بحران کرونا و یادگیری الکترونیکی
همراه ما باشید

بحران کرونا و یادگیری الکترونیکی

آی‌سی‌تی‌نیوز - الهام اکبری* - کرونا به ایران رسید و در صدر اخبار قرار گرفت. چه باید کرد؟ قاعدتاً مدارس و دانشگاه ها باید تعطیل شود. سؤال این است که تا کی می توان آموزش را تعطیل کرد؟ کسی نمی تواند پاسخ دقیق بدهد، اما عقل سلیم حکم می کند قطعاً تا زمانی که سلامت دانش آموزان و دانشجویان ما در معرض تهدید است، باید این روند را ادامه داد. از این رو پرسش مهم تر این است که آیا با وجود این باید آموزش را تعطیل کرد؟ و اینکه جایگزین چیست؟

 

پاسخ این است که قطعاً آموزش نبایستی تعطیل شود و جایگزین نیز مدتهاست با استفاده از تکنولوژی های نوین آموزشی در دنیا مشخص شده است: آموزش الکترونیکی.
دراخبار هم دیده می شود که بسیاری از دانشگاه ها تصمیم گرفته اند تا از طریق یادگیری الکترونیکی برنامه های آموزشی خود را ادامه داده، و با استفاده از پلتفرم های رایج مانع از تعطیلی آموزش و یادگیری در سطح آموزش عالی شوند.
در نگاه اول این گونه تصمیمات می تواند تحسین برانگیزو امید آفرین باشد، چرا که در حال حاضر بخش اعظمی از آموزش و یادگیری در دنیا از طریق همین روش انجام می پذیرد و نتایج بسیاری از تحقیقات هم نشان می دهد که در برخی موارد، کارایی این روش در حال پیشی گرفتن ازروشهای سنتی و چهره به چهره است.
اما با نگاهی کوتاه به زیر ساختها و موانع موجود در آموزش عالی متوجه خواهیم شد که این پاسخ و راه حل در مقطع کنونی بیشتر به یک تعارف و مزاح شبیه هست تا یک راهکار برای برون رفت از این بحران!
یادگیری الکترونیکی یک قرص نیست که بشود یک شبه آن را ساخت و در اختیار دیگران برای استفاده قرار داد! برای کسانی که فهم درستی از یادگیری الکترونیکی و فضای آموزشی آن ندارند، پلتفرم های یادگیری یعنی یادگیری الکترونیکی!
در حالی که این پلتفرم ها ابزار لازم هستند اما به هیچ وجه کافی نیستند، چرا که استفاده از این ابزار مستلزم اقدامات و قدم های متعددی می باشد، که در ذیل به صورت مختصر به آنها می پردازم:
اولین قدم و نکته اساسی در یادگیری الکترونیکی این است که چه گزینه هایی از فناوری های نوین در دسترس هستند و امکان استفاده از آنها وجود دارد؟ طیف گسترده ای از فناوری های جدید برای اهداف آموزشی و اداری به طور مستمر در حال توسعه و معرفی به بازار هستند. چگونه می توان از میان آنها گزینه مطلوب را چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کاهش هزینه ها انتخاب کرد؟ به بیان ساده تر از بین پلتفرم های آماده یادگیری باید کدام را انتخاب کرد؟ چرا که هر کدام از آنها باز دهی و کارکرد خاص خود را دارد و بر اساس امکانات موجود در آن می توان سطح وظایف و انتظارات از آنراتعریف و تعیین کرد. به هر حال تمام فعالیت ها و منابع و محتوای مورد نظر در درون این فضا قرار می گیرد و مدیریت دوره هم از طریق پلتفرم انتخاب شده صورت می گیرد.
دومین گام این است که وضعیت مخاطبان یا کابران دوره باید به روشنی مشخص شده باشد. موضوعاتی که در اینجا مطرح است، عبارتند از:
مخاطبان دوره چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟
فراگیران چه زمانی و کجا باید این دوره را بگذرانند؟
ترجیحات یادگیری آنها چیست؟
سطح مهارتهای رایانه ای فراگیران چقدر است؟
کاربران چگونه می توانند از فناوری مورد نظر به درستی استفاده کنند؟
از چه دستگاه هایی برای یادگیری استفاده می کنند؟
مشکلات غیرکاربران چیست؟ غیرکاربران، بنا به گفته ویات [۱]، (۲۰۰۳) کسانی هستند که هیچگاه از یک فناوری استفاده نکرده اند. کسانی که به آنان مقاومت کنندگان [۲] هم می گویند. همچنین کاربران سابق یک فناوری که مدتها از آن فناوری استفاده نکرده باشند، نیز در این زمره جای می گیرند.
آیا غیرکاربران در برابر استفاده از آن فناوری مقاومت کرده و یا بعد از استفاده اولیه آن را رها می کنند؟
نکته مهم دیگر این است که باید همین سوالات را در رابطه با معلم و مدرس کلاس یا طراح دوره هم پرسید.
گام سوم؛ تولید محتوای دیجیتالی است. در رابطه با خود این مسئله چندین ملاحظه جدی وجود دارد. بیش از هرنکته باید به این مسئله توجه نمود که محتوای دیجتالی باید چند رسانه ای باشد، بدین معنا که محتوا باید مبتنی بر متن، صوت، ویدئو، تصویر، تصویر متحرک، موسیقی، شبیه سازی، بازی و… باشد؛ نه اینکه فقط مبتنی بر متن یا تصویرو یا یک ویدئو باشد. ملاحظه دیگر در اینجا، توجه به اصل مهم شخصی سازی است. یعنی در نظر گرفتن تنوع جمعیتی و نیازها و تفاوت های فردی دانشجویان. بر همین مبنا، یادگیری الکترونیکی باید به گونه ای باشد که یک خیاط عمل می کند و باید برای هر فرد لباس متناسب با قامت و مشخصات فرد دوخته شود.
قطعاً برای کسانی که در حوزه یادگیری الکترونیکی کار نکرده اند، این اصل بسیار نامفهوم و غیر آشنا می باشد.
گام چهارم در ایجاد یک دوره یادگیری الکترونیکی، مشخص کردن روش ارزیابی است. ارزیابی هم می تواند ناظر بر فعالیت ها و میزان یادگیری فراگیران باشد، و هم به نحوه تعاملات فردی و بین گروهی توجه کند.
لذا به صورت کلی باید به این مسئله توجه کرد که ایجاد دوره های الکترونیکی دارای الزامات مختلفی ست، که مهمترین آنها ایجاد زیر ساختهای آموزشی مبتنی بر این دوره ها می باشد. در کنار این مسئله باید به مهارت ها و دانش ها، منابع، زمان، پاداش ها و مشوق ها، مشارکت، مسائل انسانی، سیاست ها، تمرکز بر نتایج یادگیری، ارزیابی و پشتیبانی توجه کرد. باید تمام کارکنان اعم از مدیران یا معلمان دوره، آموزش و مهارتهای لازم برای ایجاد و مدیریت دوره های یادگیری الکترونیکی را دیده باشند، چون دوره های یادگیری الکترونیکی هم ماهیتاً و هم به لحاظ شکلی متفاوت از دوره های سنتی هستند. لذا برگزارکنندگان و کارکنان حتماً باید تحت آموزش های لازم قرار گیرند.
این روزها بسیاری از همکاران از دانشگاه های مختلف تماس می گیرند و با نگرانی سوال می پرسند که چگونه می توانند کار کردن با پلتفرم را یاد بگیرند، یا برخی از آنها نگران این هستند که چگونه تصویر خود را ثبت و ضبط کنند و…. تکلیف دانشجویان هم که روشن است بسیاری از آنها یا اینترنت ندارند یا اینترنت پرسرعت و مناسبی ندارند، حتی برخی هم هیچ دستگاهی برای وصل شدن به اینترنت ندارند!
لذا سوال اساسی این است که با وجود چنین شرایطی که هیچکدام از گام های بالا پیموده نشده است، اساساً یادگیری اتفاق می افتد؟ آیا صرفاً استفاده از پلتفرم های آموزشی در این شرایط می تواند بر میزان یادگیری دانشجویان تأثیر گذارباشد؟
در عین حال باید توجه کرد که استفاده آنی وبدون ایجادآموزشهای لازم، ایجاد مهارت و آمادگی در استاد و دانشجو اجازه بهره برداری از این دوره ها را می دهد یا اینکه چنین تصمیم گیری های شتاب زده و بدون مبنا باعث می شود تا همه این گروه ها اعم از استاد و دانشجو ذهنیت منفی نسبت به دورهای یادگیری الکترونیکی پیدا کنند و در آینده هم نسبت به استفاده از این دوره ها بی رغبت شوند.
لذا شایسته است که برنامه ریزان دانشگاهی و سیاستگزاران در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با در نظر گرفتن اصول فوق، همکاران دانشگاهی ما را آموزش داده و زیرساخت های لازم را برای آموزش الکترونیکی فراهم کنند. امید است که بعد از گذراندن این بحران مسئولین امر قدم جدی برای ایجاد سامانه ملی دوره های یاد گیری الکترونیکی بر دارند.
[۱] Wyatt
[۲] resisters
*عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و دکترای یادگیری الکترونیکی

منبع: خبرگزاری مهر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه