فروش اینترنتی سکه همچنان ممنوع است
همراه ما باشید

فروش اینترنتی سکه همچنان ممنوع است

آی‌سی‌تی‌نیوز - نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: سطح دادوستدها در بازار به شدت کاهش یافته و کاهش تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران حباب سکه را از بین برده است. در این شرایط امکان خرید و فروش طلا در فضای مجازی برای واحدهای صنفی فعال در این حوزه ممکن نیست. 

محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر نوشت: قیمت هر قطعه سکه امامی در هفته گذشته به بیش از شش میلیون تومان رسیده بود اما از روز جمعه با کاهش شدید ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی قیمت سکه در بازار داخل ایران هم کاهش یافت. در روز جمعه قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۵۸ دلار کم شد و با کاهش نرخ ارز در بازار داخل، قیمت طلا و سکه روند نزول قیمت را در پیش گرفت و به زیر شش میلیون تومان رسید.
از روز گذشته قیمت هر قطعه سکه به طور متوسط بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان کم شده است. امروز باتوجه به ادامه این روند، قیمت هر قطعه سکه امامی به ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته ۴۰۰ هزار تومان کمتر است.
سطح دادوستدها در بازار به شدت کاهش یافته است و کاهش تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران حباب سکه را از بین برده است. اکنون قیمت ها براساس قیمت ارز و قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی تعیین می شود اما بازار خلوت است و معامله ای در کار نیست. در سال های گذشته بازار در این ایام از سال بسیار شلوغ بود و خرید و فروش ها جریان داشت.
باتوجه به شیوع ویروس کرونا امکان خرید و فروش طلا در فضای مجازی برای واحدهای صنفی فعال در این حوزه ممکن نیست. هیچ دستورالعملی برای معامله در فضای مجازی تهیه نشده است و تا پیش از تهیه و ابلاغ آن، معامله طلا و سکه در فضای مجازی ممنوع است.
بعضی واحدهای صنفی که برند شده اند، در این فضا برای تبلیغ استفاده می کنند و از این طریق با مشتریان خود ارتباط دارند. از نظر قانون نظام صنفی، تبلیغات در فضای مجازی منعی ندارد و معامله با این واحدها به نظر خریدار و میزان اعتماد او بستگی دارد. از سوی دیگر بعضی قطعات طلا در پلتفرم های خرید و فروش مثل دیجی کالا عرضه می شود که در این مورد، به دلیل دریافت مجوز از وزارت صمت، مشکل قانونی وجود ندارد. اما در مورد دیگر واحدهای فروشنده طلا و سکه تا زمان تهیه و صدور آیین نامه و دستورالعمل های خاص، فروش در فضای مجازی ممنوع است.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی تهران

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه