اروپا در آینده قاره کاملاً سبز می شود
همراه ما باشید

اروپا در آینده قاره کاملاً سبز می شود

اروپا در آینده قاره کاملاً سبز می شود

آی‌سی‌تی‌نیوز - این طرح که «پیمان سبز اروپا» نام دارد، در صورت اجرا می تواند یکی از بزرگ ترین اقدامات بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی باشد. در حال حاضر اتحادیه اروپا سومین تولید کننده گازهای گلخانه ای و آلاینده های جوی در جهان است. مقام اول و دوم در این حوزه مدتهاست که در اختیار چین و آمریکا قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از دیجییاتو، این طرح که «پیمان سبز اروپا» نام دارد، در صورت اجرا می تواند یکی از بزرگ ترین اقدامات بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی باشد. در حال حاضر اتحادیه اروپا سومین تولید کننده گازهای گلخانه ای و آلاینده های جوی در جهان است. مقام اول و دوم در این حوزه مدتهاست که در اختیار چین و آمریکا قرار دارد.

البته اجرای پیمان سبز اروپا کار ساده ای نیست و به سرمایه گذاری هنگفت و تغییرات زیرساختی اساسی در تمام بخش های اقتصادی نیاز دارد.

سند منتشر شده توسط اتحادیه اروپا جزئیات زیادی در مورد نقش کشورهای اروپایی برای رسیدن به این هدف ارائه نمی کند، اما جدول زمانی برای راهکارهای مختلف و رسیدن به اهداف مجزا را نشان می دهد.

به عنوان مثال کمیسیون اروپا سال آینده می خواهد قوانین ویژه ای را برای این کار تصویب کرده و تا سال 2030 انتشار گازهای آلاینده را به نصف برساند. سپس صنایع کشاورزی و حمل و نقل دستخوش تغییر و تحول خواهند شد.

رهبران اروپایی روی این نکته تأکید می کنند که راهکارهای پیش رو باید عادلانه و منصفانه باشند؛ بدین ترتیب دولت ها می توانند حمایت مردم، کسب و کار ها و دیگر گروه های درگیر در فرایند را به خود جلب کنند.

در حال حاضر طرح پیمان سبز اروپا از سوی کمیسیون اروپا به دیگر نهادهای قانونی ارسال شده است. البته بین اعضای شورای اروپایی، لهستان تعهدی برای اجرای طرح تا سال 2050 نمی دهد.

چالش های زیادی پیش روی طرح اتحادیه اروپا قرار دارد. به عنوان مثال ساخت مزارع خورشیدی با این وسعت، توربین های بادی و دیگر زیرساخت های انرژی تجدیدپذیر به شدت هزینه بر هستند. همچنین در حال حاضر هیچ جایگزینی برای حذف آلودگی ناشی از اکارخانه های فولاد، سیمان، بخش هوانوردی و کشاورزی وجود ندارد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه