان بابت تلاش و زحماتشان در این شرایط جدید قدردانی می کنم.
900 هزار نفر آموزش دوره های پیشگیری از ویروس کرونا را دیده اند
وی تصریح کرد: بزرگ ترین شبکه فراگیر کشور را داریم و در ارتباط تشکیلاتی هستیم دستورالعمل های بهداشتی مناسبی در سطوح مختلف در اختیار مدارس قرارگرفته است و همچنین بیش از ٩٠٠هزار نفر از شاغلان دوره های آموزشی را دیده اند.
وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه اعتباری تحت عنوان سرانه بهداشتی در اختیار استان ها قرارگرفته است تا تجهیزات موردنیاز تهیه شود، تأکید کرد: یکی از دلایل تعطیلی مدارس این است که بتوانیم تراکم جمعیت را مراقبت کنم و زمانی دانش آموزان به مدرسه خواهند آمد که خطر جدی آنان را تهدید نکند.
حاجی میرزایی گفت: طبق استانداردها باید به ازای هر٧ ۵ ٠ دانش آموز یک مربی سلامت داشته باشیم و در حال حاضر ١٠هزار مربی کمبود داریم و البته یک و نیم میلیون نفر از دانش آموزان سفیران سلامت هستند که هرکدام باید ١٠نفر دیگر از دانش آموزان را آموزش دهند.
وی با اشاره به بهداشت روانی دانش آموزان، اضافه کرد: در حال حاضر هسته های مشاوره فعال هستند و دانش آموزان می توانند با این مراکز طرح موضوع کنند و خدمات مشاوره ای بگیرند.
وزیر آموزش وپرورش گفت: در حال حاضر در صداوسیما حوزه های معاونت پرورشی و تربیت بدنی برنامه هایی تدارک دیده اند و به برنامه های آموزشی اضافه خواهند شد.


تعیین تکلیف هزینه های دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی در شورای معین
وی در مورد هزینه دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی برای تغذیه و کلاس های فو ق العاده و ... گفت: طبق آیین نامه مصوب هیات وزیران برای مدارس غیردولتی شورایی فعال است که به آن ها تفویض اختیار داده شده است تا در این موارد تصمیم گیری کنند. همچنین آیین نامه مصوب هیئت وزیران، یک کارگروه از انجمن اولیا و مربیان و شهرداری و ... دارد و اختیاردارند متناسب با سرویس مدارس در این ایام تصمیم بگیرند چون شرایط متفاوت است نمی توان یک تصمیم سراسر گرفت.


پخش برنامه های ورزش دانش آموزی از شبکه دو سیما از اول فروردین
وی با اشاره به سرویس های مدارس گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران کارگروهی از شهرداری، وزارت کشور و آموزش وپرورش داریم که این نمایندگان اختیاردارند متناسب با وضعیت مدارس برای سرویس مدارس تصمیم گیری کنند.
وزیر آموزش وپرورش بابیان اذعان کرد: از شبکه دو برای تحرک و ورزش دانش آموزان استفاده خواهد شد و برنامه های نیم ساعتی تولید شده است که از اول فروردین ماه این برنامه ها از سیما پخش خواهد شد.


اطلاعات فرهنگیانی که به کرونا مبتلا می شوند را جمع آوری می کنیم
حاجی میرزایی با اشاره به آمار مبتلایان به کرونا تصریح کرد: همه روزه اطلاعات فرهنگیانی که در معرض کرونا قرار می گیرند را دریافت می کنیم و متأسفانه تاکنون یک دانش آموز از دوره استثنایی و چند تن از همکاران را در قم و برخی استان ها از دست داده ایم.
وزیر آموزش وپرورش تأکید کرد:١٢٠مرکز درمانی داریم که به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کردیم تا در صورت لزوم در اختیار آنان قرار بگیرد.
حاجی میرزایی با اشاره به برنامه آموزشی دوره استثنایی گفت: برای دانش آموزان با نیازهای ویژه نیز ارائه آموزش ها از طریق بستر فضای مجازی جریان دارد و رئیس این سازمان اعلام کرد که سامانه آموزش مجازی این سازمان فعال شده است.
وی با اشاره به بیمه تکمیلی فرهنگیان، اظهار کرد: امسال با قرارداد جدیدی که بسته شده است در تعداد مرکز خدمات درمانی، نوع خدمات و سرعت پرداخت هزینه ها افزایش صورت گرفته است و اگر خلاف این درجایی انجام شود حتماً پیگیری خواهیم کرد.
 وزیر آموزش وپرورش در پایان با اشاره به معلمانی که در شرایط سخت برای آموزش دانش آموزان تلاش می کنند، گفت: یک بار دیگر فرهنگیان نشان دادند که درصحنه های سخت در کنار مردم و همراه آنان هستند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه