دعوت از بخش خصوصی برای ورود به نظام آموزش مجازی
همراه ما باشید

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد

دعوت از بخش خصوصی برای ورود به نظام آموزش مجازی

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش و پرورش از بخش خصوصی دعوت کرد که آثار تولیدی خود جهت استفاده در پلت فرم جامع وزارتخانه و ورود به فضای نظام آموزش مجازی رسمی برای اعتبارسنجی به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارسال کنند.

مسعود فیاضی با اشاره به اینکه به دلیل تعطیلی ناشی از شیوع کرونا با یک وقفه در فرایند یادگیری دانش آموزان روبرو شدیم، اظهار کرد: برای جبران این وقفه روش های گوناگونی چون آموزش از طریق فضای مجازی توسط معلمان در کنار تدریس و آموزش دروس از طریق رسانه تلویزیون در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی ادامه داد: معلمان برای موفقیت بیشتر در تدریس خود نیازمند مواد و رسانه های آموزشی و تربیتی تکمیلی هستند از این جهت استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی در کنار تولیدات سازمان پژوهش در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی ادامه داد: در این راستا پلت فرم‌هایی در وزارتخانه در حال راه اندازی هستند که  امکان ورود تولیدات بخش خصوصی بعد از کنترل استانداردهای آموزشی را به فرایند آموزش مجازی معلمان فراهم می‌کنند از این جهت به طور رسمی از بخش خصوصی دعوت می شود تا اگر در 5 قالب فیلم های آموزشی، نرم افزارهای آموزشی، وبسایت های آموزشی، پلتفرم ها و سامانه‌های آموزشی و بازی های آموزشی تولیداتی دارند، محصولشان را به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارائه کرده و برای دریافت اعتبارنامه های 6 ماهه اقدام کنند تا امکان ورود به آموزش مجازی رسمی وزارتخانه را پیدا کنند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  با بیان اینکه تولیدات کمک آموزشی به دو بخش قابل تقسیم است گفت: بخش نخست تولیدات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از قبیل فیلم های آموزشی، انیمیشن های  تعاملی، کتب صوتی و امثالهم است که در سایت رشد، قابل دریافت و استفاده است و برای استفاده راحت‌تر مخاطبان در پلت فرم آپارات هم بارگذاری شده و از شنبه هفته آینده 24 اسفند در این  vod قابل بهره برداری است.

به گفته مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تا کنون 828 ویدیوی آموزشی 12 پایه تحصیلی برای مخاطب دانش آموز و بیش از 572 ویدئوی راهنمای معلم در آپارات بارگزاری شده است.

وی اظهار کرد: این محتواها از روز شنبه 24 اسفندماه در صفحه اول آپارات قابل دسترسی است و کاربران از همان صفحه اول به هر پایه تحصیلی ارجاع داده می‌شوند. البته اینها بیشتر ابزار دست معلم ها هستند و معلمان در گروه هایی که تشکیل می دهند می توانند این ویدئوها را مورد استفاده قرار داده و برای تدریس بهتر در فضای مجازی عرضه کنند. علاوه بر این فایل‌های بارگذاری شده، انیمیشن ها و کتاب‌های صوتی نیز به مرور در این فضا قرار می گیرند. باتوجه به احتمال تداوم تعطیلات، تمام تولیدات را درسایت رشد و همچنین آپارات بارگزاری می کنیم که آسان تر قابل دریافت باشد.

فیاضی ضمن اعلام اینکه فعلا و تا پایان  دوره تحصیلی جاری استفاده از این محتواها رایگان هستند، عنوان کرد: نوع دوم تولیدات مربوط به تولیدات بخش خصوصی هستند. بخش خصوصی فیلم ها و نرم افزارهای آموزشی، پلتفرم ها و بازی های آموزشی تولید می کند. برخی از این موسسات قبلا به سازمان مراجعه کرده و اعتبارسنجی شده اند. فهرست تولیداتی که معتبر تشخیص داده شده اند هم اکنون در سایت رشد roshd.ir قابل مشاهده است.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص مراحل ثبت درخواست برای ارزیابی محصولات گفت: موسسات و شرکت های متقاضی ابتدا می بایست وارد سامانه (http://estandard.roshd.ir/) شده و درخواست خود را مطرح کنند تا مراحل اعتبارسنجی طی شده و بعد از احراز استانداردها اعتبار نامه  صادر شود و محصول برای ورود به بازار رسمی آموزش و پرورش آماده شود .

فیاضی افزود: شرکت ها باید محصولات غیربرخط مانند فیلم و نرم افزار و بازیهای آموزشی را تا قبل از تعطیلات نوروز به صورت فیزیکی برای ما ارسال کنند تا بررسی کنیم. بعد از نوروز فایل های مدنظر در قالب وبسایتی که بعدا اعلام می کنیم قابل دریافت خواهد بود. آنهایی نیز که وبسایت و سامانه دارند باید هنگام ثبت درخواست، آدرس و دسترسی به سامانه را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم اعتبارسنجی لازم را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه نمونه برگ‌های لازم برای ارزیابی‌ها در سایت رشد بارگذاری شده است، گفت: بعد از ارزیابی‌های صورت گرفته و در صورتی که شرایط و استانداردهای اعلام شده را کسب کنند به این موسسات و شرکت ها اعتبارنامه شش ماهه اعطا خواهد شد.

به گفته وی، علت شش ماهه بودن اعتبارنامه‌ها این است که تلاش کرده‌ایم سنجه‌های ارزیابی را با توجه به شرایط فعلی، حداقلی کنیم و از برخی موارد که در شرایط غیرعادی قابل صرفنظر هستند صرفنظر کنیم. طبیعتا برای بلند مدت معیارهای ارزیابی تفصیلی‌تر هستند که در اعطای اعتبارنامه‌های یک ساله و دوساله که بعد از مهر 99 اعطا می‌شوند اعمال خواهند شد.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در مورد مدت اعتبارسنجی گفت: مدت زمان پاسخ دهی و اعلام نتیجه ارزیابی نیز بین یک تا دو هفته خواهد بود.

فیاضی تأکید کرد: فهرست محصولات مورد تایید دفتر انتشارات و فناوری آموزشی که شامل 30 نرم افزار و 50 فیلم آموزشی است هم اکنون در سایت رشد قابل دریافت و در دسترس است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه