پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افتتاح شد
همراه ما باشید

پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افتتاح شد

پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افتتاح شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان گیلان و با دستور حسن روحانی رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس، پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان با اعتبار ۱۶۵ میلیارد تومان افتتاح شد.

با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان گیلان و با دستور حسن روحانی رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس، پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان با اعتبار ۱۶۵ میلیارد تومان افتتاح شد.

محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح پروژه‌های ارتباطی استان گیلان از احداث ۵ هزار کیلومتر فیبر نوری برای توسعه ارتباطات روستایی در دولت دوازدهم خبر داد. وزیر ارتباطات که از طریق ویدئوکنفرانس در مخابرات رودبار با رئیس جمهوری در ارتباط بود، از بهره‌برداری ۴ پروژه آماده افتتاح با ۱۱ میلیارد سرمایه‌گذاری دولتی و ۱۵۴ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی خبر داد.
وی با اشاره به پوشش سراسری نسل سوم و چهارم تلفن همراه در سطح استان گیلان، افزود: با توسعه ارتباطات نسل ۳ و ۴ تلفن همراه در مناطق روستایی، پوشش این مناطق از ۳۰ درصد به ۶۲ درصد افزایش یافته است.
آذری جهرمی، پروژه خدمات اجباری در ۱۵۶ روستا و رومینگ بین دو اپراتور در ۷۰ روستا را یکی از پروژه‌های افتتاح شده عنوان کرد و گفت: توسعه دسترسی ثابت از طریق فیبر نوری توسط شرکت مخابرات ایران با سرمایه‌گذاری ۷۵ میلیارد تومانی در راستای شبکه ملی اطلاعات، یکی دیگر از پروژه‌های آماده افتتاح است.
وی، راه‌اندازی ۲۵ سایت جدید و ۱۴۶ سایت توسعه ارتباطات روستایی توسط همراه اول را از دیگر پروژه‌ها دانست و افزود: پروژه راه‌اندازی ۲۵۲ سایت جدید توسط اپراتور دوم، به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر ارتباطات همچنین به یک پروژه مهم با عنوان «تار» (توسعه ارتباطات روستایی) اشاره کرد که از دهه فجر در دولت دوازدهم آغاز شده است. وی گفت: بر این اساس برای حرکت در مسیر توسعه زیرساخت‌های نسل ۵، علاوه بر ۲۳ هزار کیلومتر فیبر نوری که در این سال‌ها برای ارتباطات بین شهری دایر شده، ۵ هزار کیلومتر برای توسعه ارتباطات روستایی در دولت دوازدهم به اجرا می‌رسد و در گیلان به عنوان دومین استان عملاً عملیات اجرایی احداث فیبر نوری به طول ۲۰۵ کیلومتر آغاز می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با حضور در شورای اداری شهرستان رودبار با اشاره به مشکلات ارتباطی روستاهای این شهرستان از برقراری ارتباط ۵۲ روستا تاکنون و ۵۲ روستای رودبار در سال آینده خبر داد و یادآور شد: تجهیز ۲۰۰ کیلومتر فیبر نوری در استان گیلان آغاز می‌شود که ۷۳ درصد آن از شهرستان رودبار عبور می‌کند و به این وسیله بسیاری از مشکلات مربوط به دسترسی و ارتباطات برخی مناطق کاهش می‌یابد.
آذری جهرمی ادامه داد: از اردیبهشت ماه سال جاری ۵۲ روستای شهرستان رودبار دارای ارتباط شدند که ۱۶ روستا بدون هیچ گونه ارتباطی در ۲۲ بهمن امسال دارای ارتباطات تلفن همراه شدند و ۱۹ روستا نیز به ارتباطات نسل ۳ و ۴ دسترسی پیدا کردند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به نصب ۶ خودپرداز توسط پست بانک در روستاهای رودبار نیز اشاره کرد و گفت: تمام این پروژه‌ها از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و در سال آینده پایان می‌یابد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نگرانی و دغدغه علما و مراجع درباره فضای مجازی اشاره کرد و افزود: توسعه فضای مجازی که می‌تواند دارای فرصت‌های بسیار باشد، تهدیداتی هم دارد که دغدغه علما و مراجع به ما برای استفاده از فرصت‌ها کمک می‌کند. آذری جهرمی با تأکید به اینکه اعتقادی به قطع کردن فضای مجازی ندارد، تصریح کرد: همین علما و مراجع از طریق فضای مجازی با ۵۰۰ میلیون نفر مخاطب در کل دنیا در ارتباط هستند و اگر این فضا نبود امکان این ارتباط نیز وجود نداشت.
وی با بیان اینکه استفاده از تفکر و دستاوردهای ۸ میلیارد انسان ارزشمندتر از یک شبکه محلی است، افزود: باید در این میدان ابزار خود را داشته باشیم و محصول خود را به دنیا عرضه کنیم که البته این کار با تلاش و مرارت به دست می‌آید.
این عضو جوان کابینه دولت تدبیر و امید افزود: با بیانیه «گام دوم» که ادامه مسیر و نقشه راه انقلاب است و مسئولیت اصلی بر دوش جوانان است، جوانان می‌توانند  مسئولیت‌های اساسی را عهده‌دار شوند. وزیر ارتباطات به تحریم آی‌پی‌های ایرانی توسط شرکت اپل در سال‌های ۸۷ و ۸۸ اشاره کرد و افزود: با این حال استفاده از گوشی‌های اپل فراگیرتر شد، اما امسال با ایجاد محدودیت توسط این شرکت بر اساس آمار مستند، استفاده از این گوشی‌ها کاهش یافت چرا که نیازمندی‌های افراد مانند خدمات بانکی، حمل و نقل و دیگر خدمات از طریق این گوشی ارائه نمی‌شود و مردم به دریافت آن خدمات نیازمندند. وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی فقط یک پیام‌رسان نیست، تأکید کرد: از  آنچه باید انجام دهیم، فرو گذار نخواهم کرد.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه