راه‌اندازی سامانه تمدید گواهی امضای الکترونیکی
همراه ما باشید

به صورت غیرحضوری و توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی انجام شد

راه‌اندازی سامانه تمدید گواهی امضای الکترونیکی

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران از راه اندازی سامانه تمدید گواهی امضای الکترونیکی به صورت غیر حضوری خبر داد.

*** راه اندازی سامانه تمدید گواهی امضای الکترونیکی به صورت غیر حضوری
رضا جوادی نیا با اعلام این خبر، اظهار داشت: متقاضیانی که دارای گواهی الکترونیکی معتبر می باشند، یک هفته قبل از انقضا گواهی خود می توانند از طریق پورتال صدور گواهی مرکز میانی عام، اقدام به دریافت گواهی جدید اقدام نمایند.
معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران افزود: تمدید گواهی برای کسانی می باشد که قبلا یک بار گواهی امضای خود را بصورت حضوری دریافت کرده اند و یا به عبارتی قبلاً یکبار احراز هویت آنها در دفاتر ثبت نام مرکز دولتی میانی عام (لیست دفاتر ثبت نام در وب سایت مرکز میانی عام منتشر شده است) شامل دفاتر اسناد رسمی و یا دفاتر پیشخوان دولت بصورت حضوری انجام شده است.
وی گفت: این دسته از متقاضیان می توانند با امضای معتبر خود، یک هفته قبل از انقضاء گواهی، از طریق پورتال صدور گواهی مرکز میانی عام، اقدام به دریافت گواهی جدید نمایند.


*** ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری جهت اخذ گواهی
جوادی نیا خاطرنشان کرد: در این طرح صاحبان امضا یک هفته قبل از اتمام اعتبار گواهی، یک پیامک یادآوری جهت تمدید گواهی خود دریافت می کنند و یک هفته فرصت دارند به جای مراجعه حضوری به دفاتر ثبت نام، به پورتال صدور گواهی مرکز میانی عام مراجعه کرده و در مدت زمان کوتاهی و با طی چهار گام ساده، از منوی تمدید گواهی اقدام به تمدید گواهی امضای الکترونیکی خود نمایند.
معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران با اشاره به اینکه در این حالت تنها تعرفه مصوب گواهی اخذ خواهد شد و متقاضیان لازم نیست تا توکن جدید خریداری کنند و می توانند از همان توکن قبلی خود استفاده کنند، افزود:
به هنگام تمدید گواهی تمام استعلامات لازم بصورت سیستمی از مراجع ذیصلاح از قبیل سرویس استعلام هویت ثبت احوال، سرویس استعلام اشخاص حقوقی از سازمان ثبت شرکت ها، پست جمهوری اسلامی مجدداً صورت می پذیرد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، تمدید گواهی انجام می شود.
وی پیش بینی کرد که در سال اول ارائه این خدمت، بیش از ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری جهت اخذ گواهی امضا حذف شود و این تعداد در سال های آتی نیز افزایش خواهد داشت.


*** مزایای تمدید گواهی بصورت سیستمی و غیر حضوری
 معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان، با اشاره به اینکه با راه اندازی این سیستم یک گام مثبت در راستای تحقق دولت الکترونیک برداشته شده است، اظهار داشت: از مزایای تمدید گواهی بصورت سیستمی و غیر حضوری می توان به حذف کاغذ به منظور تکمیل فرم های درخواست گواهی و انجام تمام امور بصورت الکترونیکی، افزایش سلامت اداری و کاهش فساد اداری و همچنین افزایش شفافیت در امور، حذف کپی مدارک هویتی، پرداخت تعرفه گواهی بصورت آنلاین از طریق درگاه پرداخت، عدم نیاز به حضور در سطح شهر و کاهش تعداد سفرهای شهری، کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا ، افزایش سرعت و دقت رسیدگی به امور مردم و جلب رضایت ارباب رجوع، دسترسی مردم به خدمات مورد نیاز اداری در تمام ایام هفته بصورت ۲۴ ساعته اشاره کرد.
منبع: خبرگزاری صنایع

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه