دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوپا باید الگو داشته باشد
همراه ما باشید

دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوپا باید الگو داشته باشد

دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوپا باید الگو داشته باشد

آی‌سی‌تی‌نیوز - یک کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است که دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوپا باید الگوی مناسب تامین مالی داشته باشد و هیاهوی تبلیغاتی برای اعطای وام، فرار رو به‌جلو برای کم کاری است.

یک کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است که دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوپا باید الگوی مناسب تامین مالی داشته باشد و هیاهوی تبلیغاتی برای اعطای وام، فرار رو به‌جلو برای کم کاری است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و به نقل از خبرگزاری مهر، محمد صابری در گفتگو با خبرنگار مهر، نداشتن الگوی مناسب و دکترین تامین مالی و سرمایه گذاری روی طرح های کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات را مهمترین عامل به سرانجام نرسیدن ایده های نوآورانه عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر هر وزارتخانه، سازمان و ارگانی به شکلی از فعالیت های کسب و کارهای آنلاین حمایت می کنند که البته به دلیل نداشتن پروتکل و مدل منسجم سرمایه گذاری این طرح های کارآفرینی اغلب یا به سرانجام نمی رسند و یا به دلیل شیوه های نادرست حمایتی به سرعت ورشکسته می شوند.

این کارشناس فناوری اطلاعات تصریح کرد: اعطای وام های خود اشتغالی، ارائه بسته های حمایتی و اجرای شو و برنامه های تلویزیونی کسب و کار، اگرچه در ظاهر نشان از حمایت دارند ولی واقعیت این است که این نامناسب ترین مدل حمایتی از مشاغل نوظهور است.

صابری ادامه داد: اعطای وام خود اشتغالی برای یک کسب و کار مجازی که اغلب مدل درآمدزایی و بازاری درستی ندارد تنها باعث مقروض و بدهکار شدن این افراد به بانک ها می شود. چرا که کسب و کار تنها راه اندازی یک خط تولید نیست بلکه وقتی صحبت از یک شغل می شود ما در مورد فرآیندی سخن می گوییم که از پیش تولید، تولید، بازاریابی، پخش و فروش را دربر می گیرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: واقعیت این است که برخی از دستگاه ها و سازمان ها با ارائه وام و بسته های حمایتی تنها ژست کمک به کارآفرینان را به خود می گیرند و این نوعی از «سر خود بازکردن» است.

وی با بیان اینکه الگوی حمایتی از طرح های کارآفرینی به جای اعطای وام باید به سرمایه گذاری های مشارکتی تغییر کند، افزود: اگر سازمان ها به جای وام، به سرمایه گذاری و گرفتن بخشی از امتیاز کسب و کار اقدام کنند، برای موفقیت آن تلاش می کنند و البته این به معنای بنگاه داری سازمان ها و موسسات نیست.

صابری گفت: یکی از الگوهای مناسب و دکترین تامین مالی و سرمایه گذاری روی طرح های کارآفرینی می تواند به این ترتیب باشد که دستگاه های مختلف وارد مشارکت با کارآفرینان در پروژه شده و این همراهی تا مرحله‌ توانمندسازی کارآفرین و اشتغال ‌زایی پایدار ادامه داشته باشد و بعد از چند سال از پروژه ‌ها خارج شده و کل آن را به کارآفرین بومی واگذار کنند. 

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه داد: در این مدل حمایتی دستگاه ها و موسسات و حتی بانک ها باید کمتر از ۴۹ درصد مشارکت را برعهده داشته باشند تا مدیریت اداره کسب و کار برعهده صاحب ایده باشد و پس از اینکه شغل مورد نظر به سودهی کامل رسید و هزینه های سرمایه گذاری به طور کامل بازگشت، دستگاه مورد نظر با کاهش مشارکت خود به شکل پلکانی سهم را به خود صاحب ایده واگذار و از پروژه خارج شود.

صابری خاطرنشان کرد: دولت و مسئولان برای حمایت از کسب و کارها باید الگوی مناسب و دکترین تامین مالی و سرمایه گذاری داشته باشند وگرنه سخنرانی در همایش ها و هیاهوی تبلیغاتی برای اعطای وام خود اشتغالی و امثالهم، یک فرار رو به جلو برای کم کاری است.  

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه