آشنایی با فناوری +HDR10 تلویزیون های سامسونگ
همراه ما باشید

آشنایی با فناوری +HDR10 تلویزیون های سامسونگ

آشنایی با فناوری +HDR10 تلویزیون های سامسونگ

آی‌سی‌تی‌نیوز - فناوری +HDR10 به عنوان متمایزترین فناوری تلویزیون های سامسونگ محسوب می‌شود. از این رو قصد داریم با نحوه شکل‌گیری و قابلیت‌های ویژه آن آشنا شویم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از گجت نیوز، فناوری +HDR10 به عنوان متمایزترین فناوری تلویزیون های سامسونگ محسوب می‌شود. از این رو قصد داریم با نحوه شکل‌گیری و قابلیت‌های ویژه آن آشنا شویم.

شرکت سامسونگ الکترونیکس در سال 2017 فناوری متمایز و پیشرفته +HDR10 را به دنیای تلویزیون معرفی کرد که پیشرفته‌ترین و جدیدترین فناوری بازه دینامیکی بالا یا HDR در این صنعت بود و با استفاده از مپینگ تون دینامیکی و بهینه‌سازی بازه دینامیکی طبیعی به تلویزیون امکان می‌دهد تصویری کاملا واقعی را بازتولید کند.

در دو سالی که از معرفی فناوری +HDR10 می‌گذرد، این قابلیت نه تنها بازار سرگرمی‌های خانگی را متحول کرده بلکه آن را در انواع دستگاه‌های دیگر مانند گوشی‌های هوشمند هم بکار گرفته‌اند.

خلق اکوسیستم +HDR10

بیل مندل، معاون بخش راهکارهای دیجیتالی مرکز تحقیقات سامسونگ در آمریکا معتقد است توسعه استفاده از فناوری +HDR10 به دیگر دستگاه‌ها در واقع بزرگترین تحول از زمان معرفی اولیه آن در سال 2017 بوده است. زیرا به این ترتیب نه تنها انواع دستگاه‌های مورد استفاده کاربران از این تحول در فناوری نمایش پشتیبانی می‌کنند بلکه تعداد بسیار بیشتری از شرکت‌های همکار هم این فناوری را در محصولات خود به کار گرفته‌اند.

تعداد شرکت‌هایی که تاییدیه فناوری +HDR10 را دریافت کرده‌اند در سال گذشته سه برابر شد که شامل بسیاری از تولیدکنندگان تلویزیون، انواع دستگاه‌های دارای نمایشگر UHD و همین‌طور تولیدکنندگان SoC می‌شود. به گفته ماندل این فناوری اکنون به یک قابلیت بسیار مهم برای ارائه بهترین کیفیت تصویر روی تلویزیون‌های بزرگ تبدیل شده است.

او می‌گوید:

اطلاعات مضاعفی که فناوری +HDR10 منتقل می‌کند، به پردازنده تلویزیون امکان می‌دهد تا بهترین تون رنگ، روشنایی و کنتراست را با بالاترین دقت تولید کند. به این ترتیب و با توجه به ترکیب فناوری +HDR10 و پردازنده‌های تلویزیون های QLED تک تک فریم‌های هر تصویر با بالاترین کیفیت ممکن روی صفحه‌های بزرگ نمایش داده می‌شود.

ماندل با اشاره به این موضوع که با افزایش مداوم تعداد دستگاه‌های دریافت کننده تاییدیه +HDR10، محتواهای موجود سازگار با این فناوری هم افزایش پیدا می‌کند، می‎افزاید سامسونگ فناوری‌هایی مانند +HDR10 را به شکلی پایدار توسعه می‌دهد تا کیفیت تصویر در همه دستگاه‌های مختلف یکسان باشد.

تصویر باکیفیت در همه دستگاه‌ها

سامسونگ در سال 2017 با مشارکت شرکت‌های فاکس قرن بیستم و پاناسونیک، یک لوگو و برنامه تایید خاص ایجاد کرد تا نمایشگرهای مختلف بتوانند تاییدیه استفاده از +HDR10 را دریافت کنند. از آن زمان تاکنون تعداد زیادی از نمایشگرها و حجم انبوهی از محتواهای مختلف متناسب با فناوری +HDR10 توسط شرکت‌هایی تولید شده‌اند که مزایای استفاده از این فناوری را برای خلق تصویری با کیفیت برتر، درک کرده‌اند.

ماندل با اشاره به تغییراتی که استفاده از فناوری +HDR10 در صنعت تلویزیون و تصویر ایجاد کرده، می‌گوید تولیدکنندگان دستگاه‌های مختلف کیفیت برتر +HDR10 را در مقایسه با HDR درک کرده‌اند و می‌دانند که با به‌کارگیری این فناوری می‌توانند تصویر مورد نظرشان را در هر دستگاهی با بالاترین کیفیت نمایش دهند.

شرکت سامسونگ اخیرا در کنفرانسی در سن خوزه، نمونه استفاده از فناوری +HDR10 را روی دستگاه‌های مختلف از جمله موبایل، تبلت و تلویزیون به نمایش گذاشت. این فناوری نه تنها تجربه کاربران از تماشای تلویزیون را متحول کرده است بلکه به گفته ماندل در آینده می‌تواند تجربه تماشای فیلم در سینماها را هم متحول کند.

او می‌گوید:

بعد از فعالیت‌های اولیه روی فناوری +HDR10 ما اکنون روی درک نیازهای فیلم‎سازان و کارهای بعد از تولید فیلم کار می‌کنیم تا قابلیت‌ها و گزینه‌های بیشتری را در اختیار آنها بگذاریم.

دقیق‌ترین تصویر موجود در تلویزیون های سامسونگ

آنچه فناوری +HDR10 سامسونگ را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند این است که در اینجا برای خلق باکیفیت‌ترین تصویر ممکن، نه تنها از اطلاعات روشنایی، تاریکی و کنتراست در خود محتوا استفاده می‌شود بلکه توانایی و بازه عملکرد تلویزیون کاربر هم مدنظر قرار می‌گیرد. +HDR10 با استفاده از فناوری پیشرفته مپینگ خود می‌تواند محتواهای HDR را به همان شکل موردنظر تهیه کنندگان تصویر، بازتولید کند.

ماندل می‌گوید کاربران نه تنها می‌توانند از این کیفیت برتر روی دستگاه‌های دارای تاییدیه +HDR10 استفاده کنند بلکه این فناوری می‌تواند هر تلویزیون دارای خصوصیات متفاوت را هم قادر به پخش محتواهای فراگیر HDR کند.

هرچند تلویزیون های سامسونگ که مجهز به فناوری +HDR10 هستند در هر شرایطی بهترین کیفیت را به نمایش قرار می‌دهند اما ماندل به کاربران دیگر تلویزیون‌های مجهز به این فناوری توصیه می‌کند برای رسیدن به بهترین کیفیت تصویر با فناوری +HDR10 روشنایی محل تماشای تلویزیون را کمتر کنند.

او به کسانی که قصد خرید تلویزیون دارند توصیه می‌کند پشتیبانی از فناوری +HDR10 را حتما مدنظر داشته باشند. هرچند به گفته او ترکیب +HDR10 و رزولوشن 8K در حال حاضر برترین نوآوری در حوزه تصویر محسوب می‌شود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه