حضور وزیر ارتباطات در رویداد "نوروز نوآوری"
همراه ما باشید

حضور وزیر ارتباطات در رویداد "نوروز نوآوری"

حضور وزیر ارتباطات در رویداد "نوروز نوآوری"

آی‌سی‌تی‌نیوز - با توجه به اهمیت نوآوری در کشور و لزوم توجه به استارتاپ‌های کشور، «نخستین رویداد نوروز نوآوری» با محوریت «متنوع‌سازی اکوسیستم استارتاپی و نوآوری ایران»، همزمان با اختتامیه ششمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری برگزار شد.

با توجه به اهمیت نوآوری در کشور و لزوم توجه به استارتاپ‌های کشور، «نخستین رویداد نوروز نوآوری» با محوریت «متنوع‌سازی اکوسیستم استارتاپی و نوآوری ایران»، همزمان با اختتامیه ششمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری برگزار شد.

افزایش بهره‌وری با نوآوری بیشتر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم حضور پیدا کرد و البته پیش از سخنرانی در مراسم جایزه ملی مدیریت فناوری در جمع جوانان فعال در حوزه استارتاپی حاضر شد تا نخستین رویداد نوروز نوآوری را رقم بزند. محمد جواد آذری جهرمی در این رویداد نوروزی، از نزدیک با مشکلات و موانع پیش روی استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا آشنا شد و دستوراتی را نیز به‌منظور تسهیل شرایط کاری آنها صادر کرد تا به این ترتیب در مسیر نوآوری خود با مشکلات کمتری دست و پنجه نرم کنند و در همین راستا بتوان از توانمندی‌های آنها برای رفاه جامعه بهره بیشتری گرفت.
جوان‌ترین عضو کابینه دولت در مراسم اختتامیه ششمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد گفت: برای بهبود شرایط اکوسیستم استارتاپی نیازمند توجه ویژه به تربیت نیروی انسانی متخصص و تحریک بازار هستیم.
آذری جهرمی همچنین یادآور شد: کشور ما با یک مشکل جدی مواجه شده و آن‌هم بهره‌وری پایین در حوزه‌های مختلف است. البته راه‌حل خیلی مشخصی وجود دارد که باید به آن توجه کرد و آن هم افزایش بهره‌وری نوآوری‌های جدید درعرصه‌های مختلف است که البته فناوری اطلاعات یکی از بسترهای بسیار خوب برای پیاده‌سازی خلاقیت‌ها محسوب می‌شود به همین دلیل هم به استارتاپ‌ها نگاه ویژه‌ای داریم و می‌خواهیم از ظرفیت آنها بیشترین استفاده بشود.
وی افزود: ظرفیت جوانان کشور هم‌ ظرفیت خوبی است هرچند با نشست‌هایی که این روزها با استارتاپ‌ها داریم گلایه‌هایی مطرح می‌شود و انتظار دارند دولت در این زمینه با آموزش نیروی انسانی کاردان و متخصص به آنها کمک کند.
توانمندسازی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در اولویت
وزیر جوانان دولت تدبیر و امید با بیان اینکه این، نشانه خوبی از بلوغ اکوسیستم استارتاپی است، گفت: عمده گلایه‌ها بر این است که کیفیت نیروی انسانی فارغ‌التحصیل از دانشگاه متناسب با ظرفیت‌های موردنیاز بازار کار نیست و این گروه توانمند نیستند. هرچند معتقدم ظرفیت نیروی جوان بسیار خوبی در کشور وجود دارد که می‌تواند مثمر ثمر باشد با این حال باید تلاش کرد تا کیفیت نیروی انسانی فارغ‌التحصیل هم افزایش یابد.
وی افزود: آنچه ضرورت دارد همه به‌نوبه خود به آن بپردازیم ایجاد تغییرات در زیرساخت‌های موجود بخصوص در اکوسیستم استارتاپی به‌منظور ایجاد تسهیلاتی است که این جوانان بتوانند در بازار پیش رو حضور پررنگ‌تری داشته باشند و نیازمندی‌های کشور را برطرف کنند تا هم مشکل بهره‌وری در کشور را حل کنند و هم ثروت آفرینی داشته باشند و ایجاد اشتغال را سرلوحه کار خود قرار بدهند.
آذری جهرمی یادآور شد: برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها خیلی خوب است و می‌تواند تأثیرگذار باشد به‌شرط آنکه فراموش نکنیم وظیفه اصلی ما صرفاً برگزاری رویداد و همایش نیست. جوان‌ترین عضو کابینه دولت در ادامه گفت: وظیفه اصلی ما این است که بازارها را فعال کنیم و در همین راستا در سال آینده باید هم سازمان فناوری اطلاعات و هم معاونت علمی ریاست جمهوری برای این موضوع با همگرایی، یک برنامه‌ریزی مدون داشته باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باز هم بر موضوع آموزش تأکید کرد و اظهار داشت: در گام نخست بر بحث توسعه آموزش و رفع مشکلی تمرکز خواهیم کرد که از سمت اکوسیستم استارتاپی اعلام‌شده است چرا که ما موظفیم به‌عنوان حاکمیت برای تربیت نیروی انسانی در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.
آذری جهرمی بابیان اینکه یک ‌زمانی در کشور سازمان فنی و حرفه‌ای داشتیم، گفت: این سازمان نیروهای متخصص را پرورش می‌داد و اکنون یا باید از ظرفیت این سازمان در جهت نیاز فعلی استفاده شود، یا در صورت لزوم نهادسازی شود.این ضرورت فوری بازار است که بتوانیم نیرو هایی که فارغ‌التحصیل می‌شوند را بارور و غنی‌سازی کنیم تا به اکوسیستم تزریق شوند. مطمئناً با این شیوه شاهد اشتغالزایی بیشتری می‌شویم و نرخ بیکاری در میان جوانان کاهش می‌یابد.
وی در ادامه تأکید کرد: نکته دوم در این زمینه، تحریک بازار است. ما معتقدیم که شهر هوشمند در کشور باید حرکت کند تا این استارتاپ‌ها بتوانند دستاوردهای خود را پیاده‌سازی کنند. همچنین باید بحث هوشمندسازی انرژی در دستور کار قرار بگیرد به‌عنوان مثال حوزه کشاورزی هوشمند را که چالش بزرگ ما در کشور است  باید به این سمت سوق دهیم و بازار را فعال کنیم. در حوزه کشاورزی آب زیادی هدر می‌رود و ما با کمک استارتاپ‌ها می‌توانیم به این حوزه سر و سامان بدهیم.
آذری جهرمی ادامه داد: حال من از کشاورزی و انرژی نام بردم اما می‌شود از بهداشت و سلامت هم نام برد. اساساً یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای تحول دیجیتال، حوزه سلامت است که با سرعت زیادی هم می‌شود به آن دسترسی پیدا کرد. این دو موضوع (آموزش و تحریک بازار)مهم‌ترین اقدامات برای کمک به اکوسیستم استارتاپی است.
وزیر جوان دولت تدبیر و امید تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف کشور هم طبیعتاً باید مقررات‌ خود را متناسب با این فضا تغییر دهند تا این حرکت و جنبشی که در میان جوانان ایجاد شده است متوقف نماند و به ثمر بنشیند تا دستاوردش برای نظام و کشور، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری باشد و درنهایت هم باعث رفاه برای مردم شود.
آمار خاموشی گوشی‌های اپل اعلام می‌شود
آذری جهرمی با تأکید بر اینکه در هر حوزه‌ای که فناوری و نوآوری ایجاد شد زندگی مردم راحت شده و رفاه برای آنها به وجود آمده است، گفت: خیلی‌ها پیش‌ازاین «اپل» را دوست داشتند، ولی محدودیت‌هایی که اخیراً برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کرده‌اند باعث شد گوشی‌های اپل را خاموش کرده و کنار بگذارند. وزیر ارتباطات اعلام کرد که سازمان رگولاتوری بزودی آمار این خاموشی‌ها و عدم استفاده مردم از اپل را در گزارشی مفصل ارائه خواهد داد.
وی افزود: فعالیت و توسعه خدمات در حوزه فناوری اطلاعات و حوزه کسب‌وکارهای نوپا و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باعث ایجاد رفاه برای مردم شده است و مردم دیگر از گوشی‌های هوشمند خود صرفاً برای پیام‌رسان‌ها یا یک شبکه اجتماعی و بازی و سرگرمی استفاده نمی‌کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گوشی‌های هوشمند بخشی از زندگی روزمره مردم شده است، گفت: گوشی که روی آن سیستم حمل‌ونقل و شبکه بانکی کار نکند محکوم‌ به خارج شدن از بازار است؛ این خود به معنای آن است که فعالیت‌ها در حوزه فناوری توانسته است برای مردم رفاه به ارمغان بیاورد.
فرصتی بزرگ برای اکوسیستم استارتاپی
آذری جهرمی با تأکید بر اینکه در سال پیش رو طبیعتاً به لحاظ اقتصادی بر اساس سیگنال‌هایی که وجود دارد به لحاظ تأمین منابع در حوزه‌های مختلف با محدودیت‌هایی مواجه خواهیم بود گفت: این‌ خبر خوبی نیست و می‌تواند یک تهدید باشد اما همین موضوع می‌تواند برای اکوسیستم نوآوری و اکوسیستم استارتاپی کشور یک فرصت محسوب شود؛ فرصتی که سازمان‌های مختلف نیازمند به افزایش بهره‌وری و بالطبع نیازمند اکوسیستم استارتاپی می‌شوند و به این ترتیب خود به خود از این پتانسیل بهره بیشتری گرفته خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاتمه ابراز امیدواری کرد که تلاش‌ها و حمایت‌های مؤثر و هم‌افزایی‌های مجموعه‌های مختلف در سال آینده ثمر بدهد، به اهداف تعیین‌شده برای کمک به اکوسیستم استارتاپی منجر شود و چارچوب خوبی برای فعالان این حوزه ایجاد شود؛ موضوعی که چندان دور از ذهن نیست.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه