سامانه‌های 190، 4030 و 1480 پاسخگوی پرسش‌های مردم درباره کرونا
همراه ما باشید

سامانه‌های 190، 4030 و 1480 پاسخگوی پرسش‌های مردم درباره کرونا

سامانه‌های 190، 4030 و 1480 پاسخگوی پرسش‌های مردم درباره کرونا

آی‌سی‌تی‌نیوز - مجید محمد غریبانی گفت: سامانه تلفنی ۱۹۰ پاسخگوی سوالات مردم عزیز استان اردبیل در مورد کرونا ویروس و آگاهی بخشی در مورد این بیماری در ساختمان مرکز فوریتهای پزشکی اردبیل راه اندازی شده است.

مجید محمد غریبانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت : سامانه تلفنی ۱۹۰ (داخلی ۶) پاسخگوی سوالات مردم عزیز استان در مورد کرونا ویروس جدید و آگاهی بخشی در مورد این بیماری در ساختمان مرکز فوریتهای پزشکی اردبیل راه اندازی شده است.
وس افزود: این سامانه هر روز از ساعت ۸ الی ۲۴ شب آماده پاسخگویی به سئوالات و راهنمایی در مورد پیشگیری از کرونا ویروس است.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: از هموطنان عزیز درخواست داریم با شماره ۱۱۵ فقط در موارد اورژانس تماس گرفته و برای طرح سئوالات خود در مورد کرونا فقط با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

 

سامانه ۴۰۳۰، همراه مردم در بحران کرونا

مدیر مخابرات منطقه خوزستان از پاسخگویی پرسش های هموطنان در سامانه ۴۰۳۰ درخصوص ویروس کرونا با همکاری مخابرات استان خبر داد.

رحیم فلاح زاده مدیر مخابرات منطقه خوزستان گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته مخابرات ایران با وزارت بهداشت، سامانه پاسخگویی ۴۰۳۰ به منظور پاسخگویی به پرسش های مردم درخصوص ویروس کرونا در مخابرات منطقه راه اندازی شد و افرادی که نیازمند مشاوره در خصوص ویروس کرونا باشند می توانند از این سامانه بهره مند شوند.
او افزود: در این رابطه چند اپراتور از پرسنل مرکز پاسخگویی ۱۱۸ استان آموزش های لازم اولیه را طی روزهای گذشته سپری کردند و از امروز در صف پاسخگویی قرار گرفتند و آماده ارائه خدمات و مشاوره به شهروندان هستند.
به گفته فلاح زاده، سامانه ۴۰۳۰ مربوط به وزارت بهداشت است که باتوجه به ترافیک تماس، مقرر گردیده که مخابرات استان خوزستان در خصوص ارائه مشاوره به شهروندان بخشی از تماس های شهروندان همیاری نماید.

 

سامانه ۱۴۸۰ آماده رائه مشاوره جهت کاهش استرس در مقابل کرونا ویروس

رضوان مدنی مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه از آمادگی مرکز صدای مشاور بهزیستی برای کمک به مردم در راستای کاهش استرس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا خبر داد و از عموم مردم خواست برای دریافت مشاوره های تخصصی در این ارتباط با خط ۱۴۸۰ بهزیستی تماس بگیرند.
وی افزود: خط تلفن ۱۴۸۰ صدای مشاور بهزیستی هر روز از ساعت هشت صبح تا ۲۰ آماده پاسخگویی به مردم در ارتباط با شیوه های کاهش، کنترل و مهار استرس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا است.
رضوان مدنی با بیان اینکه در این مرکز مشاوران بهزیستی به تماس های مردم پاسخ می دهند، گفت: همه روانشناسان و مشاوران فعال در این مرکز برای پاسخگویی در زمینه کنترل استرس و اضطراب مردم آموزش های لازم را فرا گرفته اند.
وی گفت: صدای مشاور بهزیستی قبل از شیوع کرونا هر روز در کنار مردم برای پاسخگویی به سوُالات مختلف آنها در زمینه های مختلف خانوادگی، تحصیلی، ازدواج، شغلی و سایر موارد بود.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه اکنون تماس های مردم با این مرکز به نسبت قبل از شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است، از مردم خواست برای کاهش استرس و اضطراب و یا سوالات مرتبط با این حوزه با این مرکز تماس بگیرند.
رضوان مدنی با اعلام اینکه بهزیستی در کنار مردم و به خصوص جامعه مخاطب و زیرپوشش خود است، افزود: از همه امکانات، توان و نیروهای کارشناسی و متخصص برای عبور از این بحران استفاده می کنیم.
او یادآوری کرد که به تعداد کافی خط تلفن و مشاور در این مرکز وجود دارد و تماس گیرندگان برای دریافت مشاوره معطل نمی شوند.

 

سامانه تلفنی3143 مشاوره کرونا در همدان راه اندازی شد
به گزارش اداره گل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری همدان رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اعلام کرد:
50 خط تلفن با شماره تماس 3143 به منظور ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوال های مردم در زمینه ویروس کرونا راه اندازی شده است.
این سامانه تلفنی برای پاسخگوی به سوالات مردم در زمینه های آموزش پیشگیری از کرونا راه اندازی شده و به عموم مردم در این باره اطلاع رسانی می شود.

 

۲۰ هزار تماس تلفنی با سامانه ۳۱۱۳ اصفهان در سه روز
مسئول سامانه اطلاع رسانی ۳۱۱۳، با اشاره به ایجاد سامانه مشاوره تلفنی با شماره ۳۱۱۳ از اواسط روز پنج شنبه گذشته 8 اسفندماه، گفت: این سامانه براساس تصمیم ستاد مقابله با بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فعال شد که آمار تماس با آن در عرض سه روز گذشته به ۲۰ هزار تماس تلفنی رسیده است.
دکتر آرش زاهد در گفت وگویی، راه اندازی این سامانه را باعث کاهش مراجعه شهروندان به مطب پزشکان، کلینیک ها و بیمارستان های استان دانست و اظهار کرد: تعداد زیادی از شهروندان اصفهانی و تعداد محدودی از استان های دیگر نیز تاکنون با این سامانه تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان آن بهره مند شده اند.
وی از فعالیت این سامانه در ۵ شیفت کاری و به صورت شبانه روزی خبر داد و یادآور شد: در هر شیفت بین ۱۰ تا ۲۰ نفر از همکاران پزشک و پرستار ما پاسخگوی تماس های مردم هستند و اطلاعات مورد نیاز آنها را درباره بیماری کرونا در اختیارشان قرار می دهند.
دکتر زاهد هدف از راه اندازی این سامانه را ارئه مشاوره پزشکی از طریق خط تلفن بیان کرد و افزود: افرادی که خود یا بستگان و اطرافیانشان علائمی دارند با کارشناسان این سامانه مشورت می کنند، همکاران ما وضعیت آنها را از طریق تلفن بررسی و اگر نیاز باشد، آنها را به مراکز درمانی ارجاع می دهند، اما اگر هم علائم منطبق با تشخیص کرونا نباشد، به تماس گیرنده اطمینان خاطر داده و توصیه های بهداشتی لازم را ارائه می کنند.
مدیر امور حقوقی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این که تاکنون به ۸۰ تا ۹۰ درصد تماس ها پاسخ داده و همشهریانی که تماس گرفته اند راهنمایی شده اند، افزود: ما از خط ای وان استفاده می کنیم که یک خط تلفن ۳۱۱۳ را به ۳۰ خط تماس توزیع می کند، بنابراین به طور همزمان بسته به تعداد افرادی که در هر شیفت ما حضور دارند تا سقف ۳۰ تماس را پاسخ می دهیم و به طور همزمان قابلیت پاسخگویی داریم، البته منظور این نیست که همزمان ۳۰ تماس را پاسخ می دهیم، بلکه در شیفت های مختلف بر اساس ۱۳ تا ۲۵ همکارانی که داوطلبانه در مرکز حضور دارند، پاسخگوی تماس ها هستند.
وی حجم تماس با این سامانه را بسیار زیاد دانست و گفت: تقریبا در تمام ساعات روز تا ۳ بامداد که رصد می کنیم تمام پورت های ما اشغال است، یعنی حجم تماس بسیار زیاد است و مردم خیلی خوب استقبال کرده اند، راه اندازی این خط هم نیاز مردم را در شرایط کنونی از مراجعه به بیمارستان مطب ها و کلینیک ها برطرف کرده و هم از رفت و آمدهای غیر ضروری در شهر کاسته و در نتیجه هزینه و گرفتاری مردم به شکل قابل توجهی کاهش یافته است، از طرفی مراجعات به مراکز درمانی به ویژه مراجعات غیرضروری به شکل چشمگیری با این تدبیر کاهش یافته است.
دکتر زاهد به شهروندانی که نیاز به مشاوره درباره احتمال ابتلا به بیماری کرونا دارند نیز توصیه کرد سوالات خود را مختصر و مفید مطرح کنند و یادآور شد: برای این که نوبت انتطار دیگر شهروندان کاهش یابد همکاران ما باید پاسخ های خود را کوتاه ارائه کنند، فرصت برای درد و دل کردن پشت تلفن نیست، بنابراین همه باید توجه کنند که میانگین زمان یک تماس تلفنی سه تا چهار دقیقه است و باید سعی کنیم توصیه های لازم را با دقت و حوصله به همشهریان مان ارائه کنیم و زمان انتظار و معطلی دیگران که پشت خط هستند به حداقل برسد.
مسئول سامانه اطلاع رسانی ۳۱۱۳ با تاکید بر این که مهم ترین عامل جلوگیری از انتشار هر بیماری ویروسی، شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون و شوینده های دیگر است، افزود: هیچ کاری موثرتر و مفیدتر از شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون یا مایع دستشویی و شوینده ها نیست.
وی ادامه داد: شهروندان توجه کنند که سطوح و اشیاء را می توان ضد عفونی کرد اما همه اشیاء و سطوحی که ما در طول شبانه روز با آن تماس و ارتباط داریم قابل شست و شو و ضد عفونی نیستند، بنابراین افراد باید سعی کنند از خودشان مراقبت کنند و از دست دادن، روبوسی، شرکت در اجتماعات، محل های پرتردد، خروج غیرضروری از منزل و ... تا حد امکان خودداری کنند، اقدامات بهداشتی و خود مراقبتی هم تا ۹۰ درصد از ابتلا جلوگیری می کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه