سند هویت معتبر در فضای مجازی تدوین ld a,n
همراه ما باشید

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

سند هویت معتبر در فضای مجازی تدوین ld a,n

سند هویت معتبر در فضای مجازی تدوین ld a,n

آی‌سی‌تی‌نیوز - دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه هفتمین سالگرد تأسیس شورای عالی فضای مجازی کشور از تدوین سند هویت معتبر در فضای مجازی خبر داد و گفت: در صورتی که این نظام در کشور حاکم شود، کسب و کارهای نوپا توسعه پیدا می‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه هفتمین سالگرد تأسیس شورای عالی فضای مجازی کشور از تدوین سند هویت معتبر در فضای مجازی خبر داد و گفت: در صورتی که این نظام در کشور حاکم شود، کسب و کارهای نوپا توسعه پیدا می‌کند.

تامین اطلاعات هویت دیجیتالی

ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه نظام هویت معتبر در فضای مجازی در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار دارد، گفت: نظام هویت معتبر در فضای مجازی در چند جلسه نیز مورد بررسی قرار گرفته و هدف از ایجاد این نظام استقرار زیست بوم زیرساخت تعاملات آزادانه، سالم و پویا با رعایت حقوق فردی و اجتماعی در فضای مجازی است.
وی  افزود: این سند نه تنها زمینه روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فناورانه را بین کاربران فضای مجازی فراهم می‌کند، بلکه باعث توسعه کسب و کارهای دیجیتال، رسانه‌ها و خدمات اداری دولتی خواهد شد.
فیروزآبادی با بیان اینکه در این سند سطوح تأمین اطلاعات هویت دیجیتالی را به تناسب نوع تعامل کاربر، صیانت از حریم شخصی افراد و حقوق عمومی جامعه دیده‌ایم، گفت: در صورتی که این سند تصویب شود، میزان اطلاعاتی که نیاز است یک کاربر به آن دسترسی داشته باشد بر اساس اطلاعات مورد اعتماد ارائه خواهد شد.
وی گفت: قصد داریم زمینه‌ای را فراهم کنیم که در مناسبات و تعاملات اداری نیاز به استفاده از مدارک تکراری نباشد و هم بخش دولتی و خصوصی تنها به اطلاعاتی که نیاز دارند، دسترسی داشته باشند.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه دسترسی به این اطلاعات بر اساس سطوح تعیین شده مورد اعتماد خواهد بود، گفت: در این صورت اگر ما بتوانیم این سند را به طور شبکه‌ای در کل کشور حاکم کنیم، کسب و کارها بشدت توسعه پیدا خواهند کرد.
وی نظام هویت معتبر را یکی از مجموعه‌های نظام حکمرانی فضای مجازی عنوان کرد و افزود: این موضوع به عنوان اولین دستور کار در دست بررسی و تصویب شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.
فیروزآبادی گفت:  تأمین ادله دیجیتال در ثبت و اعطای شناسه‌های فضای مجازی، رعایت امنیت اطلاعات هویت در این فضا، اعطای گواهی موثق، مرتبط بودن اطلاعات هویتی پایه فضای مجازی با فضای فیزیکی و نیز تعامل پذیری از جمله موضوعات مورد بحث در این سند در فضای مجازی خواهد بود.

ایجاد بازارهای جدید فضای مجازی در منطقه
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور همچنین در مراسم هفتمین سالگرد تأسیس شورای عالی فضای مجازی کشور بر اهمیت ایجاد عمق استراتژیک در حوزه فضای مجازی  و ایجاد بازارهای جدید در منطقه تأکید کرد.
ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه فضای مجازی قدرت نرم ایجاد کرده و قدرت نرم بر روابط بین‌الملل در جهان امروز تأثیرگذار است، افزود: باید در حوزه فضای مجازی کشور عمق استراتژیک و بازارهای جدید ایجاد کنیم بنابراین اگر به بازارهای منطقه راه یابیم، می‌توانیم قدرت خلق کنیم. با خلق قدرت نرم بازیگران اصلی کنونی  فضای مجازی نمی‌توانند  به سادگی برای برنامه‌های ایرانی حوزه فضای مجازی تصمیم‌گیری کنند، چرا که اقدام‌های تحریمی برای آنها هزینه دربر خواهد داشت.
فیروزآبادی با اشاره به این که میزان فارغ‌التحصیلان حوزه فضای مجازی در کشور و نسبت به جمعیت جوان برای ایجاد نوآوری مناسب است، گفت: در حال حاضر استارتاپ‌ها و شرکت‌های توانمند و بزرگی در کشور فعال هستند که البته هنوز راهی طولانی در پیش دارند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: کشور امروز با مشارکت بخش خصوصی آمادگی این جهش را دارد و با وفاق تمامی نخبگان، بخش خصوصی، جامعه مدنی و سیاسی در کنار حکومت می‌توانیم با بزرگ کردن اقتصاد این حوزه برای کشور امنیت، استقلال و شکوفایی به ارمغان آوریم.
وی با بیان اینکه هر توسعه ای چالش به همراه دارد، گفت: توسعه فضای مجازی همراه با تحولات سریع تکنولوژیکی در دنیاست و این کار را سخت‌تر کرده و قانونگذاری در حوزه‌های مالکیت فکری، حریم خصوصی، حفاظت از داده‌های بزرگ و... در این حوزه پیچیدگی‌های بسیار دارد و برای ایجاد فضای مجازی یکپارچه و پویا در کشور نیاز است تا نظام اداری ما متناسب با این تحولات متحول و اصلاح شود.
فیروزآبادی با اشاره به این که بخش خصوصی، جامعه مدنی و شهروندان در عصر فضای مجازی نقش یک طرفه نداشته و برای تصمیم‌گیری‌ها به مشارکت آنها نیاز است، گفت: کشور امروز در حوزه فضای مجازی با چالش‌هایی همچون امنیت و فعالیت مشاغل توسط پلتفرم‌های دولت گریز مواجه است که این مخاطرات به تنهایی توسط حکومت حل شدنی نیست و بایستی با آگاهی و مشارکت تمامی آحاد جامعه برطرف شود.
رونق بازار فناوری اطلاعات با وجود تحریم‌ها
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  نیز در این نشست گفت:  با وجود تحریم‌ها حوزه فناوری اطلاعات سال آینده رونق خواهد گرفت، چراکه به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده بخش‌های دیگر برای ایجاد بهره وری به سراغ فناوری اطلاعات می‌روند.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه فناوری اطلاعات، تحول بزرگتری را در دنیا رقم می‌زند، چراکه بر حوزه‌های دیگری چون فرهنگ، اقتصاد و حتی سیاست تأثیرگذاری دارد،  افزود: وقتی تلفن، شهرها را به هم و تلفن همراه انسان‌ها را به هم متصل کرد، تحول بزرگی ایجاد شد. اما امروز با تحول بزرگ‌تری روبه‌رو هستیم که قرار است اشیا را به هم متصل کنیم.
وی با اشاره به اینکه جریان تکنولوژی توقف ناپذیر است، گفت: نمی‌توان جلوی جریان تکنولوژی ایستاد و این کار منطقی نیست و در مقابل باید ظرفیت‌های آن را بدانیم.
وی با بیان اینکه ضعف ما این است که ایدئولوژی را به زبان اقتصاد ترجمه می‌کنیم که در این صورت بازنده هستیم، افزود: در جنگ اقتصادی، باید اقتصاد را در مقابل اقتصاد قرار دهیم، آن وقت است که می‌توانیم موفق شویم که به این اقتصاد، اقتصاد دیجیتال می‌گویند.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه باتوسعه فناوری، عرصه‌های مختلف دستخوش تغییرات می‌شود، گفت: امروز می‌بینیم فناوری چگونه تقابل‌هایی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی بوجود می‌آورد، چراکه این تحول چند وجهی است و نمی توان تک بعدی آن را پیش برد و لازمه‌اش آن است که همه ابعاد رشد پیدا کنند پس نیازمند اندیشیدن برای تدابیر لازم و برنامه ریزی هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه دولت را تسهیل‌گری در این حوزه دانست و افزود: دولت‌ها باید تسهیل گری کنند که اجازه دهند خلاقیت‌ها در کسب و کارها رشد پیدا کند و اگر کسب و کاری بیکار شد، دولت باید کمک کند که به کار برگردد و وقتی کسب و کاری بزرگ شد باید به حاکمیت جواب دهد و مالیات و بیمه خود را پرداخت کند و طبیعتاً هم پرداخت می‌کند چراکه چارچوب کار تجاری همین است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به تأکید مرکز ملی فضای مجازی بر اقتصاد پلتفرمی، گفت: در اقتصاد و تحول دیجیتال زمان زیادی نداریم چون اگر نتوانیم خدمات مورد نیاز مردم را تأمین کنیم، مردم به سراغ بازارهای دیگر می‌روند.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه