تشریح خدمات الکترونیکی سازمان بورس برای تداوم فعالیت‌ها
همراه ما باشید

تشریح خدمات الکترونیکی سازمان بورس برای تداوم فعالیت‌ها

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: الکترونیکی نمودن خدمات بورس هم سرعت عمل را زیاد می‌کند، هم به کارها نظم می‌بخشد و هم مراجعه حضوری را کاهش می‌دهد.

احمد سحرخیز مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزود: الکترونیکی نمودن خدمات بورس هم سرعت عمل را زیاد می‌کند، هم به کارها نظم می‌بخشد و هم ضرورت مراجعه حضوری و  به زحمت انداختن مراجعان را کاهش می‌دهد.

وی گفت:همه این‌ها، منجر به صرفه جویی هزینه‌های جاری و عملیاتی شرکت‌ها و مراجعان نیز می‌شود. به ویژه، در شرایط فعلی کشور که تجمعات یا مراجعات حضوری، خطر انتشار ویروس کرونا را هم برای مراجعان و هم برای کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌ها به همراه دارد، استفاده از خدمات غیرحضوری به همه توصیه می‌شود.

به گفته سحرخیز، در حال حاضر تعداد زیادی از خدماتی که در بورس و بازار سرمایه به مردم ارائه می‌شود، به صورت الکترونیکی و غیرحضوری قابل انجام است. اگرچه برخی از مقررات و قوانین از منظر حقوقی محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که نتوان همه خدمات را به طور صد در صد غیر حضوری ارائه نمود، اما برنامه مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار برای سال 1399 این است که تا جایی که امکان داشته باشد، همه خدمات بازار سرمایه به متقاضیان، به شکل الکترونیکی و هوشمند ارائه شود. در این راستا، غیر از طراحی و پیاده سازی سامانه ها و هوشمندسازی آن ها، نیازمند تدوین مقررات و دستورالعمل‌های اجرایی نیز خواهیم بود.

 

* اقدامات مورد نیاز برای خرید و فروش سهام در بورس

وی گفت: قدم های زیر مورد نیاز سرمایه گذاران خواهد بود. برای هر قدم، روش دستیابی به خدمات غیرحضوری و آنلاین اشاره می شود:

-کسب آگاهی و آموزش کافی در حیطه سرمایه گذاری در سهام

- به عنوان نمونه: تارنمای بورس مدیا شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به آدرس https://www.boursemedia.ir/

- انتخاب یک شرکت کارگزاری

- برای مشاهده فهرست شرکت‌های کارگزاری و اطلاعات تماس آن ها به تارنمای https://cfi.codal.ir/ می توانید مراجعه کنید و نوع نهاد مالی را ، کارگزاری انتخاب کنید.

- باید کد بورسی داشته باشید و در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به آدرس https://profilesejam.csdiran.com/ ثبت‌ نام نمایید. ثبت نام در سامانه سجام باعث خواهد شد که:

- اگر کد بورسی نداشتید، کد بورسی طی حداکثر دو روز کاری برای شما صادر می‌شود.

- اگر نمی‌دانید کد بورسی دارید یا خیر، اهمیتی ندارد، چرا که با ثبت نام در سجام، در هر صورت کد بورسی برای شما صادر شده است.

- اگر کد بورسی دارید، تکمیل ثبت نام در سجام، احراز هویت شما را برای همه کارگزاری‌های بازار سرمایه معتبر می‌کند و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ شرکت کارگزاری برای احراز هویت حضوری نخواهید داشت.

سحرخیز گفت: مشتریان کارگزاری‌ها، غیر از ثبت نام مستقیم در سجام، می‌توانند به سامانه صدور کدبورسی غیر حضوری یا افتتاح حساب غیرحضوری که برخی از شرکت‌های کارگزاری بورس ارائه می‌نمایند، مراجعه و ثبت نام نمایند. سامانه‌های مذکور به سامانه سجام نیز متصل است و نیازی به ثبت نام مجزا در سجام نخواهد بود.

قبل از اقدام به خرید و فروش سهام، حتما آموزش های کافی را باید دیده باشید و آگاهانه و با تحلیل های دقیق تصمیم گیری نمایید. دو حوزه اطلاعاتی زیر، به عنوان مقدمات تحلیل حتما مورد نیاز است:

اطلاعیه های مالی شرکت های پذیرفته شده نزد بورس‌ها (که سهام همین شرکت ها در بورس ها خرید و فروش می شوند) و به طور کامل در سامانه https://codal.ir/ در دسترس عموم قرار گرفته است.

اطلاعات روز بازار، سفارش ها و معاملات که از طریق سایت http://www.tsetmc.com/ در دسترس عموم است.

از طریق مراجعه به سایت شرکت کارگزاری مد نظر، می‌توانید درخواست حساب کاربری یا ثبت نام برای سامانه معاملات برخط (Online Trading) را مطرح نمایید. علاوه بر سایت معاملات برخط، برخی از شرکت های کارگزاری خدمات ثبت سفارش به صورت تلفنی با عنوان Call Center و یا اپلیکشین های موبایل برا این کار را نیز ارائه می نمایند. بدیهی است شرکت کارگزاری ای که خدمات الکترونیکی کامل تر و ساده تری ارائه کند، برای مخاطبان از مزیت نسبی بیشتری برخوردار است.

با ورود به سامانه معاملات برخط شرکت کارگزاری خود، خدمات متنوعی از جمله خدمات زیر در اختیار شما خواهد بود

-امکان واریز وجه در حساب کاربری خود یا برداشت از آن

- امکان ثبت سفارش خرید یا فروش سهام (از جمله ثبت سفارش خرید سهام عرضه های اولیه)

-مشاهده دارایی های سهام خود نزد شرکت کارگزاری

-درخواست انتقال سهام خود به یک کارگزاری دیگر

اگر چنانچه به دلیل عدم استفاده طولانی مدت از کد بورسی خود، ممنوع المعامله شده اید، می توانید برای رفع ممنوع المعامله شدن، از طریق ورود به سامانه درگاه یکپارچه ذینفعان شرکت سمات با آدرس https://ddn.csdiran.com/، سپس انتخاب گزینه میز خدمت الکترونیک، درخواست خود را ثبت نمایید. در این میز خدمت، امکانات غیرحضوری دیگری نیز وجود دارد که برای سهامداران مفید است.

اگر قصد مشاهده کل دارایی های سهام خود نزد همه شرکت های کارگزاری را دارید، می توانید به سامانه https://ddn.csdiran.com/ وارد شده و گزینه "دارا" را انتخاب نمایید. برای استفاده از این سامانه، باید حتما عضو سامانه سجام شده باشید که توضیحات آن ارائه شد.

 

* روشهای سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بورس

گام‌های زیر برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار مورد نیاز خواهد بود.

برای مشاهده فهرست صندوق‌های سرمایه گذاری و تاریخچه عملکرد و سودآوری آن ها می توان به بخش صندوق در تارنمای http://www.fipiran.com/ مراجعه نمائید.

برای کسب اطمینان از وضعیت مجوز صندوق مد نظر و دستیابی به سایر اطلاعات آن صندوق، می توانید به سامانه https://cfi.codal.ir/ مراجعه و نوع نهاد مالی را صندوق سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

اغلب صندوق‌های سرمایه گذاری، سامانه ای برای درخواست الکترونیکی صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری خود را به مشتریان ارائه می‌نمایند.

در این سامانه، سرمایه گذار می تواند واحدهای صندوق را به صورت برخط خریداری و یا آن ها را ابطال نموده و مبلغ حاصل از آن را برداشت نماید.

برای استفاده از سامانه مذکور، باید در تارنمای صندوق مد نظر ثبت نام و حساب کاربری ایجاد نمود. برخی از صندوق ها به سامانه سجام متصل هستند و اگر یک مرتبه قبلا در سامانه سجام ثبت نام کرده اید، نیاز به مراجعه حضوری برای احراز هویت نخواهید داشت.

مشاهده مانده دارایی‌ها نزد هر صندوق، در سامانه الکترونیکی همان صندوق برای مشتریان امکان پذیر است.

 

* احراز هویت حضوری برای دریافت خدمات در بازار سرمایه

سحرخیز خاطرنشان کرد: اگر یک بار در سامانه سجام، احراز هویت شده باشید، هیچ گاه نیاز به احراز هویت حضوری در هیچ یک از شرکت های کارگزاری نخواهید داشت. این موضوع، در آینده نزدیک برای صندوق های سرمایه گذاری و سایر نهادهای مالی در بازار سرمایه نیز صدق خواهد کرد و عملا شعار یک بار مراجعه حضوری برای همیشه، در بازار سرمایه به طور کامل اجرا خواهد شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه