ضرورت تغییر نگاه در مدیریت بحران به کمک ICT
همراه ما باشید

عضو هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح کرد

ضرورت تغییر نگاه در مدیریت بحران به کمک ICT

آی‌سی‌تی‌نیوز - افشین کلاهی عضو هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، در گفت وگو با سایت فدراسیون فاوا عنوان کرد: نمی توان گفت که زیرساخت های حوزه ICT در کشور هیچ نقصی ندارد و باید گفت که این زیرساخت می تواند به مراتب نیز بهتر از شرایط حال حاضر باشد، ولی اکنون مشکل اصلی ما زیرساخت نیست؛ بلکه عدم استفاده صحیح از زیرساخت موجود است.

وی ادامه داد: به این معنی که از همین امکانات موجود نیز می توانستیم بهتر استفاده کنیم. به طور مثال، اگر بخواهیم در خصوص مدیریت موضوع بحث کنیم، شبکه ای در چین راه اندازی شد که در آن وضعیت و موقعیت مبتلایان در اطراف هر فرد را نشان می دهد و از این طریق افراد برای رفت و آمد به مسیرهای سلامت هدایت می شوند. همه این کارها با یک اپلیکیشن و سرور صورت می گیرد. در ایران نیز چنین توانایی وجود داشت. زیرا در کشور هم افرادی بودند که می توانستند چنین اپلیکیشنی را طراحی کنند و هم در بخش زیرساخت این فضا برای اجرای چنین برنامه ای فراهم بود.
او افزود: اما این موضوع نیاز داشت که همان ابتدا که بیماری در چین شیوع پیدا کرد در ایران نیز برنامه ریزی برای چنین شرایطی انجام می شد که این اتفاق رخ نداد. حال آنکه حتی در حال حاضر این کار در حد اعلام آمار هم صورت نگرفته است. ما می توانستیم آماری که به صورت سنتی از بیمارستان ها دریافت و به مرکز ارسال می شود را در قالب یک اپ به کاربران داخلی ارایه دهیم، اما این کار هم انجام نشد.
کلاهی در پاسخ به این سوال که آیا ما هم مانند چین می توانستیم از طریق پهپاد و کوادکوپتر برای رصد فضا و هشدار به مردم استفاده کنیم یا خیر نیز گفت: هرچند تعداد پهپاد در داخل ایران کم است. اما امکان این کار وجود دارد. ولی به لحاظ عملیاتی بسیاری از اقدامات چینی ها در این زمینه را در داخل نیز می توانستیم اجرایی کنیم که متاسفانه مدیریت این کار در داخل کشور وجود نداشت.وی همچنین درباره جوابگو بودن پهنای باند اینترنت کشور برای پاسخ به نیاز مردم طی روزهای اخیر نیز گفت: به شخصه با این موضوع مشکلی پیدا نکردم. البته این به آن معنا نیست که هیچ مشکلی وجود ندارد؛ باید سرمایه گذاری در این زمینه بیش از گذشته باشد. قطعا سرعت اینترنت در داخل ایران با چین قابل مقایسه نیست و برای بالا بردن سرعت و پهنای باند اینترنت کارهای زیادی هست که باید انجام شود، اما ما در شرایط کنونی نیز از زیرساخت های موجود به خوبی استفاده نکردیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه