پیش‌شرط‌های راه‌اندازی نسل 5 از نگاه همراه‌اول
همراه ما باشید

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات

پیش‌شرط‌های راه‌اندازی نسل 5 از نگاه همراه‌اول

پیش‌شرط‌های راه‌اندازی نسل 5 از نگاه همراه‌اول

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول در یک نشست تخصصی، به تشریح پیش‌شرط‌های را‌ه‌اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران پرداخت.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول در یک نشست تخصصی، به تشریح پیش‌شرط‌های را‌ه‌اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران پرداخت.

مرتضی طاهری‌بخش در نشست تخصصی «عدم قطعیت‌های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهرهای هوشمند» که روز سه‌شنبه 19 آذرماه همزمان با برپایی نمایشگاه «تهران هوشمند» در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با بیان اینکه جای خرسندی است که پیش از ورود و فراگیری تکنولوژی 5G، با برگزاری نشست‌های تخصصی به فکر آماده و فراهم‌سازی شرایط مواجهه با این فناوری هستیم، اظهار کرد: نخستین موضوع درباره عدم قطعیت‌ها، بحث «فرکانس» است.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول افزود: بر اساس آنچه در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی 2019(WRC-19) نهایی شده، رگولاتوری‌ها باید طیف پیوسته 80-100 مگاهرتز را در باند 3.5 گیگاهرتز و حداقل باند یک گیگاهرتز را برای باندهای موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت شبکه 5G جان نخواهد گرفت.

وی بحث دیگر را در خصوص زیرساخت‌ها دانست و گفت: با توجه به اینکه پایداری 5G نزدیک به 100درصد و قرار است سرویس‌های پرریسکی بر بستر آن ارایه شود، باید به مقوله زیرساخت‌ها اهمیت ویژه‌ای داد؛ برآورد می‌شود اجرای پایلوت این نسل را تا 2021 – 2022 و توسعه فراگیر آن را تا 2024 – 2025 داشته باشیم.

طاهری‌بخش «رساندن فیبر به محل سایت‌های ارتباطی»، «تجمیع دیتاسنترها» و «تعامل 5G با دیگر نسل‌های قبلی» را از جمله دیگر مباحث لازم برای ورود به این تکنولوژی عنوان کرد و گفت: گذشته از تمامی ‌این موارد، سرویس‌های اپراتورها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانی که صنعت تقاضایی برای استفاده از ظرفیت‌های 5G نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت  5Gترغیب نخواهند شد.

معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار ایران در ادامه  سخنانش و در پاسخ به سوال مدیر پنل مبنی بر ضرورت سرمایه‌گذاری مشترک اپراتورها برای ورود به 5G یادآور شد: باید سیاست‌های تشویقی در این زمینه وجود داشته باشد تا این مهم محقق شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری مشترک را می‌توان در قالب دو مدل «ایجاد شرکت مشترک» یا «اجاره زیرساخت‌های فراهم شده توسط سرمایه‌گذاری ثالث» پیش برد و در مباحث مرتبط با فرکانس هم می‌توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.

طاهری‌بخش تصریح کرد: با این حال چشم‌انداز روشنی برای همکاری اپراتورها حول محور این تکنولوژی قائل نیستیم، مگر اینکه رگولاتوری سیاست‌های تشویقی نظیر کاهش تسهیم درآمدش از 31 به 5 درصد یا تخصیص فرکانس بیشتر به اپراتورها را پیاده‌سازی کند.

لازم به ذکر است که در این نشست تخصصی، معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز حضور داشت.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه