اتصال 132 نهاد جدید به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات
همراه ما باشید

در یک ماه اخیر انجام شد

اتصال 132 نهاد جدید به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

آی‌سی‌تی‌نیوز - در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اتصال دستگاه ها و موسسات مشمول قانون به سامانه فویا(Foia.iran.gov.ir) ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ظرف یک ماه اخیر 132 دستگاه و سازمان دیگر به سامانه متصل شده اند که شهرداری های خوزستان، سمنان، آذربایجان شرقی و غربی ، بوشهر ، گلستان و همدان پیشرو بوده و آماده ی پاسخگویی به درخواست های اطلاعات مردم در مجرای سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هستند.
به گزارش دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تاکنون 14376 درخواست اطلاعات در سامانه ثبت شده است که سازمان برنامه و بودجه با 1874 بیشترین درخواست اطلاعات را داشته است و پس از آن وزارت کشور با 454 ، شهرداری تهران با 338 و استانداری هرمزگان با 337 درخواست در رده های بعدی قرار دارند. این درحالیست که به دلایلی نظیر پاسخ ناکافی و غیرمرتبط ، عدم ارسال پاسخ به صورت الکترونیک و الزام به مراجعه حضوری و سپری شدن مهلت قانونی پاسخگویی در سامانه تاکنون 1535 شکایت از پاسخ برای دستگاه ها ثبت شده که با نظارت و مشورت بخش حقوقی دبیرخانه کمیسیون به 770 اعتراض رسیدگی و پاسخ مجدد ارایه شده است.
پیگیری و تحلیل آمارهای سامانه روند رو به رشد اتصال دستگاه ها به سامانه و همینطور افزایش پاسخگویی به درخواست های مردمی را نشان می دهد که این امر گام مهمی در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات محسوب می شود.
در حال حاضر بیش از 970 دستگاه و نهاد و موسسه در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات فعال هستند و از مجرای این سامانه امکان ثبت درخواست اطلاعات توسط مردم با رعایت الزامات مشخص شده در قانون مذکور بدون پرداخت هزینه فراهم شده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه