رشد صنایع فناوری اطلاعات با وجود رکود اقتصادی
همراه ما باشید

در صورت همکاری دولت محقق می‌شود

رشد صنایع فناوری اطلاعات با وجود رکود اقتصادی

آی‌سی‌تی‌نیوز - به گفته دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، اگرچه پیش بینی ها حاکی از ادامه روند رشد اقتصادی منفی است، اما درصورتی که دولت با بخش خصوصی همکاری کند تا آن ها بتوانند کسب وکارهایشان را توسعه دهند و مشکلاتی مشابه قطعی اینترنت نداشته باشیم، رشد آی تی می تواند مانند گذشته مثبت باشد و به این فضا کمک کند.

علی آذرکار - دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران - درباره رویدادهای سال 1398 و تاثیر آنها در حوزه فناوری اطلاعات اظهار کرد: سال 1398 با سیل شروع شد و همه سازمان های مردم نهاد هم تلاش کردند مشکل حل شود و این ظرفیت ایجاد شد که می توان از تکنولوژی در چنین موارد بحرانی استفاده کرد، البته با فروکش کردن بحران ها، کمتر به این موارد پرداخته شد.
وی ادامه داد: همچنین مشکلات ارزی و تحریم هایی که در سال های گذشته برای کشور ایجاد شده در سال جاری هم وجود داشت و با تشدید این مشکلات، کسب وکارها هم دچار اختلال شدند. بحث های مربوط به ترخیص و گمرک و تایید نمونه هم از مواردی بودند که مشکلاتی را ایجاد کرده و این مشکلات البته کماکان وجود دارد.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به موضوع قطعی اینترنت و تاثیر آن بر کسب وکارها بیان کرد: در حوزه تجارت الکترونیک، قطعی اینترنت خسارت هنگفتی به کسب وکارها وارد کرد و سازمان هم بیانیه ای صادر کرد که هنگام بروز مشکلات باید چاره ای غیر از قطعی اینترنت را در نظر گرفت. گرچه شبکه ملی اطلاعات در این جریان مورد آزمون قرار گرفت اما آمادگی زیادی نداشت و این موضوع باعث خسارت زیادی به کسب وکارها شد.
آذرکار با اشاره به عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برخورد با بخش خصوصی گفت: در حوزه تعرفه های FCP و موضوع تایید نمونه، سعی کردیم با وزارتخانه تعامل کرده تا مشکلات را حل کنیم. در حال حاضر ارتباط بین سازمان و وزارتخانه خوب است و فضای همکاری ایجاد شده، اما سازمان هم مطالباتی دارد که کماکان پیگیری می کند.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات به عنوان متولی دولتی فاوا به این نتیجه رسیده که بخشی از مشکلات حوزه فقط با بخش خصوصی حل می شود اما لازمه اش همکاری بیشتر با بخش خصوصی است، کسانی که این صنعت را ایجاد کردند و سر پا نگه داشتند. انتظار ما همسویی و تعامل بیشتر با بخش خصوصی است که در برخی از موارد این اتفاق افتاده و در بخشی حوزه ها نیاز است اقدامات بیشتری صورت گیرد.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان این که با توجه به مشکلات تحریم، بخش خصوصی می تواند کمک حال توسعه فاوا باشد، افزود: دولت هم به همین نتیجه رسیده است و البته برای این کار لازم است از بحث های اداری و بروکراسی گذر کنیم تا بتوانیم به مشکلاتی که وجود دارد، بپردازیم.
آذرکار ادامه داد: بحث هایی مانند تحریم و مشکلات ارزی از مواردی است که تمامی مملکت را تحت تاثیر قرار می دهد و تجربه نشان داده می توان از توان داخلی برخی از این موانع را برداشت. اما برخی از مشکلات داخلی که به تحریم ها دامن می زند را می توان حل کرد. شفافیت و توسعه دولت الکترونیک از مواردی است که می تواند به عامه جامعه فایده ای برساند.
وی با تاکید بر لزوم توسعه دولت الکترونیک اظهار کرد: تلاش های زیادی انجام شده برای اینکه تعامل بین سازمان ها برای ردوبدل کردن سرویس ها انجام شود. اما دولت باید رضایت بدهد که داده هایش را آزاد کند و قوانین مربوط به این موضوع را تدوین کند، زیرا بسیاری از کسب وکارها برای توسعه نیاز به داده های باز دارند، اما بسیاری از سازمان ها از ارائه داده هایشان خودداری می کنند و یا چارچوب مناسبی وجود ندارد.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره پیش بینی از وضعیت اقتصادی در سال آینده، گفت: صرف نظر از سناریوی خوش بینانه ای که در تعامل با کشورهای دیگر صورت بگیرد، درصورتی که شرایط کشور به همین منوال ادامه پیدا کند، پیش بینی ها حاکی از رشد اقتصادی منفی است؛ اما مانند تمامی سال ها که با رشد اقتصادی منفی هم رشد آی تی مثبت بوده، این موضوع کماکان صادق است و این اتفاق درصورتی رقم می خورد که فضا برای کسب وکارها فراهم شود و مشکلات مشابه قطعی اینترنت نداشته باشیم و دولت با بخش خصوصی همکاری کند که آنها بتوانند کسب وکارهایشان را توسعه دهند.
ایسنا

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه