انتشار اختلال در سامانه بورس با مدرک نباشد، شکایت می‌کنیم
همراه ما باشید

اختلال مجدد در سامانه بورس؛ سفارش‌های قبلی لغو شد

انتشار اختلال در سامانه بورس با مدرک نباشد، شکایت می‌کنیم

انتشار اختلال در سامانه بورس با مدرک نباشد، شکایت می‌کنیم

آی‌سی‌تی‌نیوز - «ارسال هر پیام به مشتریان درباره مشکلات سامانه معاملات باید با ارایه مدرک مستند و بدون حدس و گمان باشد؛ در غیر این صورت با متخلفان برخورد قضایی می شود. »

 به گزارش سنا، حامد سنجری، سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه طی نامه‌ای خطاب به روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: با توجه به مشاهده موارد متعدد در خصوص ارسال پیام از شرکت های کارگزاری به مشتریان از طریق سامانه های برخط، مبنی بر انتساب مشکلات فنی یا کندی سامانه مذکور به هسته معاملات خواهشمند است به شرکت های کارگزاری اطلاع رسانی شود که ارسال پیام فوق منوط به داشتن مدرک مستند و مستدل است.

در ادامه این نامه آمده است: در مواردی مشاهده شده است که بدون داشتن دلیل و مدرک و صرف حدس و گمان، مشکلات فنی سامانه معاملات برخط به هسته معاملات انتساب داده شده است؛ بنابراین، از تاریخ این نامه (۲۴ اسفند ۹۸)، ارسال پیام توسط کارگزارن به مشتریان در سامانه های برخط، مبنی بر انتساب مشکلات سامانه برخط به هسته معاملات بدون دلایل کافی و محکمه پسند، اقدامات حقوقی مقتضی از طریق کمیته تخلفات و مراجع قضایی را در دستور کار سازمان قرار خواهد داد.

وی در پایان تصریح کرد: لطفا برای پیشگیری از وقوع موراد مشابه، دستور اکید برای اجرای تمهیدات را صادر فرمایید.

اختلال مجدد در سامانه بورس؛ سفارش‌های قبلی لغو شد انتشار اختلال در سامانه بورس با مدرک نباشد، شکایت می‌کنیم

در همین رابطه: از سرگیری معاملات فرابورس/سفارش های قبلی ملغی شد
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران از انجام معاملات در بازار فرابورس از ساعت ۱۱.۳۰ تا ۱۴ امروز خبر داد و گفت: این تصمیم با هماهنگی ناظر بازار و به دلیل وجود اختلال در سامانه معاملاتی بازارهای فرابورس اخذ شد.
روح الله دهقان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اختلال در سامانه معاملاتی بازارهای فرابورس، اظهار کرد: کنترل برای سامانه ها از ساعت ۶.۳۰ صبح آغاز می شود و امروز رفتار سیستم از این ساعت تا ساعت ۸.۳۰ که شروع سفارش گیری است کاملا عادی بود. ساعت ۸.۳۰ یکی از ماژول های اصلی سامانه که وظیفه کنترل بقیه سامانه ها را بر عهده دارد با مشکل مواجه شد.
وی ادامه داد: به همین دلیل سفارش هایی که در فرابورس وارد سیستم شده بود، ریجکت شدند و موتور اصلی، معاملات هیچکدام از سفارش های فرابورس را قبول نکرد. این موضوع تا ساعت 9:03 ادامه داشت و مجددا کار بدون مشکل آغاز شد. در این میان تعدادی از سفارش هایی که وارد سیستم شد، تبدیل به معامله شده بود اما از آنجاکه اوضاع شفاف نبود بازار را متوقف کردیم.
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با تاکید بر اینکه با هماهنگی با ناظر بازار همه سفارش های باز داخل سیستم پاک شد، گفت: از ساعت ۱۱ تا ۱۱.۳۰ سفارش گیری در فرابورس انجام شد و معاملات فرابورس امروز از ساعت ۱۱.۳۰ آغاز شده و تا ساعت ۱۴ ادامه دارد.

 

در همین رابطه: اختلال سامانه معاملاتی بورس و ضرر سهامداران
بازار سهام در ایران در هفته‌های اخیر شاهدهای رویدادهای عجیبی بوده است. در حالی که در کشورهای مختلف، در شرایط شیوع کرونا، برای نجات بازار سرمایه، نقدینگی زیادی به بازار بورس تزریق شده و در یک قلم تنها در آمریکا، ۱.۵ تریلیون دلار به بازارها تزریق شد، در ایران، سازمان بورس در اوج بحران کرونا اعلام کرد که بازار بورس حباب دارد!

همزمان اختلال در سامانه‌های معاملاتی نیز صدای سهامداران را درآورده و این اختلال امروز تا حدی بود که معاملات فرابورس، دو و نیم ساعت بعد از معاملات بورس آغاز شد! شاخص کل بورس امروز به پایین‌تر از ۵۰۰ هزار واحد سقوط کرد و حتی برخی سهامداران در فضای مجازی این شائبه را مطرح کرده‌اند که اختلال در سامانه‌های معاملاتی «عمدی» است. رصد فضای مجازی نشان می‌دهد که در وضعیت فعلی سهامداران، بیش از هرچیز دیگر، خود را در مقابل سازمان بورس می‌بینند. مردم‌سالاری آنلاین در این گزارش رویدادهای عجیب بازار بورس را بررسی می‌کند.

چرا سهامداران از عملکرد سازمان بورس راضی نیستند؟
بازار سهام در ایران در هفته‌های اخیر شاهدهای رویدادهای عجیبی بوده است. در حالی که در کشورهای مختلف، در شرایط شیوع کرونا، برای نجات بازار سرمایه، نقدینگی زیادی به بازار بورس تزریق شده و در یک قلم تنها در آمریکا، ۱.۵ تریلیون دلار به بازارها تزریق شد، در ایران، سازمان بورس در اوج بحران کرونا اعلام کرد که بازار بورس حباب دارد! همزمان اختلال در سامانه‌های معاملاتی نیز صدای سهامداران را درآورده و این اختلال امروز تا حدی بود که معاملات فرابورس، دو و نیم ساعت بعد از معاملات بورس آغاز شد! شاخص کل بورس امروز به پایین‌تر از ۵۰۰ هزار واحد سقوط کرد و حتی برخی سهامداران در فضای مجازی این شائبه را مطرح کرده‌اند که اختلال در سامانه‌های معاملاتی «عمدی» است. رصد فضای مجازی نشان می‌دهد که در وضعیت فعلی سهامداران، بیش از هرچیز دیگر، خود را در مقابل سازمان بورس می‌بینند. مردم‌سالاری آنلاین در این گزارش رویدادهای عجیب بازار بورس را بررسی می‌کند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، از شب چهارشنبه چهاردهم اسفند تاکنون در فضای مجازی شاهد اعتراضات گسترده سهامداران به سازمان بورس هستیم. در آن تاریخ، سازمان بورس به‌صورت خلق‌الساعه دامنه نوسان روزانه قیمت سهام را از ۵ درصد به ۲ درصد کاهش داد که این امر با اعتراض گسترده سهامداران روبرو شد.
پیش از کاهش دامنه نوسان نیز سازمان بورس با تغییر برخی مقررات نظیر تغییر حجم مبنا در معاملات سهام، حساسیت سهامداران را برانگیخته بود اما از چهاردهم اسفند به بعد، این برانگیختن حساسیت، به وضوح شکل اعتراضات گسترده در فضای مجازی به خود گرفت.
سازمان بورس پیش از آن‌که با دامنه نوسان دو درصدی، معامله‌ای صورت گیرد تحت فشار سهامداران و بعد از اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی و دستور مستقیم وزیر اقتصاد، دامنه نوسان قیمت سهام را مجدداً به ۵ درصد برگرداند. با این حال، در بیانیه‌ای عجیب و در حالی که شیوع کرونا در ایران به اوج خود رسیده بود، اعلام کرد که بازار بورس حباب دارد! در واقع، در حالی که ریسک شیوع کرونا، بازار بورس را تهدید می‌کرد، سازمان بورس نیز وارد گود شد و ریسک موجود در بازار سهام ایران را به حداکثر رساند.
سازمان بورس در بیانیه عجیب خود نوشته بود: «تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کاهش دامنه نوسان با توجه به رشد قریب به ۱۹۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران طی دو ماه اخیر صورت پذیرفته است که به نظر می‌رسد تماماً چنین رشدی با عوامل بنیادی اقتصاد همخوانی ندارد»! این اظهارنظر سازمان بورس در حالی صورت گرفت که این نهاد، حق مداخله در بازار یا تحلیل قیمت‌ها و تحلیل رشد یا افت شاخص را ندارد و اظهارات این‌چنینی سازمان بورس می‌تواند بر تصمیمات سهامداران و سود یا زیان آن‌ها تأثیرگذار باشد.
 
از حباب‌شناسی سازمان بورس تا اختلال در سامانه‌های معاملاتی
همزمان با این‌که سازمان بورس از نقش مدیریت و نظارت بی‌طرفانه خود خارج شد، اختلال در سامانه‌های معاملاتی نیز افزایش یافت. سامانه‌های معاملاتی سهام در هفته‌های اخیر قیمت‌ها را با تأخیر نشان می‌دهند و سفارش‌های خرید و یا فروش سهامداران را به موقع ثبت و ارسال نمی‌کنند. بسیاری از سهامداران در فضای مجازی گفته‌اند که اختلال وسیع در سامانه‌های معاملاتی باعث شده تا صف‌های فروش طویلی در بازار شکل بگیرد و این امر کاهش قابل توجه ارزش سهام را از روز شنبه هفدهم اسفند تاکنون، درپی داشته است.
شاخص کل بورس خود گویای افت شدید بورس در روزهای اخیر است. این شاخص که در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۴ سفند در ارتفاع ۵۵۵ هزار واحدی قرار داشت، هم‌اکنون تا ارتفاع ۴۹۴ هزار واحدی پایین آمده است.
سازمان بورس حتی توضیح دقیقی در مورد اختلالات سامانه‌های معاملاتی به سهامداران نداده است. امروز (۲۵ اسفند) میزان این اختلالات به حدی بود که معاملات سهام در فرابورس با تأخیر دو و نیم ساعته نسبت به بورس و از ساعت ۱۱ آغاز شد!
هنوز مشخص نیست چرا سازمان بورس به‌جای ایفای وظیفه قانونی خود در مقام تحلیلگر و حباب‌شناس در بازار حاضر شد و آن بیانیه عجیب را داد. علاوه بر این، مشخص نیست چرا با وجود کارمزد قابل توجهی که از سهامداران اخذ می‌شود، ایرادهای سامانه‌های معاملاتی برطرف نمی‌شود. ابهامات فراوانی که در این حوزه‌ها وجود دارد، بخش قابل توجهی از سهامداران را نسبت به سازمان بورس بدبین کرده است و این بدبینی در اظهارات سهامداران در فضای مجازی، به‌وضوح قابل مشاهده است. حتی برخی از سهامداران در فضای مجازی ادعا کرده‌اند که «وزارت اقتصاد و سازمان بورس با هم اختلاف‌نظر دارند و دود این اختلاف‌نظر به چشم سهامداران می‌رود».
رصد شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که سهامداران در وضعیت فعلی نسبت به عملکرد سازمان بورس رضایت ندارند و ابهامات آن‌ها نیز با شفاف‌سازی سازمان بورس برطرف نشده است. در کنار این، این روزها در بازار بورس ایران، شاهد حمایت از بازار در برابر ریسک شیوع کرونا نیستیم و با اختلال سامانه‌های معاملاتی و شایعات فراوان، بازار بورس به‌نوعی به حال خود رها شده است. حتی در وضعیت اختلال سامانه‌های معاملاتی، تعداد عرضه‌های اولیه نیز افزایش یافته و این عرضه‌های اولیه، مشکل اختلال سامانه‌ها را بیشتر کرده است. با این وضعیت، باید دید آیا سقوط بورس همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر؟ بورس در سال جاری بخش قابل توجهی از نقدینگی سرگردان را جذب خود کرده و تغییر شرایطِ بورس، می‌تواند یک‌بار دیگر کوچ نقدینگی به بازارهایی نظیر ارز و طلا را درپی داشته باشد.   

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه