LEGO تا دمای صفر مطلق دوام آورد
همراه ما باشید

LEGO تا دمای صفر مطلق دوام آورد

LEGO تا دمای صفر مطلق دوام آورد

آی‌سی‌تی‌نیوز - محققان دانشگاه لنکستر (Lancaster University) که در کنار درس خواندن علاقه زیادی هم به لگوها دارند، آزمایش جالبی ترتیب دادند. آنها برای اینکه بدانند چه اتفاقی برای پلاستیک پس از سرد شدن تا دمای نزدیک به صفر مطلق می افتد، دمای لگوها را تا پایین ترین حدی که در محیط آزمایشگاه می توان به آن دست یافت، کاهش دادند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از دیجییاتو، محققان دانشگاه لنکستر (Lancaster University) که در کنار درس خواندن علاقه زیادی هم به لگوها دارند، آزمایش جالبی ترتیب دادند. آنها برای اینکه بدانند چه اتفاقی برای پلاستیک پس از سرد شدن تا دمای نزدیک به صفر مطلق می افتد، دمای لگوها را تا پایین ترین حدی که در محیط آزمایشگاه می توان به آن دست یافت، کاهش دادند.

در این آزمایش دو لگو که یکی از آنها لباس فضانوردی بر تن داشت، درون یخچال رقیق‌سازی (Dilution Refrigerator) قرار گرفتند و دمای آنها به تنها 1.6 میلی درجه بالاتر از صفر مطلق کاهش پیدا کرد. این دما 200 هزار بار سردتر از دمای اتاق و 2 هزار بار سردتر از دمای فضا است.

محققان پس از انجام این آزمایش می گویند لگوها خصوصیاتی دارند که می توان از آنها در کامپیوترهای کوانتومی استفاده کرد.

دکتر «Dmitry Zmeev» با اشاره به اینکه لگو در دماهای پایین به عایق فوق العاده خوبی تبدیل می شود، می گوید:

«نتایجی که به دست آوردیم قابل توجه هستند، چون متوجه شدیم اتصالات بین بلوک های لگو باعث می شوند تا این اسباب بازی در دماهای برودتی به عایق حرارتی بسیار خوبی تبدیل شود. این ویژگی برای ساخت تجهیزات علمی آینده مثل یخچال رقیق‌سازی بسیار کاربردی خواهد بود.»

استفاده از پلاستیک های سازه ای (مثل لگو) به جای فلزات برای ساخت یخچال رقیق‌سازی، به این معنی است که می توان در آینده چنین دستگاه هایی را با هزینه بسیار کمتر ساخت.

محققان با یافته های به دست آمده از این آزمایش می خواهند به کمک چاپ سه بعدی عایق حرارتی جدیدی را برای نسل بعد یخچال های رقیق‌سازی بسازند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه