راه‌اندازی سامانه «شفافیت حقوق و مزایا» قربانی امیال سیاسی نشود
همراه ما باشید

تشکل‌های دانشجویی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور:

راه‌اندازی سامانه «شفافیت حقوق و مزایا» قربانی امیال سیاسی نشود

آی‌سی‌تی‌نیوز - تشکل‌های دانشجویی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، آورده‌اند: آقای جهانگیری! راه‌اندازی سامانه شفافیت حقوق و مزایا قربانی امیال سیاسی نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی و دبیرخانه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور خواستار راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مسئولان شدند.

در این نامه آمده است: اکنون و پس از گذشت بیش از ۶۵۰ روز از عدم اجرای این قانون توسط سازمان امور اداری و استخدامی و هشدارهای پیاپی دلسوزان و کارشناسان، اجرای این ماده قانونی همچنان به امروز و فردا موکول می‌گردد و بیم آن می‌رود که در سکوتی خود خواسته، تحقق این امر، قربانی امیال سیاسی گردد؛ گویی تلاش می‌شود تا با تکیه بر قاعده حقوقی مرور زمان، تاریخ انقضای آن فرارسد تا دولت با تمسک به آن، اجرای این ماده را کنار گذارد.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری

معاون اول محترم رئیس جمهور

سلام علیکم؛

همان گونه که می‌دانید پس از افشای پرداخت حقوق‌های نامشروع در برخی از دستگاه‌های اجرایی که نفرت و اعتراض عموم را برانگیخت، مقام معظم رهبری از این پدیده با الفاظ و عباراتی همچون «هجوم به ارزش‌ها»، «نامشروع»، «غیرمنصفانه»، «ظالمانه»، «گناه»، و «خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی» یاد کردند و سرانجام به دنبال فشار افکار عمومی و اصحاب رسانه، مجلس شورای اسلامی به موجب ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت را به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مسئولان و ایجاد امکان دسترسی به این سامانه برای نهادهای نظارتی و عموم مردم در سال اول برنامه مکلف کرد.

اما اکنون و با گذشت بیش از ۶۵۰ روز از مهلت قانونی دولت برای راه اندازی این سامانه، رونمایی از آن، همچنان با اما و اگرهای زیادی روبروست. جناب آقای جهانگیری، در خصوص این سامانه که گویی تلاش می‌شود تا با تکیه بر قاعده حقوقی مرور زمان، تاریخ انقضای آن فرارسد تا دولت با تمسک به آن، اجرای این ماده را کنار گذارد، ذکر نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

۱- دولت محترم بر اساس مصوبه‌ای چهاربندی در مرداد ماه امسال، تمام دستگاه‌های ذیل ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه را ملزم کرد تا انتهای شهریور ماه اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کنند. اما اکنون و با وجود گذشت بیش از سه ماه از این مصوبه هیئت دولت، متأسفانه هیچ گزارش شفافی از میزان تمکین دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه به این مصوبه دولت منتشر نشده است. بی تفاوتی دولت و سازمان اداری و استخدامی به این مساله، بر تردیدهای موجود درباره عزم و اراده دولت برای انجام این کار، افزوده است!

۲- بر اساس متن صریح ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه، باید امکان دسترسی عموم مردم به اطلاعات مدیران و مقامات در این سامانه فراهم گردد. اما از مصوبه مردادماه هیئت دولت و اظهارنظرهای آقای انصاری اینگونه بر می‌آید که قرار است این حق قانونی از مردم سلب گردد و دسترسی عموم مردم به اطلاعات این سامانه، به تشخیص دستگاه‌های اجرایی مشروط گردد. این اتفاق، انحرافی آشکار در اجرای این ماده قانونی است که بر خلاف سخنان صریح و مکرر ریاست محترم جمهور درباره لزوم شفافیت و مبارزه با فساد در بدنه دولت است.

۳- همان طور که مستحضرید، ماده ۲۹ برنامه ششم، قانونی موقت می‌باشد و بیم آن می‌رود که با بی توجهی و وعده‌های پیاپی برای راه اندازی این سامانه، این تأخیر ۶۵۰ روزه به تأخیری ۱۲۰۰ روزه بیانجامد تا با پایان مهلت اجرای قانون پنج ساله ششم توسعه، این ماده قانونی نیز منقضی گردد و به برنامه بعدی نیز راه پیدا نکند. اکنون و پس از گذشت بیش از ۶۵۰ روز از عدم اجرای این قانون توسط سازمان امور اداری و استخدامی و هشدارهای پیاپی دلسوزان و کارشناسان، اجرای این ماده قانونی همچنان به امروز و فردا موکول می‌گردد و بیم آن می‌رود که در سکوتی خود خواسته، تحقق این امر، قربانی امیال سیاسی گردد.

در همین راستا، جنبش دانشجویی، پیشنهادات ذیل را برای اجرای ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه ارائه می‌دهد تا شاید این قانون مترقی که در بسیاری از کشورها همچون اندونزی و افغانستان نیز به راحتی اجرا شده و در دسترس همگان قرار دارد، در کشور ما نیز اجرایی گردد:

۱. در حال حاضر و بر اساس گفته‌های ریاست سازمان اداری و استخدامی کشور، برخی دستگاه‌ها نظیر سازمان صدا و سیما و قوه قضائیه، اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری نکرده‌اند. لذا باید برای جلوگیری از گریز دستگاه‌ها از این مساله، سامانه شفافیت حقوق و مزایا تا پایان سال سوم برنامه یعنی ۱۳۹۸، با همین داده‌های موجود رونمایی شود تا ضمن روشن شدن صحت و سقم این نوع گفته‌ها، تمکین همه دستگاه‌ها به این ماده قانونی، به یک مطالبه عمومی تبدیل و از فشار افکار عمومی به دولت برای راه اندازی این سامانه کاسته شود.

۲. واگذاری مسئولیت تصمیم گیری برای سطح دسترسی به اطلاعات به دستگاه‌های ذیل این قانون، یک انحراف آشکار از ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه است. دولت باید تا پایان سال، ضمن راه اندازی سامانه، امکان دسترسی عموم به این سامانه را فراهم کند چراکه این کار، آغازی برای تحقق همان شفافیتی است که رئیس جمهور محترم در مقاطع مختلف، به آن اشاره کرده‌اند.

۳. ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی کشور در برخی مصاحبه‌ها، عنوان کرده‌اند که مشروط نمودن تخصیص اعتبار برای دستگاه‌ها به وارد کردن اطلاعات در این سامانه، راه حل مناسبی برای اجبار دستگاه‌ها به وارد کردن اطلاعات در این سامانه است. با توجه به گذشت بیش از ۶۵۰ روز از مهلت راه اندازی این سامانه، باید این پیشنهاد درست، مورد توجه جدی دولت قرار گیرد.

۴. با توجه به ضرورت اجرای کامل این ماده و برای اثبات حسن نیت دولت، پیشنهاد می‌شود تا ضمن ارائه لایحه‌ای مدون و جامع، این قانون موقت پنج ساله با همکاری مجلس شورای اسلامی به قانونی دائمی تبدیل گردد تا اجرای این سامانه دستخوش مرور زمان و اما و اگرهای دستگاه‌های مجری نگردد.

در پایان ضمن تشکر از اقدامات و تلاش‌های دولت در اجرای این ماده، امیدواریم دولت با همکاری تمام نهادهای دولتی و حاکمیتی، مسیر خود برای شفافیت و مبارزه با فساد را ادامه دهد. جنبش دانشجویی نیز به عنوان یک جریان پویا و آینده نگر، آماده است تا دولت را در پیمودن این مسیر یاری نماید.

۱- اتحادیه دفتر تحکیم وحدت

۲- اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

۳- دبیرخانه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه