آمادگی ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای
همراه ما باشید

آمادگی ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای

آمادگی ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس سازمان فضایی ایران از طراحی زیست‌بوم ماهواره‌ای «پارس» و اعلام آمادگی حدود ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای مخابراتی خبر داد.

رئیس سازمان فضایی ایران از طراحی زیست‌بوم ماهواره‌ای «پارس» و اعلام آمادگی حدود ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای مخابراتی خبر داد.

 کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ای شورای عالی فضایی و کارگروه سنجش از دور این شورا با حضور مرتضی براری، دبیر شورای‌عالی فضایی و رئیس سازمان فضایی ایران و نصرالله جهانگرد، رئیس کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ای شورای عالی فضایی برگزار شد.

در این جلسه مرتضی براری، سیاستگذاری، هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت را از وظایف اصلی شورای عالی فضایی دانست و گفت: با پرتاب ماهواره امید در سال ۸۷ به عنوان نهمین کشور به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کردیم و در حال حاضر نیز، تنها ۱۱ کشور به این چرخه دست پیدا کرده اند.

وی افزود: در برنامه ۱۰ ساله دوم که از سال ۹۵ آغاز شده و تا سال ۱۴۰۴ ادامه پیدا می کند، برنامه ای را تدوین کرده ایم که دارای ۷ سرفصل اصلی ماهواره های سنجش از دور، ماهواره های مخابراتی، موقعیت یابی و ناوبری، نجوم و اکتشافات فضایی، ماهواره بر، آزمایشگاه ها و زیرساخت ها و سامانه های ترکیبی است.  این سرفصل ها براساس شناخت نیازهای خود در مسیر ساخت ماهواره و توسعه فناوری فضایی متناسب با اهداف ترسیم شده، شکل گرفته است.

رئیس سازمان فضایی ادامه داد: بازار فضایی در کنار بازار های دیگری مثل اینترنت اشیاء (IOT) می تواند دستاوردهای بهتری را به همراه داشته باشد و تا سال ۲۰۲۰ در حوزه حمل ونقل و انرژی این فناوری فراگیر می شود؛ در حوزه فضایی باید وابستگی برنامه فضایی به بودجه دولتی را به حداقل برسانیم و مشتری های بالقوه بخش خصوصی را تشویق کنیم تا به شکل جدی تری به عرصه فضایی کشور ورود کنند.

براری ادامه داد: بالای ۹۰ درصد ترانزیت واردات و صادرات کشور توسط حمل و نقل دریایی است و ما باید سهم خود را در خدمات ارتباطی این حوزه افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در ۶ ماه گذشته با حمایت سازمان تنظیم‌ مقررات و تصویب پروانه اپراتور ماهواره های مخابراتی، فرصتی ایجاد شده که آن گروه از شرکت های خصوصی که دارای شرایط بهره برداری از این امکانات باشند، با مراجعه به سازمان فضایی از این ظرفیت بهره برداری کنند. در این راستا، حدود ۱۵ شرکت برای دریافت مجوز اپراتورهای ماهواره های مخابراتی اعلام آمادگی کرده و کنسرسیوم هایی در این زمینه نیز شکل گرفته است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: یکی از ویژگی های ممتاز کشور ما هم‌ مرزی با ۱۴ کشور دیگر است که می تواند بستری را برای شکل گیری یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری در عرصه فضایی ایجاد کند.

درهمین حال براری در کارگروه سنجش از دور شورای عالی فضایی افزود: زیست بوم ماهواره ای «پارس» با هدف توسعه خدمات سنجش از دور به جامعه، کمک به حل چالش های اساسی و توسعه اقتصاد و کسب و کارهای مبتنی بر داده های ماهواره های سنجش از دور و... طراحی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که این زیست بوم هرچه سریع تر در کشور نهادینه شود و تاثیر اقتصادی خود را بر جامعه بگذارد.

به گفته وی، چهار وظیفه تولید و دریافت داده، مدیریت داده و ایجاد دسترسی، تولید خدمات، محصولات و ارزش افزوده و ارائه خدمات و محصولات به جامعه کاربران را در حوزه فضایی در دستور کار قرار داده ایم.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه