شناسایی بمب‌های کنار جاده‌ای با فناوری جدید
همراه ما باشید

شناسایی بمب‌های کنار جاده‌ای با فناوری جدید

شناسایی بمب‌های کنار جاده‌ای با فناوری جدید

آی‌سی‌تی‌نیوز - شناسایی بمب‌های کنار جاده‌ای(IEDs) برای سربازان بسیار دشوار است زیرا این بمب‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و به طور معمول در جاده‌ها و زیر زمین قرار داده می‌شوند. حال پژوهشگران هلندی یک سیستم دوربین هوشمند خودرو طراحی کرده‌اند که می‌تواند به سربازان در شناسایی این بمب‌ها کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از ایسنا شناسایی بمب‌های کنار جاده‌ای(IEDs) برای سربازان بسیار دشوار است زیرا این بمب‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و به طور معمول در جاده‌ها و زیر زمین قرار داده می‌شوند. حال پژوهشگران هلندی یک سیستم دوربین هوشمند خودرو طراحی کرده‌اند که می‌تواند به سربازان در شناسایی این بمب‌ها کمک کند.

این فناوری توسط تیمی به سرپرستی "دنیس ون دو وو"(Dennis van de Wouw) مهندس برق دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند ساخته شده است. از نظر سخت افزاری، این دوربین دارای یک دوربین فیلمبرداری استریوسکوپی، یک سیستم موقعیت‌یابی GPS و یک رایانه یا رابط تجزیه و تحلیل تصویر است که همه این قطعات بر روی در وسایل نقلیه نظامی نصب می‌شوند.

بنابراین هنگامی که این وسیله نظامی به مکانی که تاکنون نرفته برود آن دوربین به راحتی و توسط داده‌ها جاده‌ها را تحلیل و بررسی می‌کند.

با استفاده از GPS و پلتفرم تحلیل تصویر به همراه الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی این سیستم تصاویر ثبت شده زمان حال جاده مذکور و تصاویر از پیش ثبت شده از جاده را با یکدیگر مقایسه می‌کند.

 اگر "سیگنال‌های هشدار دهنده" شواهدی از اختلالات اخیر خاک یا دستگاه‌های کنترل بمب را بر روی سطح زمین شناسایی کند به سرنشینان وسایل نقلیه هشدار می‌دهد. دنیس ون دو وو هم اکنون با شرکت "ViNotion" وابسته به دانشگاه فناوری آیندهوون و با وزارت دفاع هلند همکاری می‌کند تا این فناوری را توسعه دهد./ایسنا

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه