"احتکار" نتیجه ناهماهنگی و ناکارآمدی سامانه جامع تجارت است
همراه ما باشید

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی:

"احتکار" نتیجه ناهماهنگی و ناکارآمدی سامانه جامع تجارت است

"احتکار" نتیجه ناهماهنگی و ناکارآمدی سامانه جامع تجارت است

آی‌سی‌تی‌نیوز - با وجود ایجاد سامانه‌های رهگیری کالا، برای کالاهای ورودی و تولیدی، اما باز هم شاهد احتکار برخی اقلام در کشورهستیم.

اقدامات جزیره‌‍‌ای و نبود سازوکار مناسب برای رصد و رهگیری نحوه فروش و واردات کالاهای سلامت‌محور و جنگ اطلاعاتی بین گمرک، وزارت صمت و وزارت بهداشت شرایطی به‌وجود آورده که با وجود نیاز مبرم به ماسک، مایع شوینده و دیگر اقلام پیشگیری از شیوع کرونا، شاهد احتکار، کمبود و در مواردی صادرات مجدد این کالاها هستیم.
با وجود ایجاد سامانه‌های رهگیری کالا، برای کالاهای ورودی و تولیدی، اما باز هم شاهد احتکار برخی اقلام در کشور هستیم.

این ناکارآمدی محرز سامانه‌های شفافیت تجاری باعث شد که خبرنگار پایگاه خبری سادس با علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به گفتگو بنشیند.

رهبری در پاسخ به این سوال که به‌رغم وجود سامانه جامع انبارها دلیل احتکار اقلام بهداشتی چیست؟ گفت: شکل‌گیری مسائلی از جمله احتکار ماسک ریشه در عدم همکاری برخی دستگاه‌ها با سامانه جامع انبارها دارد.

وی افزود: متاسفانه با وجود الزام قانونی، رهگیری کالا در حوزه اقلام سلامت‌محور از جمله ماسک انجام نمی‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به لزوم ایجاد شفافیت و جلوگیری از احتکار کالاهای سلامت‌محور همچون ماسک در شرایط فعلی، گفت: فلسفه ایجاد سامانه جامع انبارها، رصد کالا از بدو ورود یا تولید تا محل عرضه به مصرف‌کننده نهایی بوده است اما این اتفاق در حوزه اقلام سلامت‌محور به دلیل عدم همکاری برخی دستگاه‌ها از جمله گمرک رخ نداد و رهگیری کالا در این حوزه اتفاق نیفتاد.

رهبری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اطلاعات کالاهای ورودی در اختیار گمرک است اما این سازمان هم آنطور که پیداست نه اطلاعات خود را در اختیار وزارت صمت می‌گذارد و نه اطلاعات خود را به وزارت بهداشت می‌دهد. برای مثال وزارت صمت می‌تواند رهگیری ماسک‌های وارداتی را از گمرک تا پیش از انبارش، از این سازمان تحویل بگیرد اما این اتفاق هم نیفتاده است.

وی ادامه داد: می‌توان نتیجه گرفت ایجاد زنجیره سامانه‌های الکترونیکی در سیستمی که هیچ‌کدام از اجزای آن به دلیل فساد احتمالی اجازه تقاطع‌گیری اطلاعاتی را نمی‌دهند کاری فرسایشی است و در این مسیر هر روز سازمان جدیدی سنگ‌اندازی خواهد کرد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان اظهار داشت: با وجود گذشت بیش از ۵ سال از شروع به کار سامانه جامع تجارت، هنوز این سامانه هیچ خروجی نداشته و تنها نتیجه آن هزینه‌های سنگین بر دوش کشور بوده است. تا زمانی که دولت حتی نمی‌تواند زیرمجموعه‌های خود را مقید به ارائه اطلاعات سالم کند، نمی‌توان انتظار تسری این سامانه‌های شفافیت را به خارج از دولت داشت.

 

جولان محتکران در نبود سامانه جامع تجارت الکترونیکی

در همین رابطه چند روز قبل سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفته بود: در سایه نبود سامانه جامع تجارت الکترونیک سوداگران و محتکران وارد میدان شده و بازار را به دست می گیرند.

سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت  با انتقاد از افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار، گفت: با شیوع ویروس کرونا نوعی ناامنی در جامعه و میان مردم ایجاد و هجوم برخی افراد به فروشگاه‌ها و حجم خرید آنها افزایش یافت، بنابراین تعادل عرضه و تقاضا از بین رفت.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه برخی علت افزایش قیمت کالاها را از بین رفتن تناسب میان عرضه و تقاضا در بازار می دانند اما نبود سامانه جامع تجارت الکترونیک ریشه اصلی گرانی‌ها در روزهای اخیر است.

وی اظهار کرد:در سایه نبود سامانه جامع تجارت الکترونیک سوداگران و محتکران وارد میدان شده و بازار را به دست می گیرند همچنین به دلیل نبود نظارت دقیق و اطلاعات آنلاین از وضعیت انبارها و...  تعادل عرضه و تقاضا از بین می‌رود به طور مثال زمانیکه عرضه مواد پروتئینی نسبت به تقاضا کمتر شود گرانی این اجناس دور از انتظار نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه شیب افزایش قیمت کالاها در روزهای آینده منفی خواهد شد، اضافه کرد: اگرچه با بروز مشکلاتی مانند گسترش ویروس کرونا بازار به صورت مقطعی دچار شوک می‌شود اما افزایش قیمت ها پس از مدتی پس زده شده و بهای اجناس همانند هفته های گذشته خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ضرورت وجود سامانه جامع تجارت الکترونیک در شرایط فعلی ملموس است، ادامه داد: اگرچه در تمامی کشورها در صورت افزایش تقاضا مشکلاتی مانند کمبود کالا و گرانی رخ می دهد اما اگر سامانه مذکور راه اندازی شود به راحتی می توان احتکار را شناسایی و از کمبود عرضه کالا جلوگیری کرد.

باستانی با بیان اینکه نبود سامانه جامع الکترونیک ما را آچمز کرده است، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بسترهای لازم برای راه اندازی این سامانه را تاکنون فراهم می کرد، این سامانه 13 زیرسامانه مانند انبارها، راهداری، گمرک، صندوق مکانیزه فروش، مالیات و... دارد در واقع با راه اندازی سامانه مذکور کالا در زنجیره تولید و توزیع قابل ردیابی است که در این شرایط احتکار معنایی پیدا نمی‌کند.

 

مشاور وزیر صمت در تجارت الکترونیکی:

سامانه جامع تجارت مسوول رهگیری اقلام پزشکی نیست / منتظر همکاری وزارت بهداشت هستیم

آی‌سی‌تی‌نیوز - به گفته محمدشیرازیان، متولی اصلی در مورد این کالاها وزارت بهداشت است و وزارت صمت نیز صرفا بمنظور بالا رفتن سرعت اجرایی کار خواهان همکاری با وزارت بهداشت با استفاده از سامانه های مورد نظر است.

محمد شیرازیان گفت: براساس تازه ترین بخشنامه ای صادر شده، اظهارنامه محموله های صادراتی اقلام پزشکی باطل شده و باید به داخل کشور عودت داده شوند، اما برای ردیابی این قبیل کالاها مسئولیتی متوجه سامانه جامع تجارت نیست. البته در مورد وزارت صمت شاید ماده و قانونی باشد که وظیفه و تکلیفی بر عهده وزارت صمت باشد، اما سامانه جامع تجارت در این زمینه هیچ گونه مسئولیتی ندارد. 

محمد شیرازیان مشاور وزیر صمت در تجارت الکترونیک، در گفت وگو با خبرنگار اگزیم نیوز درباره بخشنامه های صادره در زمینه ممنوعیت های جدید صادراتی عنوان کرد: چندی پیش پیش سعید عباسپور، مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صمت در نامه ای به گمرک، ممنوعیت صادرات 9 گروه کالایی را ابلاغ کرد که این ممنوعیت ها در زمینه تجهیزات پزشکی شامل «دستکش، ماسک و لباس گان»، در  بخش مواد بهداشتی وضد عفونی کننده شامل «آب ژاول، محلول های ضدعفونی کننده، صابون و تعرفه های ذیل آن»و همچنین در بخش ضدعفونی کننده های محیط عبارتند از « الکل و سایر تعرفه های ذیل آن».  به گفته او، براساس این بخشنامه، گمرک نیز از تاریخ ابلاغ این نامه یعنی دهم اسفندماه، اجازه صادرات این کالاها را ندارد.

شیرازیان در پاسخ به این پرسش که آیا اقلام برگشتی از طریق سامانه جامع تجارت قابلیت رهگیری دارد و می توان اطلاعات انبارها را ثبت کرد؟ گفت: قانونی به نام «احکام دائمی برنامه های توسعه کشور » وجود دارد که مطابق بند پ ماده 7 این قانون وزارت بهداشت مکلف به واردات، ذخیره‌سازی، عرضه، توزیع، فروش، و...کالاهای دارویی و تجهیزات پزشکی و.. است. از طرفی این قانون در اسفند 95 مصوب شد و نسبت به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز متاخر است.    همچنین در مورد بقیه کالاهای صنعتی ومواد اولیه مورد نیاز تولید، کالاهای اساسی و... مدیریت زنجیره تامین و توزیع آنها با وزارت صمت است که با اولویت بندی، اطلاعات آنها در سامانه انبارها وسامانه جامع تجارت داخلی و زیر سامانه‌های سامانه جامع تجارت ثبت می‌شوند.

براساس توضیحات این مقام مسوول در وزارت صمت، در نتیجه در حوزه کالاهای سلامت محور اطلاعاتی در سامانه انبارها وسامانه جامع تجارت داخلی ثبت نشده است. اما در همین حال  سامانه تی تکTTAC، سامانه پشتیبانی سازمان غذا و دارو، سامانه خوبی است و تا حد زیادی بحث رهگیری زنجیره توزیع را در مورد داروها  و تجهیزات پزشکی انجام داده است.  حتی پرداخت بیمه  برخی از داروها را منوط به رهگیری این داروها در  زنجیره توزیع داروها سامانه تی تک کرده است، اما در مورد تجهیزات و الاهای که اخیرا مطرح شده از قبیل ماسک و دستکش و...، وزارت بهداشت، بحث رهگیری آنها را پیگیری نکرده؛ چراکه جزو کالاهای مهم محسوب نمی شدند که طرح کنترل و رهگیری در مورد آنها صورت گیرد تا هم‌اکنون موجودی دقیق این کالاها در کشور مشخص باشد.

از همین رو، به گفته شیرازیان، متولی اصلی در مورد این کالاها وزارت بهداشت است و وزارت صمت نیز صرفا بمنظور بالا رفتن سرعت اجرایی کار خواهان همکاری با وزارت بهداشت با استفاده از سامانه های مورد نظر است.  ولی تاکنون این همکاری شروع نشده است.

مشاور وزارت صمت در تجارت الکترونیک، در ادامه با بیان اینکه سامانه جامع تجارت تاکنون به بحث صادرات ورودی نداشته است، اظهار کرد: حتی در بحث واردات هم تاکنون تعامل خوبی با گمرک نداشتیم. البته جزو وظایف خودمان می دانیم که در بحث صادرات، واردات و ترانزیت، بخش تجارت خارجی سامانه جامع تجارت را توسعه دهیم.  اما هنوز استارت این کار زده نشده است.

او در ادامه با اشاره به اظهارت مهراد جمال ارونقی معاون فنی گمرک، مبنی بر اینکه گفته شده این کالاها عودت داده شده، بیان کرد: در اینکه این اقلام پزشکی بازگشتی عودت داده شده، حرفی نیست؛ اما ما در مورد این کالاها هیچ گونه دیتایی در اختیار نداریم، که اکنون این اقلام کجا هستند و قرار است در اختیار چه نهادی برای توزیع قرار گیرند.

او ادامه توضیح داد: براساس بخشنامه ای صادر شده، اظهارنامه محموله های صادراتی اقلام پزشکی باطل شده و باید به داخل کشور عودت داده شوند، اما برای ردیابی این قبیل کالاها مسئولیتی متوجه سامانه جامع تجارت نیست. البته در مورد وزارت صمت شاید ماده و قانونی باشد که وظیفه و تکلیفی بر عهده وزارت صمت باشد، اما سامانه جامع تجارت در این زمینه هیچ گونه مسئولیتی ندارد. 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه