گزارشی از گروه تراشه‌پرداز حافظه فدک؛ تولیدکننده RAM در ایران
همراه ما باشید

گزارشی از گروه تراشه‌پرداز حافظه فدک؛ تولیدکننده RAM در ایران

گزارشی از گروه تراشه‌پرداز حافظه فدک؛ تولیدکننده RAM در ایران

آی‌سی‌تی‌نیوز - گروه تراشه‌پردازحافظه فدک اولین و تنها تولیدکننده حافظه‌های رایانه (RAM) در منطقه غرب آسیا است که توانسته با بهره‌گیری از متخصصان داخلی و رعایت استانداردهای جهانی به این مهم دست یابد.

نادر نینوایی

گروه تراشه‌پردازحافظه فدک اولین و تنها تولیدکننده حافظه‌های رایانه (RAM) در منطقه غرب آسیا است که توانسته با بهره‌گیری از متخصصان داخلی و رعایت استانداردهای جهانی به این مهم دست یابد.

این شرکت از اواخر سال 1394 پس از یک دوره یک‌ساله تحقیقات و آزمایش موفق به ساخت اولین نمونه از حافظه‌های رایانه از نوع DDR3 برای استفاده در سیستم‌های رایانه‌ای رومیزی شد و در ادامه توانست نمونه‌های اولیه از حافظه‌های خانواده DDR4 با ظرفیت‌های مختلف را به منظور استفاده در پلتفرم‌هایی نظیر کامپیوترهای رومیزی و نوت‌بوک فراهم آورد .

در حال حاضر گروه حافظه فدک با استفاده از مواد اولیه باکیفیت و ماشین‌آلات به‌روز و پیشرفته توانایی ساخت و تولید انواع حافظه از خانواده‌های مختلف (ِDDR2,DDR3,DDR4) با سرعت‌ها و ظرفیت‌های گوناگون را دارد که قابل رقابت با انواع مشابه خارجی هستند.

برای اطلاع از چند و چون فعالیت‌های این شرکت گفت‌وگویی با "سید صالح چراغچی" رییس هیات مدیره شرکت "تراشه‌پرداز حافظه فدک" داشتیم تا ضمن اطلاع از فعالیت‌های این شرکت با چالش‌های تولید داخل در حوزه سخت‌افزار بیشتر آشنا شویم.

 

*برای شروع لطفا در خصوص آغاز فعالیت و نحوه ورود شرکت فدک به حوزه سخت‌افزار توضیح دهید و بگویید چه شد که مجموعه شما تصمیم گرفت وارد این عرصه شود؟

 در سال 1386 ما مجموعه‌ای را برای بحث خرید و فروش قطعات کامپیوتر در پاساژ ایران تاسیس کردیم که آن مجموعه همچنان در حوزه خرید و فروش و تجارت مشغول است. به مرور وارد بحث خرید و فروش به صورت عمده شدیم و فروش در شهرستان‌ها را نیز برای تمامی کالاهای حوزه سخت‌افزار ارایه کردیم. این روند تا سال 1391 ادامه داشت و از این سال اقدام به واردات برخی قطعات سخت‌افزاری مثل رم، cpu، مادربورد و کارت گرافیک کردیم.

در سال 1393 تحلیلی در مجموعه ما صورت گرفته و به این نتیجه رسیدیم که اگر روند بازار تغییری نکند قطعا ما در آینده در حوزه خرید و فروش به مشکل برمی‌خوریم. توجه داشته باشید که بازار کامپیوتر تفاوت‌هایی با دیگر بازارها داشته و برخلاف سایر بازارها متولی خاصی ندارد و این‌طور نیست که برخی از شرکت‌‌های بزرگ برندهای قوی را در دست گرفته باشند.

همین امر باعث شده بود بین کسی که واردات هنگفت دارد و کسی که وارداتش در حد بسیار پایین است تفاوتی وجود نداشته باشد. لذا ما تصمیم گرفتیم فاصله و تفاوتی بین مجموعه خودمان و واردکنندگان خرد ایجاد کنیم تا این موضوع خیلی تاثیری روی تجارت‌مان نداشته باشد و این‌گونه بود که تصمیم گرفتیم وارد عرصه تولید شویم.

 

*اولین کالایی که تولید و طراحی آن را انجام دادید چه بود؟

اولین کالا پاورهای کامپیوتر بود، در آن زمان پاورهایی به نام "نمونکس" در بازار رایج بود و تکنولوژی به کار رفته در این پاورها یک پله بالاتر از سایر پاورها بود.

ما این پاورها را به عنوان مرجع انتخاب کردیم وتیم تحقیقاتی‌مان روی آنها کار کردند و در آن مقطع توانستیم چهار مدل این پاورها را در تعداد محدود و آزمایشگاهی تولید کنیم. در زمینه پاور ملاحظاتی بابت تولید وجود داشت که باعث شد موضوع تولید آن را پیگیری نکنیم.

باتوجه به اینکه در زمینه فروش رم سابقه فعالیت طولانی داشتیم و در زمینه واردات و فروش رم در کشور فعال بودیم لذا در سال 94 تصمیم گرفتیم به این حوزه ورود کنیم. در آن مقطع رم‌های DDR4 هنوز در بازار جا نیفتاده بودند و غالب بازار در اختیار رم‌های DDR3 بود.

بنابراین ما طراحی رم‌های DDR3 را شروع کردیم و پس از چندسری طراحی و رفع مشکلات اولیه اواخر سال 94 اولین نمونه رم DDR3 بدون مشکل را ارایه داده و تست آزمایشگاهی آن را گرفتیم.

توجه داشته باشید که در زمینه رم قیمت بازار به صورت ثانیه‌ای تغییر می‌کند و از سوی دیگر رقیبان بازار داخلی و خارجی نیز قدرتمند هستند که همین امر تولید در این حوزه را به امری خطیر تبدیل می‌کند.

در سال 95 بعد از آنکه روی پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف این کالا را تست کردیم به سراغ تامین مواد اولیه و تامین ماشین‌آلات مونتاژ رفتیم که در هر دو حوزه کشور با تحریم مواجه است. به این ترتیب مهرماه سال 95 اولین تولید ما در سایز صنعتی صورت گرفت.

درحال حاضر ما هم چیپ‌ست‌ها و هم ماشین‌آلات را با وجود تحریم تامین می‌کنیم.

 

*رم‌های تولیدی شما در این مقطع چه ظرفیتی داشتند و تیراژ تولیدی‌تان چه میزان بود؟

در آن مقطع ما رم‌های DDR3 با ظرفیت‌های دو گیگ و چهارگیگ تولید کردیم. در خصوص میزان تیراژ نیز باید بگویم در سال 95 ما توانستیم حدود 10هزار ماژول تولید داشته باشیم که تا این لحظه تمام تولیدات ما در داخل عرضه شده است.

در همان سال 95 حافظه‌های رایانه دچار تغییر نسل شدند و از DDR3 به DDR4 رفتند و توانستیم رم‌های DDR4 را نیز تولید کنیم. ما در حال حاضر قابلیت تولید رم‌های بالاتر از فرکانس پایه را نیز در مجوعه فدک داریم؛ باید خاطرنشان کنم که کارایی این رم‌ها بیشتر در زمینه انجام کارهای گرافیکی سنگین است.

در خصوص بحث برنامه‌نویسی رم‌ها نیز باید بگویم هم پروگرمرها توسط بچه‌های مجموعه خودمان ساخته شده و هم نرم‌افزاری که کار پروگرمینگ را انجام می‌دهد توسط بچه‌های مجموعه فدک ساخته شده است.

 

*چطور شد که به سمت تولید SSDها رفتید؟

در سال 96 باتوجه به تاکیدی که همکاران‌مان در بخش فروش در زمینه ورود به بحث SSDها داشتند و پیش‌بینی می‌کردند که بازار خوبی در این حوزه باشد تصمیم گرفتیم تولید در این حوزه را به انجام رسانیم.

در ابتدا از طریق یک شرکت خارجی که با آن تفاهم داشتیم تکنولوژی تولید SSD به صورت کامل به شرکت ما منتقل شد؛ این انتقال تکنولوژی شامل نقشه‌های مدار پروگرمر و تمام موارد دیگر بوده است.

ما در این حوزه تولید بسیار محدود در دو بخش داشتیم و میزان تولیدمان نیز 2هزار واحد محصول بود اما چون بابت انتقال پول به شرکت مقصد با توجه به تحریم‌ها مشکل داریم، نتوانستیم تولید را ادامه دهیم. البته قصد داریم با ترفندهایی این مشکل را حل کنیم و اگر خوش‌بینانه نگاه کنیم تا آخر سال جاری در حوزه SSD باز هم تولید خواهیم داشت.

 

*شما هم در بخش تحقیق و توسعه و هم در حوزه تولید، گام‌هایی را برداشته‌اید، اکنون وضعیت فروش‌تان به چه گونه‌ای است؟

پتانسیل و تجربه‌ای که از قبل در زمینه فروش داشته‌ایم به ما کمک کرده که در حوزه فروش تا کنون مشکلی نداشته باشیم. فکر می‌کنم نقطه قوت مجموعه ما این بوده که بحث فروش را خود راسا انجام داده‌ایم و خیلی روی حمایت‌های دولتی حساب نکرده‌ایم.

درواقع چون از قبل تجربه مناسبی در حوزه فروش داشتیم و کادر مجربی در حوزه فروش داشته‌ایم لذا در مبحث فروش مشکلی نداشته‌ایم. بیشترین مشکل ما به زیرساخت‌های قانونی مربوط بوده است.

 

*در حال حاضر مشخصا چه محصولاتی توسط مجموعه فدک تولید می‌شود و میزان تیراژ این محصولات چقدر است؟

در حال حاضر رم‌های DDR3 و DDR4 را با ظرفیت‌های مختلف از 2 گیگ تا 16 گیگ تولید می‌کنیم. همچنین تولید SSD نیز داشته‌ایم که به علت تحریم‌های بانکی و عدم امکان انتقال پول به کشور ثالث در این حوزه تولید نداریم. در خصوص تیراژ نیز باید بگویم براساس پروانه بهره‌برداری که برای مجموعه صادر شده قابلیت تولید ماهانه 15هزار واحد کالا وجود دارد.

 

*باتوجه به اینکه تولید داخل را با تکیه بر نیروهای داخلی به انجام می‌رسانید آیا هماهنگی صورت گرفته که بتوانید محصولات خود را به سازمان‌های دولتی بفروشید؟

من قصد ندارم مثل برخی از دوستان خیلی منفی صحبت و سیاه‌نمایی کنم. باید بگویم دوستانی که در منطقه ویژه پیام هستند همکاری خوبی با ما دارند، در زمینه گمرک منطقه ویژه نیز، ما تاکنون مشکلی نداشته‌ایم. اما اصل واقعیت این است که ما از جای دیگر می‌بایست حمایت می‌شدیم. یعنی علی‌رغم اینکه باتوجه به شرایط کشور و با نظر به اینکه مقام معظم رهبری بحث رونق تولید را مطرح می‌کنند و دولت هم بر این مساله تاکید دارند اما آنچه که در نهایت پیاده‌سازی می‌شود برابر با صحبت‌های مطرح شده نیست. ما تا این لحظه از ارگان‌های دولتی هیچ مشتری نداشته‌ایم که مستقیما درخواست خرید رم از ما داشته باشند.

این درحالی است که محصولی که ما تولید می‌کنیم به لحاظ قیمتی نسبت به نمونه‌های مشابه اقتصادی‌تر است و از لحاظ کیفیت محصول نیز باید بگویم حتی ارگان‌های داخلی در نامه‌نگاری‌های صورت گرفته کیفیت محصول را تایید کرده‌اند. در خصوص گارانتی نیز باید بگویم مدت زمانی که ما برای گارانتی ارایه می‌دهیم از تمامی برندهای بازار بیشتر است.

در بحث مونتاژ نیز تمام استانداردهای IPC را رعایت می‌کنیم و طراحی‌های ما نیز براساس استانداردهای منتشر شده شرکت JEDEC است و در ماه‌های آتی نیز استانداردهایCE  و ISO  را نیز دریافت خواهیم کرد.

 

*در زمینه صادرات تاکنون چه اقداماتی را انجام داده‌اید و با چه کشورهایی وارد مذاکره شده‌اید؟

ما مجموعه برنامه‌هایی برای صادرات داشته‌ایم و با برخی کشورها مثل ترکیه، سوریه و روسیه نیز رایزنی‌ها و نیازسنجی‌هایی داشته‌ایم.

 

*چشم‌انداز و هدف‌گذاری شرکت فدک برای آینده به چه شکلی است؟

در حال حاضر داریم روی بحث سینگل‌بورد کامپیوترها (SBC) کار می‌کنیم که حوزه بسیار گسترده‌ای است و اگر در این حوزه به نتیجه برسیم احتمالا سه یا چهار سال درگیر این حوزه خواهیم بود. هدف‌گذاری نهایی ما نیز آن است که بحث تولید چیپ را مد نظر داشته باشیم که البته زمان مشخص می‌کند تا چه میزان امکان تحقق این مساله وجود دارد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه