اقتصاد کشور به سمت حوزه دانش بنیان حرکت می کند
همراه ما باشید

اقتصاد کشور به سمت حوزه دانش بنیان حرکت می کند

اقتصاد کشور به سمت حوزه دانش بنیان حرکت می کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد کشور در حال پوست‌اندازی از اقتصادی مبتنی بر پول رانتی نفت به سمت اقتصاد دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد کشور در حال پوست‌اندازی از اقتصادی مبتنی بر پول رانتی نفت به سمت اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و به نقل از خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار و آغاز به کار هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت که همزمان با بیستمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر برگزار شد، اظهار داشت: در همه دنیا اساتید دانشگاهی شرکت‌هایی دارند و در حوزه‌های مختلف در صنعت واقعی کار می‌کنند اما در ایران زمانی که استاد شرکت داشته باشند یا با صنعت ارتباط بگیرد پسندیده نبود و در دوره طولانی در این تفکر گیر افتاده بودیم.

وی گفت:‌ معتقدم با مالیات بازنشسته‌ها و پول مردم درس خوانده‌ایم تا مشکلات‌شان را حل کنیم و آنها هزینه آموزش ما را تقبل کرده تا آینده‌شان ساخته شود.

وی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت وظیفه دولت است اما محصول حاصل تلاش بخش خصوصی است، گفت: در گذشته فقط مسئولان ارشد کشور درباره اقتصاد دانش‌بنیان صحبت می‌کردند اما اکنون مدیران میانی هم در این باره مشغول شده‌اند و همه درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد دانش بنیان صحبت می‌کنند.

*وظیفه ما تنها آموزش نیست

ستاری گفت: وظیفه ما تنها آموزش نیست بلکه به دنبال مدل‌های موفق هستیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: زمانی که 6 سال پیش نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کردیم، چه کسی فکر می‌کرد امروز تجهیزاتی با قیمت بالای 10 میلیارد تومان ساخته و عرضه شوند و آیا تصور می‌کردیم که پیچیده‌ترین محصولات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بتوانیم خودمان بسازیم.

به گفته ستاری اعتماد مردم و مسئولان به اکوسیستم جدید و بازیگران جدید که مدیران زیر 30 سال دارند، نقطه قوت تلاش‌های ما است.

*اقتصاد کشور در حال پوست‌اندازی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است

وی ادامه داد: در حال پوست‌اندازی اقتصادی هستیم و از اقتصادی که پایه آن پول رانت نفت بوده، به سمت اقتصاد دانش‌بنیان در حال حرکت هستیم.

ستاری گفت:‌ در 6 سال گذشته مدیران وزارت علوم برای این تغییر کمک کرده‌اند و برای تغییر از یک اکوسیستم آموزشی به یک اکوسیستم دیگر ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یاری رسانده‌اند که دانشگاه‌های نسل چهارم تنها بخشی از این اکوسیستم جدید است.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه