یک میلیارد دستگاه «وای فای» جهان در معرض حمله سایبری
همراه ما باشید

یک میلیارد دستگاه «وای فای» جهان در معرض حمله سایبری

آی‌سی‌تی‌نیوز - مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری اعلام کرد: بیش از یک میلیارد دستگاه «وای فای» در جهان در خطر هجوم مهاجمان سایبری قرار دارند.

آن دسته از دستگاه های Wi-Fi که در آنها از مجموعه تراشه های ساخت Broadcom یا Cypress استفاده شده دارای آسیب پذیری هستند که مهاجمان سایبری را به سمت آنها سوق داده است.
سازندگانی که در محصولات خود از این مجموعه تراشه ها (Chipset) استفاده کرده اند مشغول آماده سازی اصلاحیه های مربوط، شده اند.
آسیب پذیری Kr۰۰k ضعفی است که با تغییر وضعیت سیستم های Wi-Fi، فرصت رمزگشایی بسته های ارسالی روی کانال های WPA۲ Personal/Enterprise Wi-Fi را برای مهاجم فراهم می کند.
بهره گیری از نسخ جدیدتر پودمان WPA۳ به عنوان یکی از راهکارهای مقاوم سازی در برابر آسیب پذیری مذکور اعلام شده است.
سیسکو (Cisco) اعلام کرده است که بهره جویی از این آسیب پذیری، امکان شنود ترافیک شبکه Wi-Fi را فراهم می کند.
سیسکو در حال بررسی میزان گستردگی این آسیب پذیری در محصولات خود به عنوان یکی از استفاده کنندگان تراشه های Broadcom است. بررسی های اولیه از تأثیر پذیرفتن تعدادی از محصولات این شرکت از Kr۰۰k حکایت دارد.
از جمله این محصولات می توان به روترهای موسوم به Connected Grid و Power over Ethernet، دیواره های آتش، تلفن های IP و سیستم های Access Point اشاره کرد.
پایگاه اینترنتی ZDNet نوشته است: Cisco در حال تحقیق درباره احتمال آسیب پذیر بودن تلفن های IP، مدل های DX۷۰، DX۸۰ و DX۶۵۰ که ثابت افزار (Firmware) آنها مبتنی بر Android است و همچنین مدل ۸۸۲۱ است.
کارشناسان معاونت بررسی مرکز مدیریت راهبردی افتا می گویند: شرکت سیسکو هنوز اصلاحیه ای برای این محصولات عرضه نکرده است، اما انتظار می رود که به زودی به روزرسانی های لازم را منتشر کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه